AVIETĖS – Veislės ir rūšys

AVIETĖS (RubuS L.)

Kilmė. Avietės – erškėtinių (Rosaceae) šeimos, gervuogių (Rubus) genties augalai. Gentyje yra apie 450 rūšių. Gentis turi penkis pogenčius, Svarbius ūkiniu aspektu. Svarbiausios aviečių rūšys: paprastosios (R. idaeus L.), raudondyglės (R. phoenicolasius Maxim.). Avietės — puskrūmiai, paplitę Europos, Azijos, Šiaurės Amerikos miškuose, pamiškėse, kirtimuose. Dažni ir Lietuvoje. Avietės turi daugiametes šaknis ir vienmečius arba dvimečius, 1,5—2,5 m aukščio stiebus. Derėję stiebai rudenį nudžiūsta.

Rūšys, veislės, formos

Daugelis stambiauogių veislių aviečių yra neištvermingos žiemą ir jautrios staigiai temperatūrų kaitai, ypač žiemos pabaigoje ir pavasario pradžioje. Nuo aviečių ištvermingumo žiemą labai priklauso jų derlingumas. Šiuo atžvilgiu pravartu auginti remontantines avietes, kai dera tik vienmečiai stiebai ir dėl to išvengiama augalų pašalimo žiemą.

Soduose ir plantacijose auginamos kultūrinės avietės skirstomos į vasarines ir remontantines, t. y. duodančias kelis derlius. Prieš porą šimtmečių buvo sukurtos pirmosios aviečių veislės, kurioms nebūtinas ramybės periodas. Tai vadinamosios remontantinės avietės, derančios ne tik ant dvimečių, bet ir ant vienmečių stiebų, t. y. du kartus per metus. Tačiau norint gauti gausesnį derlių, stiebus rekomenduojama genėti vėlai rudenį arba žiemą, nušienaujant juos iki pat žemės paviršiaus. Tokius avietynus lengva prižiūrėti. Pavasarį stiebai atželia iš naujo ir ypač gausiai dera vasaros pabaigoje ir visą rudenį, kai jau nuderėjusios vasarinės avietės ir kitos uogos. Remontantinių aviečių uogos pradeda bręsti rudenį, kai jau nėra įprastinių aviečių kenkėjų (paprastųjų avietinukų, avietinių žiedgraužių), ligų sukėlėjų, todėl nebūna sukirmijusios ir jų nereikia purkšti chemikalais. Todėl remontantines avietes palanku auginti ekologiškai.

Vasarinės Veislės

“Glen Ample” — angliška, naujos kartos, labai derlinga, desertinė, viena geriausių vasarinių ankstyvųjų aviečių veislė pasaulyje. Noksta nuo birželio pabaigos ir visą liepą. Krūmai stipraus augumo, šakos tvirtos, bespyglės. Uogos labai skanios, itin stambios (8—10 g), apvalios, raudonos su lengVu apnasu, transportabilios, atsparios ilgalaikiam lietui, idealiai tinka šaldyti. Augalai ištvermingi šalčiui ir atsparūs ligoms. Ši veislė ypač derlinga: kasmet vidutinis derlius siekia 20 t/ha, o įrengus drėkinimo sistemą galima priskinti net iki 25 t/ha.

“Laszka” — labai ankstyva, augi, bet reta veislė. Uogos didelės, blizgios, labai skanios. Transportabilios. Tinka desertams ir perdirbti.

 

 

“Arbat” — vidutinio ankstyvumo bedyglė veislė, uogos sunoksta liepos viduryje. Sveria apie 5—7 g. Iš krūmo priskinama 6-7 kg. Stiebai siekia 2-2,5 m. Atsparios ligoms ir šalčiui iki -30°C. Avietėms reikalingos atramos, stiebai rišami prie ištemptų vielų.

 

 

“Kiržač” — vidutinio ankstyvumo veislė. Uogos gana stambios, pailgos, saldžiarūgštės, aromatingos. Krūmai vidutinio aukščio, leidžia nemažai atžalų, stiebai

 

 

“Patricija” — rusų selekcininkų išvesta veislė. Stiebai siekia apie 2 m. Viena uoga Sveria apie 5—7 g. Prinoksta maždaug liepos viduryje. Reikia atramų.

 

“Gigant Rubinovyj” — pagerinta “Patricija“, veislė ankstyva. Uogos sunoksta pirmąją liepos pusę, stiebai išauga iki 2,5 m aukščio, stori, dyglių labai mažai. Uogos tamsiai raudonos, ypač didelės — apie 7—12 g, ilgais žiedkočiais. Joms būdingas malonus miško uogų aromatas ir skonis. Iš krūmo (8—10 stiebų) priskinama apie 4—6 kg. Žiemą vidutiniškai ištverminga. Būtinos atramos, stiebai rišami prie ištemptų vielų.

 

“Ispolin” — vidutinio ankstyvumo veislė. Uogos sunoksta maždaug liepos viduryje, jos ryškiai raudonos, apie 6—10 g svorio, turi miško uogoms būdingą skonį ir aromatą. Iš krūmo (8—10 stiebų) priskinama apie 6-8 kg. Stiebai išauga apie 2 m aukščio, bedygliai. Būtinos atramos, stiebai rišami prie ištemptų vielų.

