Brokoliai (Brassica oleracea L. Convar. botrytis var. italica Plenck)

Brokoliai sena ir kartu jauna kopūstinė daržovė. Sena, nes brokolius žinojo ir vartojo senovės romėnai, jauna, nes tik XVIII a. plačiau pradėta auginti Italijoje ir Vakarų Europoje. Pastaraisiais metais brokoliai paplito Vakarų Europoje. Mūsų Respublikoje kai kurie mėgėjai juos pradėjo auginti apie 1930 metus.

Brokoliai giminingi žiediniams kopūstams. Tai vienmetė daržovė, bet yra veislių, kurios sėklas subrandina antraisiais augimo metais.

Brokolio stiebas 20-25 cm aukščio. Lapų skrotelė reta, lapai pailgi, lapalakščiai suskaidyti. Maistui vartojama puri galvutė (žiedynas). Žiedynas ir žiedstiebiai intensyviai žali. Yra brokolių veislių, kurių galvutės žalios, violetinės, gelsvos bei baltos. Plačiausiai auginami brokoliai žaliomis galvutėmis. Jų vegetacijos periodas 70-150 dienų.

Brokoliai – dietinė daržovė. Jų cheminė sudėtis labai gera. Maistui brokoliai vartojami panašiai kaip ir žiediniai kopūstai. Be to, iš jų gaminami įvairūs konservai, labai tinka juos šaldyti.

Dirvos dirbimas ir tręšimas.

Geri brokoliai užauga humusingose, gerai įdirbtose priesmėlio bei lengvo priemolio dirvose, kur podirvio vanduo yra 70-80 cm gylyje. Kadangi šie kopūstai mėgsta drėgnesnes dirvas, tai per sausras juos būtina laistyti.

Dirva dirbama kaip ir kitoms kopūstinėms daržovėms. Trąšų brokoliams skiriama tiek pat, kiek žiediniams kopūstams.

Daigų auginimas.

Ankstyvam derliui gauti brokolių daigai auginami šiltadaržiuose arba galima auginti pridengus polietilenine plėvele. Vėlesniam derliui gauti daigai auginami daigyne, dengiant ir nedengiant polietilenine plėve 

Norint derlių nuimti rudenį, brokoliai sėjami gegužės pabaigoje – birželio pradžioje. Daigai sodinami 70×30-40 cm atstumais. Jie prižiūrimi kaip ir žiediniai kopūstai, tik galvučių nereikia dengti nuo saulės.

Derlius imamas, kol galvutės žiedai yra pumpurų fazėje. Derliaus nuėmimo reikia nevėluoti, nes žiedai greitai išsiskleidžia . Žydinčiais žiedais brokolių galvutės maistui netinka. Galvutė pjaunama su 15-20 cm ilgio žiedstiebiais, kurie taip pat tinka maistui. Galvutė sveria 300-400 g. Derlius imamas anksti rytą, tik rasai nukritus, arba pavakary, nes galvutės greitai vysta. Nupjautas galvutes reikia tuojau realizuoti. Derlių nuėmus, iš lapų pažastyse esančių pumpurų po 7-10 dienų susiformuoja antras galvučių derlius. Vieno augalo derliaus užauga 5-9 galvutės. Jos mažesnės už pirmojo derliaus galvutes, tačiau bendra jų masė ne mažesnė kaip pirmojo derliaus. Po antrojo derliaus gaunamas trečias ir ketvirtasis galvučių derlius. Nuo tų pačių augalų derlių galima imti 2,5-3 mėnesius.

Du tris kartus derlių nuėmus, brokolius reikia papildomai patręšti azoto 60 kg/ha N trąšomis. Brokolių derlius 150-180 cnt/ha.

Related Post

  • Article By :