Daigynai ir jų ruošimas. Ūkiuose, kur daug daržovių auginama lauke, turi būti reikiamas plotas daigynų: polietileninių šiltnamių ir laikinų plėvelės priedangų. Po daigų ten auginamos daržovės.
Polietileniniai šiltnamiai, skirti daigams auginti, turi būti pakankamai šviesūs su oro ir dirvos (atsižvelgiant į auginamų daigų šilumos poreikį) šildymo ir vėdinimo sistemomis (vėdinimo angų plotas 30-50% viso dangos ploto), kad oras šiltnamyje judėtų reikiamu greičiu.
Atsižvelgiant į auginamų daigų kiekį, auginimo būdą bei trukmę, sudaromas šiltnamių naudojimo planas, paruošiama detali atskirų kultūrų daigų auginimo agrotechnika.
Dirvos ruošimas. Lauko daržovių daigams šiltnamiai pradedami ruošti iš rudens: dezinfekuojama dirva, įvežama ir įterpiama organinių medžiagų (komposto, durpių ar šiaudų kapojų), kad dirva bütų pakankamai puri ir raunant daigus mažiau nutrūktų šaknų. Tuose šiltnamiuose, kur daigai bus auginami puodeliuose, dirva ruošiama po daigų auginti numatytoms daržovėms. Dirvos paviršius gerai išlyginamas, kad pavasarį netelkšotų tirpstančio sniego vanduo ir dirva visame šiltnamyje vienu laiku pradžiūtų.
Pavasarį, 10-15 dienų prieš sėja, šiltnamiai uždengiami plėvele, įrengiamos orlaidės. Intensyviai vėdinant, greičiau pradžiūva dirva. Tada išberiamos ir įterpiamos mineralinės trąšos. Jei daigai bus auginami puodeliuose ar durpių kubeliuose, mineralinių trąšų neberiama, tik sulyginamas pradžiūvusios supurentos dirvos paviršius, kad nebūtų įdubimų.
Plonasieniai durpių ar plastmasiniai puodeliai pripilami specialaus mišinio. Rekomenduotina daigus auginti kraikinėse durpėse arba durpių mišinyje (1 dalis kraikinių durpių ir 1 dalis komposto), kuris iš anksto ruošiamas specialiose aikštelėse. Kraikinės durpės kalkinamos iki pH 6,0-6,5 ir sumaišomos su mineralinėmis trąšomis bei mikroelementais. Durpėms kalkinti tinka kreida, kalkės arba dolomitmilčiai. Pastarieji vertingi tuo, kad, be kalcio, juose dar yra magnio (CaCO, -58%, MgCO, -42%). Kalkinama tik smulkiai sumaltomis kalkinėmis medžiagomis (kuo smulkesnės, tuo veiksmingesnės), nes 1-2 mm dalelės yra neveiksmingos – nesumažina durpių rūgštingumo. Kiek reikia kalkinių medžiagų, apskaičiuojama atsižvelgiant į durpių rūgštingumą (20.1 lentelė). Tiksliau nustatoma praktiškai: durpių pavyzdys kruopščiai sumaišomas su apskaičiuotu (pagal lentelę) kalkinių medžiagų kiekiu, sudrėkinamas, po 10-15 dienų patikrinamas pH ir, jei reikia, patikslinamas kalkinių medžiagų kiekis.
[1 mo pakalkintų durpių ar mišinio beriama 0,9 kg amonio salietros (į durpes – 1,2 kg), 1,5 kg kalio sulfato, 5,0 kg paprasto arba 2,5 kg dvigubojo superfosfato, 0,3-0,5 kg magnio sulfato ir viskas gerai sumaišoma (mėšlo kratytuvu). Durpių mišinys ar kraikinės durpės maišant sulaistomos mikroelementų tirpalu (80-100 1/m°): 1 mo po 3 g amonio molibdato, cinko sulfato ir kobalto nitrato, po 6 g vario sulfato ir boro rūgšties, 11 g mangano sulfato, 20 g geležies citrato arba geležies sulfato).
Durpių kubeliams mišinys sudaromas imant lygiomis dalimis (pagal tūrį) kraikinių ir žemutinio tipo durpių. Jos dolomitmilčiais pakalkinamos iki pH 6,3-6,5 ir sulaistomos mineralinių trąšų ir mikroelementų tirpalu.
