RUGPJŪČIO MĖNESIO BITYNE

Patarimai bitininkui

Rugpjūčio mėnesi kai kuriuose Lietuvos rajonuose dar tęsiasi medunešis iš vėlyvųjų grikių, seradelės pasėlių, baltojo barkūno, viržių. Bet mėnesio paskutinį dešimtadienį medunešis baigiasi. Bitininkai iš anksto rūpestingai ruošiasi šiam laikotarpiui. Nuimami magazinai, nereikalingi korpusai. Susumuojami rezultatai ir išaiškinama, kiek išimta medaus iš avilių ir kiek liko, jis vienodai paskirstomas šeimoms. Visa tai surašoma į bityno žurnalą arba bityno stebėjimo dienyną. Iš dalies sumažinami lizdai: išimami nebaigti siūti ir dirbtiniai koriai. Truputi susiaurinamos lakos, užtaisomi visi plyšiai, kurie atsirado aviliuose per vasarą. Tomis dienomis, kai medus nenešamas, dabar, kaip ir pavasarį, bitės pradeda vagiliauti. Todėl visų avilių apžiūros darbai dirbami labai atsargiai, anksti ryte arba vėlai vakare, kad nebūtų viliojamos bitės vagilės.

Visiems žinoma, kad tik stiprios šeimos gerai panaudoja medunešį, mažiau pažeidžiamos ligų ir kenkėjų, geriau pakelia nepalankias žiemos sąlygas. Todėl vienas iš svarbiausių veiksmų ruošiant bites žiemai yra šeimų stiprinimas. Taigi, tik nuėmę magazinus ir nereikalingus korpusus, galutinai atrinkę ir išsukę medų bitininkai imasi priemonių, kad motinos dėtų daugiau kiaušinių ir papildo šeimas jaunomis bitėmis.

Lizdų dydis iš dalies juos sumažinus paliekamas toks, koks atitinka šeimos stiprumą. Lizde paliekami rėmai, kuriuose yra ne mažiau kaip 2,5 kg medaus. Jeigu arti bityno nėra vėlai žydinčių medingųjų augalų, tai rugpjūčio pabaigoje—rugsėjo pradžioje bitės maitinamos cukraus arba medaus sirupu santykiu 60% cukraus ir 40% vandens. Sirupas, pašildytas iki 40-50°, duodamas tik nakčiai. Tada iš lizdo išimamas viršutinis apšiltinimas ir iš viršaus ant rėmų statoma maitintuvė. Į ją įpilama 3-4 kg sirupo, ant jo dedami plausteliai iš faneros ir penėtuvė uždengiama lubelėmis, iš viršaus apšiltinama pagalve.

Po dienos penėtuvę dar įpilama tiek pat sirupo. Kitas 2-3 dienas bitėms duodama po 0,3-0,4 1 sirupo. Kiekvienai šeimai sunaudojama tiek cukraus, kiek reikia papildyti maisto atsargas. Pavyzdžiui, šeimai reikia 10 kg medaus, tai sumaitinama 10 kg cukraus, iš kurio gaminama atitinkamas kiekis sirupo. Kai kurie bitininkai žadinamajam maitinimui vietoj sirupo naudoja rėmus su nedidele medaus atsarga. Medus šiuose rėmuose prieš tai atakiuojamas, apšlakstomas vandeniu. Taip paruošti rėmai įdedami ant lizdo diafragmos kas dvi dienos. Maitinant bites rugpjūčio mėnesį išsprendžiami du uždaviniai: pirma, motinos deda daugiau kiaušinių ir daugiau atsiranda darbininkių bičių, antra, bitės per mėnesį po 15-18 kg sirupo perdirba į medų, sukrauna jį korius ir taip padidina maisto atsargas žiemai. Jeigu bitės yra netoli nuo miško, tai paliktas bičių žiemojimui medus ištiriamas, ar jame nėra lipčiaus.

