Veislių sėkliniai agurkai auginami taip pat kaip maistui. Agurkų sėklų derlius ir kokybė priklauso nuo agrotechnikos ir meteorologinių sąlygų.
Kadangi agurkai apsidulkina kryžmiškai, todėl sėkliniai agurkai nuo kitų veislių agurkų turi būti ne arčiau kaip 2 km atviroje ir 500-600 m medžiais apaugusioje vietoje. Gryninant veislę, pasėlis ravimas keletą kartų. Pirmą kartą ravima išsiskleidus piesteliniams žiedams ir užsimezgus pirmiesiems vaisiams. Išraunami visi ligoti ir neišsivystę, dar nepražydę (vėlyvi), turį nedaug piestelinių žiedų, taip pat veislei nebūdingi augalai. Ypač žiūrima, koks užuomazgų paviršiaus spygliuotumas: jo tipas ir spygliukų spalva.
Antrą kartą pasėlis ravimas vaisiams pradėjus masiškai nokti. Pašalinami visi augalai, kurie neatitinka veislės pagal vaisių formą, spalvą, spygliuotumą, spygliukų spalvą ir sėklinių vaisių tipą, luobelės spalvą ir tinklelio formą. Sėklai paliekami tik gerai išsivystę, veislę atitinkantys vaisiai; kiti surenkami maistui.
Trečią kartą pasėlis gryninamas agurkams masiškai prinokus. Išraunami ligoti, išsigimę, taip pat veislės neatitinkančios spalvos, tinklelio tipo, formos ir dydžio agurkai.
Antroje rugpjūčio pusėje užaugę agurkai vartojami maistui, nes jie nesuspėja prinokti. Sėkliniai agurkai renkami, kai dauguma jų nunoksta. Juos gali
ma rinkti atrankiniu būdu, nes anksčiausiai nunokusių agurkų sėkla yra geresnė. Renkant atsižvelgiama į veislei būdingus požymius.
Kai sėkliniai agurkai nuimami visi kartu, dalis jų jau būna suminkštėję, surūgę ir išsileidę. Tokius sėklinius agurkus reikia surinkti (i kibirus), nes jie yra anksčiausiai prinokę, todėl jų sėklos geriausios. Jos atskirai išplaunamos ir išvalomos.
Sėklinius agurkus reikia nuimti iki šalnų, t. y. rugsėjo pradžioje, nes nušalę ne visai nunokę sugenda. Prieš šalnas nuimti nenunokę agurkai nunoksta patalpose. Iš tokių agurkų mažai gaunama daigių sėklų.
Kad surinkti sėkliniai agurkai visiškai nunoktų, 10-15 dienų laikomi krūvose lauke. Jei numatoma šalna, nakčiai uždengiami, o dieną vėl atidengiami.
Jei ruduo šaltas, sėklinius agurkus galima nokinti sudėjus 2-3 eilėmis šiltnamyje, nes saulėtomis dienomis jame oro temperatūra pakyla iki 20-25°C šilumos.
Ruošiant didelį kiekį sėklų, jos atskiriamos specialiomis mašinomis. Ruošiant mažiau, sėklos atskiriamos rankomis: agurkai perpjaunami pusiau, ir sėklalizdžiai su sėklomis išgrandomi šaukštu.
Išimta masė 3-4 dienas rauginama mediniuose induose. Metaliniai indai tam tikslui netinka, nes jos patamsėja. Išrūgusios agurkų sėklos plaunamos vandeniu.
Sėklos džiovinamos paskleistos plonu sluoksniu ant audeklinių, polietileninių sietų arba ant faneros lakštų. Jei oras giedras, geriausia džiovinti lauke. Galima džiovinti ir gerai vėdinamose džiovyklose, kuriose esti 35-45°C šilumos. Patalpoje džiovinamos sėklos dažnai maišomos, oras joje vėdinamas. Sėklas reikia išdžiovinti kuo greičiau, nes ilgai džiovintos, ypač žemesnėje temperatūroje, esti nedaigios.
Išdžiovintose sėklose turi būti ne daugiau kaip 10% drėgmės. Jos sudaro 1-2% sėklinių agurkų masės. Priklausomai nuo agrotechnikos iš hektaro gaunama 2-6 cnt sėklų. Agurkų sėklos daigios 6-8 metus.
Aguročių, cukinijų, patisonų ir moliūgų sėklas auginant, veislės gryninamos taip, kaip ir agurkų. Kad jos gerai subręstų, ant vieno augalo paliekama po 2-3 vaisius. Sėklos dorojamos kaip agurkų.