 

“Meteor” — labai anksti deranti, atspari šalčiui ir pagrindinėms ligoms, derlinga veislė. Krūmai išauga 1,8-2 m aukščio, leidžia daug atžalų. Uogos tamsios raudonos, subręsta birželio pabaigoje beveik visos vienu metu.

 

 

 

 

“Norna” — norvegiška labai derlinga, vidutinio ankstyvumo veislė. Uogos gana stambios, Sodriai raudonos, blizgančios. Krūmai aukštoki, priaugina daug atžalų. Augalai ištvermingi šaltomis žiemomis, ligoms ir kenkėjams, tačiau reiklūs augimo sąlygoms ir priežiūrai.

 

“Balzam” — atspari šalčiui, grybinėms ligoms ir voratinklinėms erkutėms, derlinga veislė. Krūmų aukštis — 1,7—1,8 m. Uogos vidutinio dydžio, saldžiarūgštės, tamsiai raudonos spalvos.

 

 

“Tarusa” — vidutinio ankstyvumo veislė, atspari ligoms ir kenkėjams. Uogos Sveria 5—7 g. Stiebai stori, apie 1,5 m aukščio, nereikia atramų. Leidžia mažai atžalų.

 

 

“Canby“ — vidutinio ankstyvumo, JAV išvesta veislė, paplitusi daugelyje pasaulio šalių. Uogos pailgos, gana stambios, skanios, transportabilios, lengvai atsiiskiria nuo žiedsosčio. Krūmai stipraus augumo (2–2,5 m), glausti, leidžia nedaug atžalų. Stiebai tiesūs, stori ar vidutinio storio, pilki, beveik nedygliuoti. Derlingos, ištvermingos žiemą, atsparios grybinėms ligoms.

“Ottawa” — vidutinio vėlyvumo, Kanadoje išvesta veislė. Uogos gražios, vidutinio stambumo, vienodo dydžio, skanios, transportabilios. Krūmai siekia 1,5-2 m aukščio, leidžia vidutiniškai atžalų. Stiebai stori, rudi, su dygliukais. Veislė derlinga, labai ištverminga žiemą, gana atspari ligoms. Sunokusios uogos gana ilgai nenubyra nuo krūmo, todėl patogu auginti parduoti.

Remontantinės aviečių veislės

“Polka” — pasaulyje sparčiai plintanti remontantinė veislė išsiskiria geros kokybės uogomis ir ankstyvu derliumi. Tai viena pagrindinių desertinių veislių Versliniuose uogynuose. Uogos stambios, skaisčiai raudonos, blizgančios, tvirtos, pailgos formos, labai gardžios, išsiskiria gera kokybe net ir ilgokai po nuskynimo, inka transportuoti. Pradeda derėti anksti — liepos pabaigoje ar rugpjūčio pradžioje ir dera iki spalio pabaigos — stiprių rudeninių šalnų. Augalai augūs. Nuskintas uogas tinka vartoti iš karto bei perdi Krūmai siekia apie 1,5—1,8 m aukš yra tvirti, nereikia papildomų atra (jų prireiks tik auginant geroje dirvc Augalai atsparūs ligoms ir kenkėja. Iš vieno ha priskinama po 10 t u (neįrengus laistymo sistemos). Atž leidžia nedaug.

“Polana” — labai derlinga ir atsp ligoms. Viena uoga Sveria apie 3-4 Stiebai siekia apie 1—1,2 m aukščio. De pradeda maždaug rugpjūčio Vidur iki pirmųjų šalnų. Pirmaisiais met uogos noksta ant pirmamečių stiel antraisiais — ant jų apatinių dalių, tik taip gausiai.

 

“Pokusa” — uogos labai delės, šiek tiek pailgos, ryškiai raudon labai skanios, Su lengvu pūkeliu. Stiel vidutinio augumo, tvirti.

 

 

 

 

 

 

“Poranna Rosa” – Velyva, geltonuogė, pakartotinai deranti veislė, labai atspari ligoms, kenkėjams, puviniui. Pradeda derėti rugsėjo pradžioje ir dera Poranna Rosa iki vėlyvųjų rudens šalnų. Uogos gražios, ryškiai geltonos, stambios, apvalios, tvirtos, labai skanios, nuskintos gana ilgai negenda. Iš kitų aviečių išsiskiria savo originalia geltona spalva. Krūmai siekia apie 1,5 m aukščio. Tinka auginti Soduose.

Related Post

  • Article By :

  • GYVATVORĖS SODINUKŲ KOKYBĖ ir GABENIMAS

    Kai nutarta, kokių ir kiek sodinukų reikės, belieka juos išsirinkti. Nepažįstantiems augalų ar nenusimanantiems, kaip turi atrodyti sveiki, gerai išsivystę […]

  • Pomidorų auginimas ant palangės

    Beveik visus metus pomidorus galima sėkmingai auginti kambaryje. Žinoma, kambarinių gėlių jie neatstos, ir derlius nebus toks, kaip sezono metu […]

  • Medžio skiedros žemės dangai

    Ar žemės dangai tinka medžio skiedros? Ar jos stabdo piktžolių augimą? Ši nebrangi medžiaga gali būti tikrai gera danga sode. […]

  • ŠALIN KASTUVĄ IR PLŪGĄ

    Apverčiamasis arimas ir jo ,,rankinis“ atitikmuo – perkasimas kastuvu ilgą laiką buvo  pagrindiniu dirvos apdirbimu prieš sėją. Mokslininkai agronomai ir praktikai […]