Lauke. Ypač daug darbo balandžio mėnesį sodininkai turi darže. Pirmomis mėnesio dienomis pietiniuose respublikos rajonuose net kovo pabaigoje kasami grioveliai polaidžio vandeniui nuleisti nuo šiltnamių, mėšlo krūva, žemės ir vietų, kur laikomos daržovės, bulvės.
Sniegas pavėsyje išmėtomas, kad jis greičiau ištirptų. Patyrę daržininkai mėgėjai žino, kad, praradus dieną arba net keletą valandų balandžio mėnesį, gali praleisti geriausią vandens sulaikymo dirvoje, jos paruošimo vienų arba kitų daržovių sėjos ar sodinimo laiką, o dėl to negauti didelės derliaus dalies. Todėl jie jau nuo pirmų dienų rengia tikslų planą, kiek, kur,
kada ir kokios daržovės bus auginamos, atsižvelgiant į tai, ar yra sėklų, trąšų, plėvelės ir kitų priemonių.
Ir kasdien tiksliai vykdo nužymėtą planą. O jeigu balandis šiltas ir anksti nutirpsta sniegas, tai kai tik pradžiūsta, aukštesnėse ir lygiose vietose reikia ją purenti akėtėlėmis arba grėbliu.
Kai dirva subręsta, iškratomos organinės trąšos ir jos įterpiamos plūgu arba kastuvu. Be to, ten, kur rudenį buvo suarta arba perkasta, pavasarį tai daroma trečdaliu sekliau. Tik sunkios ir molio dirvos suaria-mos arba perkasamos visu ariamojo sluoksnio gyliu.
Perkasti arba suarti sklypai kruopščiai akėjami (pure-nami grėbliu), išrenkami vėdrynų, pienių, varpučio ir kitų piktžolių šakniastiebiai ir išnešami iš daržo. Įakėjamos arba grėbliu įterpiamos ir mineralinės trąšos — 10-15 g amonio salietros ir po 15-20 g kalio chlorido ir paprasto superfosfato 1 m2. Galima tręšti ir kitomis trąšomis. Mėnesio viduryje darže sėjami ridikėliai, morkos, ropės, ridikai, svogūnai, salotos, petražolės, špinatai, krapai, žirniai ir kitos šalčiams atsparios daržovės.
Valgomieji burokėliai sėjami tik dirvai pastoviai įši-lus. Kartu su burokėliais lauke sodinami ankstyvųjų veislių kopūstų daigai (gūžinių baltųjų, žiedinių ir kitų), taip pat svogūnai sėjinukai. Norint maksimaliai išsaugoti drėgmę ir organinių
trąšų maisto medžiagas, laikomasi šių taisyklių. Iš-barstytos trąšos tuoj pat, nelaukiant nė valandos, apa-riamos ir tuoj pat sėjamos arba sodinamos šiam sklypui skirtos daržovės. Stambios sėklos įterpiamos 3-4 cm gyliu, o smulkios — 1-2 cm. Daigintos arba drėkintos sėklos sėjamos tik į šlapią dirvą.
Mėnesio antroje pusėje montuojamos plėvelinės priedangos ir plėveliniai šiltnamiai ir ten sėjamos žalumyninės daržovės, o respublikos pietiniuose rajonuose po 7-8 dienų, kai dirva po priedangomis įšyla, sodinami agurkų daigai.
Paskutinėmis balandžio dienomis arba gegužės pradžioje nuimamas mulčias nuo rudenį pasėtų daržovių ir daugiamečių augalų (rūgštynių, rabarbarų). Jie papildomai tręšiami laikantis taisyklių, aprašytų kiek-vienai kultūrai skyriuje „Kada ir kaip auginti”. Jeigu darže nėra daugiamečių daržovių, tai balandžio mėnesį jos sėjamos specialiai šioms daržovėms skirtuose sklypuose. Gerai saulės įšildytuose ir nuo vėjo apsaugotuose sklypuose sodinamos daigintos ankstyvosios bulvės, šakniavaisių pasodai. Sklypai, kur pasėti ridikai, ropės, ridikėliai iki sudygstant ir sudygus rytais, kol dar yra rasa, apibarstomi tabako dulkėmis, pelenais arba kalkių ir pelenų mišiniu (1:1) siekiant apsaugoti pasėlius nuo spragių arba kitų kenkėjų arba juos sunaikinti. Žalumyninės daržovės laisvose daržo vietose sėja-mos kas 7-10 dienų, kad jų visą laiką būtų ant mūsų stalo.
