LAPKRIČIO MĖNESIO DARBAI BITYNE

Patarimai bitininkui

Lapkričio mėnesį bitininkai galutinai nusprendžia, kur žiemos jų bitės. Jeigu bitininkas ketina savo avilius su bitėmis sunešti į žiemojimo patalpą, tai prieš tai dar kartą reikia patikrinti, ar ji paruošta, numatyti vietą aviliams. Aviliai žiemojimo patalpą sunešami tik prasidėjus pastoviems šalčiams. Prasidėjus besikeičiančiam atšalimui ir pirmiesiems šalčiams, avilius nešti žiemojimo patalpą skubėti nereikia. Tokios taisyklės laikomasi todėl, kad paskui šalčius pakeitus atlydžiui labai sunku numušti temperatūrą žiemojimo patalpoje, o nereikalinga šiluma neigiamai veikia tolesnį bičių žiemojimą. Šį mėnesį bitininkai nepriklausomai nuo to, ar jie avilius neša į žiemojimo patalpą, ar palieka laisvėje, dar kartą atidžiai apžiūri bičių lizdų apšiltinimą. Kruopščiai tikrinama, ar ten spalio mėnesį neįsitaisė pelės.

Rasti neprašyti svečiai tuoj pat sunaikinami. Daugelyje respublikos rajonų, o kartais ir visur spalio pabaigoje ir lapkričio pirmoje pusėje nusistovi šalti orai, iškrinta sniegas, o mėnesio pabaigoje atšyla, būna dvi trys saulėtos dienos. Bitės būtinai pasinaudos šiomis dienomis, prieš žiemą atliks valomąjį apsiskraidymą.

Rūpestingi bitininkai mėgėjai padeda bitėms visiškai pasiruošusioms sutikti tokį atšilimą. Šiomis dienomis jie visiškai atidaro viršutines lakas, prieš kurias paprastai būna bičių kamuoliai, ir truputi atidaro apatines. žiūrima, kad prie kiekvieno avilio būtų pastatytos prielakio lentos. Tai apsaugos bites, kad jos netūptų ant sušalusios žemės. Jeigu po atšilimo staigiai atšąla ir avilius užpusto, tai prieš nešant į žiemojimo patalpą nuo stogų ir prie-lakių sniegas nušluojamas. Gerose žiemojimo patalpose, kuriose galima pastoviai laikyti temperatūrą, artimą nuliui ir oro drėgnumą 75-85% , avilių dangčiai ir lubos prieš nešant žiemojimo patalpą pakeičiamos reta drobe arba maišine medžiaga.

Juk bitės paveldėjimo būdu priprato prie šalto, bet nevėjuoto oro. Todėl žiemojimo patalpoje jos gali kentėti nuo bereikalingo apšiltinimo. Arčiau praėjimų ir ant apatinių lentynų paprastai statomi aviliai su stipriomis šeimomis, o aviliai su silpnomis šeimomis, dar nesu-stiprėjusiomis šeimelėmis statomi antrame aukšte, labiau apsaugotoje vietoje. Sausose ir šiltose žiemojimo patalpose paliekamos atviros visos avilių lakos, o šaltose — tik viršutinės.

Lapkričio mėnesį žiemojimo patalpa lankoma retai ir labai atsargiai. Įeidamas į ją, bitininkas uždaro duris ir atsargiai dvi tris minutes klausosi. Jeigu nerimą keliančio dūzgimo nėra nė viename avilyje, išeina, o nustatęs neramų dūzgimą, ieško priežasties ir ją šalina. Tačiau bet kuriame Lietuvos rajone bitės geriau žiemoja laisvėje. Tada jos suvartoja daugiau maisto, bet šios sąnaudos yra mažesnės, negu išlaidos žiemojimo patalpai statyti ir į ten suvežti avilius. Bitės, kurios žiemoja laisvėje, mažiau serga, labiau užsigrūdina ir geriau vystosi pavasarį. Per pirmą atšilimą net lapkričio mėnesį gali atlikti valomąjį apsiskraidymą. Svarbu tik, kad bitynas būtų patikimai apsaugotas nuo vyraujančių vėjų. Tokiu atveju aviliai paliekami vietoje arba sustatomi tam tikslui paruoštoje vietoje.

Atviros dažniausiai paliekamos tik viršutinės lakos. Jos apsaugomos nuo pelių specialiomis grotelėmis, o nuo sniego — nuožulniomis lentelėmis. Aviliai apipilami sniegu. Prieš tai jie apvyniojami toliu arba popieriumi, jeigu tai nepadaryta spalio pabaigoje. Priešais lakas išpjaunamos angos. Kai kuriose vietose daromi apsauginiai įtaisai ir nuo zylių.