Lipčiaus medus nustatomas panaudojant kalkių vandenį. Medus ir lietaus arba distiliuotas vanduo lygiais santykiais sumaišomas mėgintuvėlyje, įpilama kalkių vandens ir šildoma iki virimo. Jeigu meduje lipčiaus nėra, tai tirpalas bus skaidrus, o jei jo yra, susidarys purūs rudi dribsniai.

Kalkių vanduo gaminamas iš negesintų kalkių. Tam tikslui pusės litro arba mažesnis stiklainis iki trečdalio pridedamas kalkių, iki viršaus jį pripilama vandens ir gerai išmaišoma. Kai kalkės nusės ir tirpalas nusistos, viršuje susidarys kalkių vanduo. Ar yra lipčiaus, nustatoma spiritine reakcija. Tam tikslui į vieną dalį per pusę atskiesto medaus įpilama 8-10 dalių 96° etilo spirito. Susidariusios drumzlės, nes išsiskiria baltyminės medžiagos, ir rodo, kad yra lipčiaus. Aptiktas lipčiaus medus nedelsiant pakeičiamas žiedų medumi arba medaus ir cukraus sirupu. Kai kurie bitininkai rugpjūčio pirmomis dienomis formuoja vėlyvąsias šeimeles. Tam tikslui nelabai pro-duktyvūs arba su sena motina aviliai dalijami į dvi arba tris lygias dalis aklina pertvara.

Kiekvienai iš atskirų dalių daroma ir atskira laka. į šeimeles įdedamos subrendusios motininės[the_ad id=”2178″] akelės, kurios paruoštos iki to laiko, arba motinos, gautos iš veislynų. Apytikriai po dviejų savaičių jaunos motinos apsiskraido, tranai jas apvaisina ir intensyviai ima dėti kiaušinius. Per rugpjūčio—rugsėjo mėnesį kai kurios iš šių šeimelių virsta tikromis jaunomis šeimomis. Rugsėjo viduryje arba pabaigoje jos sujungiamos po dvi ir gaunamos stiprios jaunos šeimos, kurios gerai žiemoja ir sėkmingai išnaudoja pavasarinį medunešį. Sumažėjus medunešiui arba jam pasibaigus, bitės išveja iš avilių tranus. Iš jų lavonų bitininkai nustato, kad medunešis baigėsi ir kad avilyje yra jauna motina. Jei tranų lavonų nėra, tai rodo, kad avilyje yra nevaisinga motina arba jos visai nėra. Ši padėtis nedelsiant taisoma. Nevaisinga motina pakeičiama vaisinga, o šeimai be motinos įleidžiarna jauna motina iš šeimelės arba nukleuso, kad iki prasidedant žiemai šeima pasi-darytų pilnavertė. Baigus atrinkti ir sukti medų, išbrokuojami seni ir toliau netinkantys naudoti koriai. Tie, kuriuos dar galima naudoti kitais metais, apibarstomi siera ir dedami i apsaugotą nuo pelių vietą sandėlyje, o išbrokuoti perlydomi vašką. Esant sausam orui, mėnesio pabaigoje remontuojama, dezinfekuojama ir ruošiama aviliams sunešti žiemojimo patalpa arba vieta sode, kur bus sunešti aviliai žiemoti. Jeigu netoli bityno yra subrendusių medingųjų augalų sėklų, tai jie nupjaunami, išdžiovinami, iškuliami ir sėklos išvalomos iki kondicijų, kad kitais metais jas būtų galima pasėti. Taip sustiprinamos medingųjų augalų plantacijos arba išplečiami jų plotai. Rugpjūčio mėnesį bitininkai dirba ir kitus darbus, atsižvelgdami vietos sąlygas, reikalą ir galimybes.
Naudinga žinoti. Bičių medus iš nektaro, kuriame yra daug gliukozės (saulėgrąžos, garstyčios, garstukai ir kt.), greičiau kristalizuojasi. Jeigu nektare daugiau yra fruktozės (baltoji ir geltonoji akacija, valgomasis kaštonas), tai medus lėčiau kristalizuojasi.