Kai pavasaris būna šaltas, balandžio mėnesio darbų nukeliamas 10-15 dienų vėliau ir gali tekti gegužės mėnesiui. Ypač tai tinka respublikos šiauriniams ir šiaurės rytų rajonams.
Svarbiausia — nepraleisti optimalaus laiko.
Šiltadaržyje. Pirmą dešimtadienį rūpestingai ruošiami sodinimui į lauką ankstyvųjų veislių gūžinių baltųjų, raudonųjų, žiedinių ir kitų rūšių kopūstų daigai, laikantis agrotechnikos taisyklių. Toje pačioje vietoje antrąja rotacija sodinami agurkų daigai, išauginti šiltnamiuose, taip pat pikuojami pomidorų daigai, kurie bus sodinami lauke. Inspektuose pasodinus daigus truputį pabarstoma žemės papildomai. Pirmomis balandžio dienomis inspektuose sėjami
agurkai, aguročiai, moliūgai daigams, kurie paskui bus sodinami plėvelinėse priedangose.
Tie daržininkai mėgėjai, kurie neturi apšiltintų inspektų, balandžio pabaigoje agurkus, aguročius, [the_ad id=”2059″]moliūgus, patisonus ir kitas šilumamėges daržoves daigams gali sėti į šaltus inspektus, o šie daigai bus auginami plėvelinėse priedangose arba lauke. Balandžio viduryje šaltuose inspektuose galima sėt vėlyvųjų veislių gūžinius baltuosius kopūstus, kuri, bus auginami lauke. Neturint inspektų šių veislių ko pūstus daigams galima sėti atviruose daigynuose paskutinį balandžio penkiadienį.
Balandžio pabaigoje sėjami agurkai puodelius maitinamuosius kubelius daigams, kurie bus auginam lauke. Šie puodeliai sudedami dėžutes, ant šiltnamių stelažų arba inspektuose.
Naudinga žinoti Daržininkui.
Iš vieno kero — 20 kg Tokį derlių gali užauginti kiekvienas. Tam tikslui kiekvienam gumbui skiriama apie 2,5-3 m3 dirvos (1,75X 1,5 arba 1,75 m). Rugsėjo mėnesį—spalio pradžioje šiame sklypelyje iškratoma du kibirai mėšlo ir dirva perkasama 25-30 cm gyliu. Mėšlas kruopščiai įterpiamas. Pavasarį, apytikriai gegužės viduryje, sklypas perkasamas 20-25 cm gyliu ir gerai supurenamas grėbliu. Kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje parenkamas reikiamas skaičius ne mažesnių kaip 100 g gumbų ir jarovizuojami (daiginami) šviesioje vietoje 12— 15° temperatūroje. Sklypelio (sklypelių) centre iškasama 20-25 cm gylio duobė (duobės) ir joje (jose) sodinami gumbai su sveikiausiais ir stipriausiais tamsiai žaliais daigais. Iki sudygstant, ypač po lietaus, dirva truputį su-purenama grėbliu (po 3-4 dienų). Kai stiebai užauga iki 15 cm, jie prilenkiami iš viršaus ir užpilami (apkaupiami) 5-6 cm žemės sluoksniu. Po trijų keturių užpylimų kupstas pasidaro 50-60 cm aukščio ir keras ima greitai augti. Prieš kiekvieną užpylimą žeme keras papildomai tręšiamas vandeniu praskiestomis (1:6) srutomis arba (1:12) paukščių išmatomis.
Pirmoje vegetacijos pusėje kibirą tręšiamojo tirpalo įberiama 30 g superfosfato, o antroje pusėje — 30-40 g medžio pelenų. Po kiekvieno papildomojo tręšimo keras arba kerai palaistomi grynu vandeniu iš laistytuvo. Bulvės kasa-mos rugsėjo pabaigoje — spalio pradžioje.