GYVATVORĖS SODINUKŲ KOKYBĖ ir GABENIMAS

Kai nutarta, kokių ir kiek sodinukų reikės, belieka juos išsirinkti. Nepažįstantiems augalų ar nenusimanantiems, kaip turi atrodyti sveiki, gerai išsivystę sodmenys, verta paprašyti didesnį patyrimą turinčio sodininko pagalbos. Naudinga iš anksto pasidomėti, kur pardavinėjami jūsų pageidaujami augalai, kokio jie amžiaus ir aukščio, suformuoti ar ne, kokios jų kainos. Visai nedidelė vieno sodinuko keliolikos litų kaina, padauginta iš reikalingo augalų skaičiaus, gali virsti įspūdinga keturženkle suma.

Daugelyje medelynų ir augalų prekybos centrų sodinukai esti dviejų tipų – išauginti konteineriuose arba kasami tiesiai iš lysvės. Konteineriuose išaugintus augalus galima pirkti ir sodinti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, išskyrus nebent didžiausius vasaros karščius. Juos patogu gabenti ir laikyti kad ir kelias savaites iki sodinimo.

Šalia šių privalumų yra ir trūkumų: pirma, konteineriuose išauginti augalai dažniausiai brangesni už tokius pačius, bet augintus lysvėje, antra, taip dažniau auginami žemaūgiai, labai dekoratyvūs, lepesni, retesni augalai. Taigi visai tikėtina, kad pageidaujamų sodinukų konteineriuose nebus. Jei perkate ką tik iš lysvės iškastus augalus, sodinti teks tradiciniu sodinimo laiku — pavasarį arba rudenį. Renkantis augalus svarbu, kad jie būtų tai rūšiai ar kultivarui būdingos išvaizdos, taisyklingai išaugę, sveiki ir gyvybingi. Aukštis neturi didelės reikšmės – mažas, bet sveikas, gražiai besišakojantis, vešliai lapojantis sodinukas vertingesnis už aukštą, bet reta ar kreiva laja medelį. Gyvatvorei skirti augalai turėtų būti kuo Vienodesnio aukščio ir pločio (jei visi to paties amžiaus) — galima tikėtis, kad ir vėliau jie augs vienodu greičiu, bus panašaus aukščio ir formos. Lapų ar spyglių atspalvis bei dydis, šakojimosi pobūdis taip pat turėtų būti vienodas. Svarbu ir tai, ar medelyne sodinukai buvo tinkamai karpomi, kad susiformuotų tanki laja. Nors tokie augalai, kad ir mažesni, bus brangesni už aukštas, liaunas nekarpytas “rykšteles”, vis tiek geriau pirkti kaip tik tokius.

Taip sutaupysite porą metų, kurių reikėtų sodinukams formuoti. Reikia įsitikinti, kad sodinukai sveiki, be mechaninių, ligų ir kenkėjų pažeidimų. Apžiūrėkite karpymo žymes — gerai, jei krūmelis jau suformuotas, gausiai besišakojantis, bet gali būti ir taip, kad nukarpytos nudžiovusios ar ligotos šakelės, o tokių visai neturėtų būti. Jei augalai dar lysvėse, juos iškasti galima tik tada, kai dirva drėgna. Puiku, jei ir oras vėsus, nesaulėta ir nelabai vėjuota. Kitaip geriau atidėti augalų pirkimą, negu rizikuoti, kad dalis sodmenų žus. Jei parduodami jau iškasti augalai, atidžiai juos apžiūrėkite. Geriausia, jei jų šaknys su žemės grumstu arba bent užpiltos drėgna žeme, durpe ir aprištos ar įpakuotos į nelaidžią medžiagą taip, kad išliktų drėgnos. Beje, ant kai kurių augalų (pavyzdžiui, šeivamedžių) šaknų netgi drėgnos žemės grumstas nesilaiko. Nepirkite augalų sausomis šaknimis. Atrodytų, kad iškastus augalus parsigabenti namo — nedidelis Vargas, bet ir čia yra rizikos. Jei sodinukų šaknys su žemės grumstu, reikia pasirūpinti, kad jis nenubyrėtų. Patogiausia augalus pakuoti įtvirtus polietileninius maišus. Į kiekvieną maišą jų dedama tiek, kiek galima sutalpinti negrūdant jėga. Nuo per daug laisvai sudėtų augalų šaknų vežant nubyrės žemė; taip pat atsitiks ir per daug juos spaudžiant — žemės grumstas suirs. Augalai plikomis šaknimis pakuojami kuo skubiau. Pakanka 15-20 minučių saulėje ir Vėjyje, kad išdžiūtų smulkiosios šaknelės, o be jų sodinukai neprigis.

