Grunto garinimas Šiltnamiuose (Dezinfekcija)

Kovai su ligomis ir kenkėjais, žalingais šaknų sistemai, plačiai taikomas efektyvus grunto garinimas. Nors tam tikslui reikia daug energetinių išteklių ir darbo jėgos, tačiau galima išvengti cheminių priemonių, kurios kenksmingos žmogaus sveikatai.

Grunto garinimas gaubtais. Prieš tai šiltnamis turi būti paruoštas (išplautos ir dezinfekuotos konstrukcijos, įstiklintas), kad po garinimo nereikėtų mindžioti gruntą. Gruntas smulkiai sufrezuojamas 25-30 cm gyliu, kad susidarytų purus ir vienodas sluoksnis. Geriausiai garinti gruntą, kai drėgmė 40-50%. Paimami grunto pavyzdžiai agrocheminei analizei.

Dažniausiai naudojamas gruntas garinamas po gaubtais. Jis atkasamas nuo sienų, vamzdžių ir stulpelių per kastuvo gylį ir plotį ir paskleidžiamas. Ant paruošto grunto dedami perforuoti garo vamzdžiai ir prijungiami prie garų sistemos guminėmis aukštojo slėgio žarnomis. Grunto temperatūrai nuolat stebėti 30 cm gylyje įstatomas termometras. Paruoštas plotas užklojamas armuota (temperatūrai atsparia) plėvele. Jos kraštai prislegiami sunkiomis metalinė grandinėmis arba smėlio maišeliais. Paleidžiamas garas, ir po 1,5-2 h susidaro 60-70 cm plėvelės kupolas. Garo slėgis po plėvele turi būti pastovus – 5-8 mm vandens stulpelio, temperatūra ne žemesnė kaip 70°C. Garinimo trukmė tokioje temperatūroje 8-10 h. Reikia kas dvi valandas registruoti temperatūrą. Garų sąnaudos 30-35 kg/m2.

Baigus garinti, plėvelė 2 h aušinama ir po to perkeliama į kitą plotą. Norint paspartinti grunto garinimą, plėvele išklojamas šiltnamis, atitinkamai suskirsčius sekcijomis šachmatine tvarka.

Grunto garinimas perforuotais vamzdžiais. Freza išpurenus gruntą per visą plūgo gylį, į dugną suklojami plastmasiniai perforuoti vamzdžiai. Jie klojami į kiekvienos vagos dugną ir užariami. Atstumas tarp paklotų vamzdžių ne didesnis kaip 30 cm. Paruoštas plotas uždengiamas temperatūrai atsparia plėvele arba brezentu. Garas į vamzdžius tiekiamas per kolektorių iš abiejų galų. Geriausi rezultatai gaunami, kai garo slėgis kolektoriuose būna 1,5 kg/cm?. Temperatūra taip pat registruojama. Praėjus keturioms valandoms, vamzdžiai ištraukiami ir perkeliami į kitą vietą. Tiekiant 10 kg garo į m2, 30 cm grunto sluoksnis išgarinamas per 7-8 h.

Likus 7-10 dienų iki sodinimo, patręšiama 15-25 kg/m2 perpuvusių durpių kompostu, pjuvenomis ar kitomis organinėmis medžiagomis. Patikrinama grunto reakcija, jei reikia, įterpiama kreidos ar klintmilčių.

Mineralinės trąšos išberiamos atlikus grunto agrocheminę analizę pagal rekomendacines normas.

Auginant daržoves hidroponiniu būdu, substrato sluoksnis išplaunamas vandeniu ir išlyginamas. Substratas dezinfekuojamas garais arba formalino skiediniu ar kitais chemikalais.

Related Post

  • Article By :