Ką ir kaip daryti daržininkui?
Lauke. Spalio pirmoje pusėje baigiamos kasti bulvės, šakniavaisinės daržovės, o mėnesio antroje pusėje kertami ir vėlyvieji gūžiniai baltieji kopūstai. Sveikos, su gerais lapais gūžės dedamos laikyti švįežios, o kitos užraugiamos. Sveikos rauginamos tik kietos gūžės, kitos supjaustomos. Ąpie kopūstų, šakniavaisių ir bulvių laikymą smulkiai papasakota patarimuose daržininkui rugsėjo mėnesį. Atrenkami šakniavaisinių daržovių ir kopūstų pasodai.
Reikia atsiminti, kad sėklas reikia auginti ir dauginti tik tų veislių, kurios geriausiai auga sode, kurias mažiau pažeidžia ligos ir kenkėjai, kurios gerai prisitaikiusios prie nepalankių sąlygų. Žiediniai kopūstai, kurių galvutės ne visiškai susiformavo, dedami baigiamajam auginimui. Baigiamajam auginimui atrenkami tik sveiki su gerai išsivysčiustais lapais ir 3-5 centimetrų skersmens galvutėmis augalai. Žiediniai kopūstai baigiami auginti rūsiuose dėžutėse arba giliuose inspektuose. Kai kopūstai baigiami auginti inspektuose, iš jų 50-55 cm gyliu iškasama žemė ir biokuras. Duobės dugne daromos 15-20 cm gylio vagelės, kuriose ir prikasami baigiamajam auginimui žiediniai kopūstai. Inspektai uždengiami langais, o iš viršaus šiaudų pynėmis arba kita apšiltinimo medžiaga. Lygiai taip, kaip ir žiediniai kopūstai laikymui prikasamos petražolės, salierai ir porai (žali su šaknimis) vartoti žalumynams vėlai rudenį.
Šie augalai sudedami inspektuose arba dėžutėse ištisinėmis eilėmis. Petražolių, salierų ir pastarnokų lapai ir kotai žiemos vartojimui džiovidami spalio mėnesį. Nuėmus derlių nuo sklypų, kruopščiai išrenkami augalų likučiai. Augalų likučiai kompostuojami, o ligoti sudeginami arba išvežami iš daržo. Sudaromas žieminių morkų, burokėlių, petražolių, salotų, špinatų, svogūnų, krapų pasėlių (jei tokie pasėliai ūkyje arba kolektyviniame sode praktikuojami ir yra pakankamai jų sėklų) planas, taip pat kitų metų pasėlių (pavasario) planas.
Šakniavaisiai ir svogūnai sėjami po kopūstų ir o kopūstai — po šakniavaisių arba pomidorų. Pomidorai ir agurkai auginami po ankštinių arba ankstyvųjų kopūstų. Patys agurkai yra geras priešsėlis visiems augalams, o jų nerekomenduojama sodinti po morkų ir pupelių, nes pupelės ir morkos, kaip ir agurkai, serga sklerotiniu puviniu. Lysvės žieminiams pasėliams ruošiamos iš anksto, o sėklos sėjamos po pirmųjų rudenio šalnų, kai nusi-stovi pastovūs šalti orai, kad jos tik išbrinktų, bet nesudygtų. Kiekvienam augalui paskirti sklypai patręšiami ir suariami arba perkasami. Kasant arba ariant sklypą, išrenkami varpučių, usnių, pienių šakniastiebiai, naikinamos karkvabalio (baltos mėsingos) ir spragšio (plonos geltonos) lervos. Bulvėms ir kopūstams skirta žemė rudenį tręšiama mėšlu arba durpių ir mėšlo kompostu. Svogūnams, šakniavaisiams, taip pat salotoms, špinatams, krapams kartu su mėšlu arba kompostu išbarstoma po 30 g/m2 (du valgomieji šaukštai) kalio chlorido ir paprasto superfosfato.
Neturint mineralinių trąšų, išbarstoma po 3-4 stiklines medžio pelenų į kvadratinį metrą. Prieš žiemą suarta arba sukasta dirva neakėjama, o paliekama su grumstais. Tokioje dirvoje geriau susilaiko ir per didelius šalčius greičiau žūva kenkėjai bei kai kurių piktžolių sėklos. Jeigu sklypas dar nepaverstas daržu ir rudenį įdirbamas pirmą kartą, tai iškratoma ne mažiau kaip pusė kibiro organinių trąšų į kvadratinį metrą.
Sunkios ir rūgščios dirvos, kuriose auga rūgštynės, gysločiai, asiūkliai, mėtos, aklės, į organines[the_ad id=”2059″] trąšas dedama 400— 500 g/m2 kalkių arba kitų jas pakeičiančių medžiagų. Molio dirvos kultūrinamos pūdiniu, gerai susiskaidžiusiomis durpėmis, įmaišius į jas 2-3 1 1 m2 gryno upės smėlio. Šiltadaržyje. Tie daržininkai mėgėjai, kurie turi apšildomus šiltnamius ir ten pasodinę rugpjūčio mėnesj pomidorų daigus, toliau juos Šiltnamėliai ir inspektai, taip pat kitokie šiltadaržiai (dėžutės ir kiti įtaisai), kuriuose neauginamos daržovės, spalio mėnesi dezinfekuojami ir ruošiami naudoti žiemą. Spalis tinkamiausias mėnuo ruošti ir vežti į sklypą medžiagas pynėms, langams ir kitiems įrenginiams, taip pat vietinėms trąšoms, velėninei ir kitokiai žemei, ruošti dirvos mišinius šiltnamiams ir dėžutėms, kuriose auginamos daržovės ir jų daigai žiemą ir anksti vasarį. Pūdinys iš šiltnamių ir inspektų, kurie bus naudojami pavasarį, persijojamas ir sudedamas į krūvą. Baigiami visi darbai, kurie nebuvo užbaigti rugsėjo mėnesį.