GYVATVORĖS SODINIMAS

Nors griovys ar duobės jau iškastos, gyvatvorė sodinama “pagal virvę”, t. y. greta ištemptos virvutės taip, kad kiekvieno sodinuko šaknies kaklelis ar kamienas būtų nuo jos tokiu pačiu atstumu. Kiekvieno sodinuko vieta iš anksto pažymima. Patogiausia pasidaryti lazdą ar lentelę tokio ilgio, koks turi būti atstumas tarp augalų, ir ja “Žingsniuoti”, kiekvieną “žingsnį” pažymint dirvoje ar ant virvės. Dviejų ar trijų eilių gyvatvorėje medeliai ar krūmai Sodinami šachmatiškai, t. y. kur pirmoje eilėje tarpas — antroje eilėje sodinukas, ir atvirkščiai.

Konteineriuose išauginti augalai prieš sodinimą palaistomi. Konteineris pastatomas duobės dugne, patikrinama, ar tinkamas duobės gylis. Nuo dirvos paviršiaus konteineryje iki duobės krašto turi likti pora centimetrų. Perpjaunamas konteinerio šonas ir atsargiai nuimamas. Jei paviršiuje matomos tankiai susipynusios šaknys, dalį jų galima nukirpti, nesuardant žemės grumsto. Tarpai iki duobės šonų užpildomi kompostu ar derlinga žeme. Netinka smėlis, molis, nederlinga sunki, rūgšti žemė – į tokią šaknys iš puraus trąšaus mišinio, kokiu pripildomi konteineriai, nesiskverbs. Šiek tiek žemės užžeriama ir ant grumsto viršaus, bet turi likti įdubimas, kad laistant vanduo nenutekėtų į šalis.

Sodinant iš lysvės iškastus krūmus, šaknys įstatomos į duobę (šaknies kaklelis turi būti žemiau dirvos paviršiaus), patikrinama, ar jos laisvai telpa. Jei reikia, duobė paplatinama arba patrumpinamos per ilgos šaknys, bet negalima jų sulankstyti. Maždaug trečdalis duobės užpilama puria žeme, sodinukas lengvai papurtomas, kad žemė užpildytų tarpus tarp šaknų, kartu kilstelint jį į viršų taip, kad šaknies kaklelis atsidurtų truputį virš žemės paviršiaus — mažiems krūmeliams pakanka 1–2 cm, dideliems apie 3-5 cm. Žemė duobėje rankomis švelniai suspaudžiama. Tada duobė pripildoma žemės, sodinukas dar kartą papurtomas, ir duobė užpilama žeme iki viršaus. Žemė suspaudžiama, pradedant nuo duobės pakraščių ir baigiant prie sodinuko. Negalima spausti labai smarkiai, kad nesuirtų dirvos struktūra. Apie duobės kraštus (arba abipus tranšėjos, į kurią sodinome) padaromas pylimėlis, kad nenutekėtų vanduo. Tam tinka kasant nuimta velėna. Nors ir drėgna, sodinukus būtina palaistyti, kad žemė prigultų prie šaknų.

Laistant puri dirva suslūgsta, ir sodinukas nusileidžia kiek žemiau. Dabar jo šaknies kaklelis turėtų būti lygiai su dirvos paviršiumi. Kai vanduo susigeria, dirva lengvai supurenama ir mulčiuojama — tai padės išsaugoti drėgmę, apsaugos šaknis nuo kaitros ir šalčio, bus lengviau ravėti. Medžiai sodinami taip pat, bet liaunus medelius menkomis šaknimis reikėtų pririšti. Tam skirtas kuolas įkalamas į duobės dugną (ne mažiau kaip 30 cm) maždaug 5–10 cm atstumu nuo jos centro, taigi ir nuo medelio kamieno. Tai atliekama prieš sodinimą, o ne po jo. Pasodintas medelis pririšamas prie kuolo dviejose vietose – netoli viršūnės ir 30-50 cm virš dirvos paviršiaus. Pasodinti krūmai ar medeliai, jei jie nebuvo suformuoti medelyne, nukarpomi. Jei sodinukai suformuoti, pašalinamos tik sužalotos, sausos, silpnos šakos. Kol augalai neįsišaknijo, netręšiama. Laistoma reguliariai.

Related Post

  • Article By :