Sodininko darbai
Fenofazės rugpjūčio mėnesį. Ant vienų šakų pradeda formuotis, o ant kitų toliau formuojasi žiediniai pumpurai. Laistant ir papildomai tręšiant rugpjūčio mėnesį galima paskatinti aktyvų žiedinių pumpurų formavimąsi medžių, kuriems šis procesas dar ne-prasidėjo. Bręsta vėlyvųjų veislių vyšnios, serbentai, agrastai, vasarinių veislių obuoliai ir kriaušės, ankstyvųjų veislių slyvos. Renkami vaisėdžio pažeisti valgomi krituoliai.
Baigia augti vegetatyviniai augalų organai, visiškai sumedėja ūgliai, keičiasi jų spalva; vegetatyviniai pumpurai pereina į ramybės laikotarpį. Nudžiūsta derėję aviečių stiebai. Pradeda stipriai augti braškių ragelių ir rozečių, serbentų ir agrastų atlankų šaknys. Rugpjūčio mėnesį pradedamos skinti ankstyvųjų veislių slyvos, vasarinių veislių obuoliai ir kriaušės. Vasarinių veislių obuoliai ir kriaušės skinami tada, kai jie pasidaro pakankamai sultingi ir įgyja malonų skonį. Šviesios vasarinių veislių vaisių sėklos nėra nesubrendimo požymis. Nuskinti kiek žali vasarinių veislių vaisiai šaltoje vietoje laikomi iki mėnesio. Rekomenduojama atrankiniu būdu skinti nunokusius gerai nusispalvinusius obuolius.
Saulėtomis šiltomis dienomis džiovinami nukritę vaisiai. Tuo tikslu jie pjaustomi gabaliukais, išpjaunami pažeisti audiniai, ir papilami plonu sluoksniu ant drobulės šiltoje saulėtoje vietoje. Toliau ravima, purenama dirva, per sausrą sodas laistomas. Rugpjūčio mėnesį purenant dirvą, šaknys aktyviau auga. Be to, puri žemė po vainiku mažiau traumuoja nuo medžio krintančius vaisius.
Ramstymas. Kad šakos nuo vaisių naštos nelūžinėtų, vainikas ramstomas. Geras ramstymo būdas yra šakų rišimas prie kamieno arba prie karties, įtvirtinamos medžio centre. Tvirtinama viela. Ji prijungiama prie žiedų su medsraigčiais, įsuktais į medieną. Vietoj žiedų su medsraigčiais galima naudoti vielos gabalus; viela apsukama šaka iš apačios. Kad nebūtų pažeidžiama žievė, viela įveriama į šakų nuopjovas. Jeigu šakos gali lūžti, jos su liemeniu sutvirtinamos geležinėmis kabėmis. Kad vaisiai nekristų. Kad obuolių mažiau nukristų, obelys purškiamos augimo medžiagų tirpalais. Jiems veikiant lėčiau formuojasi atskirų ląstelių tarp vaiskočio ir vaisinės šakelės sluoksnis ir vaisiai tvirčiau prisitvirtina.
Nupurškus augimo medžiagomis, vaisių krinta mažiau, bet nokimas nesustoja. Būdami ilgiau ant medžio, jie įgauna ryškią spalvą, sukaupia daugiau cukrų. Tačiau vėliau nuskinti obuoliai blogiau laikosi. Vasarinis genėjimas — medžių augimo reguliavimo būdas. Genima siekiant palaikyti nedidelius mažagabaritinius derančių medžių vainikus ir neleisti augti viršui pažeminus vainiką.
Dabar vasarinis genėjimas didžiausią reikšmę turi kaip pažemintų vainikų priežiūros būdas (žr.[the_ad id=”2178″] „Kovas” skyrių). Pažeminus vainiką žiemą, ant viršutinių šakų išauga daug vertikalių kurie vėliau labai užpavėsina vainiko apatinę dalį ir genėjimo efektą paverčia niekais. Todėl visus vertikalius obelų ir kriaušių ūglius viršutinėje pažemintų vainikų dalyje rugpjūčio mėnesį reikia nupjaustyti. Daug išpjaustytų ūglių su lapais kompensuos sustiprėjusi lapų, esančių vainiko apatinėje dalyje sintezė, taip pat geriau nusispalvins ir bus skanesni tie vaisiai, kuriuos užpavėsino nupjaustyti ūgliai. Vertikalius ūglius viršutinėje vainiko dalyje nuo žemės galima nukarpyti gaiduku ant ilgo koto. Slyvų ir trešnių vertikalius iki metro ilgio ir ilgesnius ūglius, pažeminus vainiką, sėkmingai galima panaudoti derėjimui. Dalis tokių ūglių išpjaustoma, o dalis atlenkiama iki horizontalios arba labai palinkusios padėties. Taip atlenkti ūgliai įtvirtinami, pakišant juos po gretima šaka arba pririšant prie jos. Vasarą genint plokščius vainikus taip pat ribojamos derančios, sienos viršutinės dalies storumas, išpjaunant kai kurias tarpueilius išsikišančias šakas. Apatinė vainiko dalis vasarą negenima.
Rugpjūčio mėnesį nupjaustomos sausos ir pavojingai sergančios šakos. Šiuo metų laiku jas paprasčiausia yra išskirti iš sveikų. Kartu rekomenduojama pakartotinai išpjauti prie kamieno išaugusius ūglius.
Apsauga nuo kenkėjų ir ligų. Rugpjūčio mėnesį ant medžių kamienų užrišamos gaudymo juostos vaisėdžiams, jeigu tai nebuvo padaryta anksčiau. Gaudymo juostos daromos iš maišinės medžiagos, šiaudų, gofruoto popieriaus.
Rugpjūčio mėnesį vaisius labai pažeidžia vaisių puvinys. Labai gerai yra puvinio pažeistus vaisius surinkti ir užkasti žemę. Svarbi rudeninių ir žieminių veislių obuolių ir kriaušių kokybės gerinimo priemonė yra derančių vaismedžių cheminis apdorojimas rugpjūčio viduryje, likus ne mažiau kaip 20 dienų iki vaisių skynimo. Purškimas rugpjūčio mėnesį nuo rauplių taip pat yra aktyvi kovos priemonė su vaisių puviniu. Purškiama tokiais pat chemikalais kaip ir liepos mėnesį. Rugpjūčio mėnesį nupurkšti vaisiai mažiau užsikrečia ir mažiau jų supūva laikymo metu. Jeigu vasara buvo šalta ir paskutinės braškės nuskintos rugpjūčio mėnesį, tai ir augalų priežiūra po derliaus nuėmimo, rekomenduota liepos mėnesį, atliekama ir rugpjūčio mėnesį. Jei yra įsišaknijusių braškių rozečių, rugpjūčio antroje pusėje jos sodinamos. Sklypas ruošiamas ir braškės sodinamos pagal tas pačias taisykles, kurios nurodytos skyriuje „Gegužė”.