Taigi juos iš karto dedame į maišus ar dėžes, ant šaknų užpilame drėgnos žemės arba apvyniojame drėgnu audeklu. Sodinukų antžeminė dalis turėtų būti atvira, kad nesušustų. Net ir supakuotų augalų negalima laikyti saulėje — nei lauke, nei įkaitusiame automobilyje. Perkant augalus konteineriuose, pirmiausia reikia įsitikinti, kad jie čia ir išauginti, o ne iškasti iš lysvės ir sukišti į konteinerį prieš pat pardavimą. Atsargiai suėmę sodinuką už šaknies kaklelio, pabandome kilstelėti. Jei augalas lengvai išsiima su netaisyklingos formos žemės gumulu, jis išaugintas lysvėje, o konteineris atstoja laikiną įpakavimą. Sveikus, neapdžiūvusius augalus, žinoma, galima pirkti, bet sodinti reikės greitai — taip pat, kaip iškastus tiesiai iš lysvės. Blogiau, kai iš konteinerio ištraukiate plikas šaknis — tokių augalų geriau atsisakyti. Kartais nesunkiai išsiima ir konteineryje išauginti augalai, bet tada žemės gumulas, perpintas augalų šaknimis, atitinka indo formą. Tokiu atveju turite įsitikinti, ar žemė neperdžiūvusi, o augalas sveikas. Smulkios šaknelės, lendančios lauk per konteinerio šonus ar dugną, – nieko blogo, bet venkite pirkti sodinukus, kurių stora pagrindinė šaknis ar visas kuokštas ilgų šaknų išlindęs per konteinerio dugne esančias angas. Rizikinga pavasarį įsigyti jau sulapojusius augalus (tokie atvežti iš šiltesnio klimato šalies arba auginti šiltnamyje), kai augantys lauke dar vos pradėję sprogti.

Tokiu atveju konteinerius su augalais teks laikyti šviesioje, bet nesaulėtoje, vėsioje patalpoje tol, kol praeis šalnų pavojus. O rudenį, gelstant ir krintant lapams, vešliai tebežaliuojančių augalų visai neverta pirkti — nepasiruošę žiemai jie nušals. Gabenti sodinukus konteineriuose paprasta — pakanka įsitikinti, kad jie nesustatyti vieni ant kitų, kad vežami negriuvinės ir nesiraičios. Konteineriuose dažnai pardavinėjami ne tik Lietuvoje išauginti, bet ir iš kitų šalių atvežti augalai. Kuo šiltesnis klimatas šių augalų tėvynėje, tuo rizikingiau juos auginti mūsų krašte. Net ir tų rūšių augalų, kurie pas mus visiškai atsparūs žiemai (pavyzdžiui, vakarinė tuja), sodinukai, atvežti iš Olandijos, gali apšalti ar net žūti. O jautresni žiemai augalai (Lausono puskiparisiai, hortenzijos, raudonžiedžiai serbentai, veigelės) turi būti bent kelerius metus rūpestingai globojami, žiemai dengiami ir pamažu grūdinami, kol pajėgs ištverti mūsų klimatą. Vargu ar turėsite galimybių šitaip “šokinėti” apie gyvatvorę, taigi geriau iš karto rinktis pas mus lauke išaugintus augalus. Žiema jau bus padariusi atranką, todėl galite tikėtis, kad visi sodinukai ištvers mūsų permainingus orus.

Pargabentus sodinukus ilgesniam laikui (kelioms ar keliolikai  valandų) palikti automobilyje galima tik šaltu oru. Augalai konteineriuose lauke, nesaulėtoje vietoje gali laukti sodinimo kad ir mėnesi, jei tik bus dažnai laistomi (žemė konteineriuose greičiau išdžiūsta). O iš lysvės iškasti sodinukai turi būti sodinami kuo skubiau. Gerai supakuoti, su žemės grumstu iškasti augalai vėsioje drėgnoje vietoje gali pabūti 1-2 dienas. Jei bus sodinami tik po kelių dienų, prikasami: pavėsingoje vietoje iškasamas griovys, augalai kiek įstrižai suguldomi šaknimis į griovį, šaknys užpilamos žeme, lengvai suspaudžiama, kad neliktų oro tarpų, atsargiai palaistoma (laistytuvu arba purkštuku, o ne laistymo žarnos čiurkšle).

Related Post

  • Article By :