Daigams auginti skirtus durpių blokus gamina durpių pramonės įmonės iš supresuotų kraikinių (pakalkintų) durpių. Ruošiami sėjai blokai sudedami ant gerai išlyginto ir plėvele padengto dirvos paviršiaus (tarp blokų paliekami 23 cm tarpai), sudrėkinami (20-25 1/m?) vandeniu ir sulaistomi mineralinių trąšų bei mikroelementų tirpalu. Prieš sodinant daigus (žieminiuose šiltnamiuose prieš perstatant daigus) blokai supjaustomi į kubelius.
Sėja. Optimali dirvos drėgmė prieš sėją 70-75% viso dirvos drėgmės imlumo. Paruoštos sėklos lysvėse sėjamos rankomis (i vagutes) arba sėjamąja mašinėle (tikslaus sėjimo ar kt.). Salierų, ir salotų sėklos sėjamos 0,5 cm, kopūstų ir pomidorų – 1,0-1,5 cm gyliu. Į kasetes, plonasienius puodelius su durpėmis ir durpių kubelius sėjama po 1-2 sėklas tokiu pat gyliu, kaip lysvėse.
Sėklos greičiau ir vienodžiau sudygsta lysves ar puodelius pridengus plona polietilenine plėvele. Tai itin svarbu auginant daigus polietileniniuose šiltnamiuose, kur dirva nešildoma. Jei saulėtomis dienomis kopūstų pasėlyje dirvos paviršiaus temperatūra pakyla aukščiau kaip 30-35°C, pomidorų 35-37°C, agurkų 40°C, plėvelę reikia nudengti. Dirvos paviršius mažiau įkais, jei dirvą pirma uždengsime popieriumi, o ant jo užtiesime plėvelę. Išdygus pirmiesiems daigeliams, plėvelė (ir popierius) nuimama.
Daugelio daržovių optimali dygimo temperatūra 20-25°C. Kad daigai neištįstų, pirmąsias 4-7 dienas palaikoma žemesnė temperatūra. Per tą laiką išauga skilčialapiai, pradeda formuotis pirmas tikrasis lapelis. Nuo tada kiekvienos rūšies daržovių daigams palaikoma optimali temperatūra.
Jei daigai bus pikuojami, sėklos sėjamos tankiai lysvėse ar dėžutėse (pripiltose lygiomis dalimis kraikinių durpių ir rupaus smėlio). Iki sudygstant palaikoma optimali temperatūra. Sėjos tankis (sėjamų į ploto vienetą sėklų kiekis) priklauso nuo to, kokios fazės daigeliai bus pikuojami: jei maži (skilčialapių fazės), tai sėjama tankiau, jei didesni (su 1-2 tikraisiais lapeliais) – rečiau . Daigeliai gali būti pikuojami į puodelius su durpėmis arba jų mišiniu, durpių kubelius arba lysvėse.
Išvakarėse daigeliai gausiai palaistomi, kad lengviau išsirautų. Pikuojami tik gerai išsivystę, sveiki daigeliai (20.1 pav.). Daigelio šaknys gerai apspaudžiamos žemėmis.
Daigų priežiūra ir ruošimas sodinti. Daigams augant, šiltnamis intensyviai vėdinamas, nes drėgnas oras ir nuo plėvelės krintantys kondensato lašai sudaro palankias sąlygas ligoms plisti. Saulėtomis dienomis šiltnamio šildymas išjungiamas, nes aukštoje temperatūroje auginami daigai ištįsta, pasodinti sunkiau prigyja. Jei vėdinant pro orlaides temperatūra nenukrinta iki optimalios, įjungiami ventiliatoriai (esantys prie šiluminių generatorių).
Daigai laistomi rytais. Optimalus dirvos drėgnumas (iki grūdinimo) 60-75% viso dirvos drėgmės imlumo. Palaisčius šiltnamis intensyviai vėdinamas.
Jei į durpes ar jų mišinį buvo įberta pakankamai trąšų, puodeliuose ir kubeliuose auginami daigai paprastai papildomai netręšiami.
Prieš sodinant daigai grūdinami – pratinami prie lauko sąlygų (didelių temperatūros svyravimų, tiesioginių saulės spindulių, sausesnės dirvos ir oro). Grūdinama 10-15 dienų. Tuo metu šiltnamyje oro temperatūra ir drėgmė sumažinama iki jų parametrų, esančių lauke, atidaromos orlaidės (jei įmanoma, nuimama dalis šiltnamio dangos, kad daigus tiesiogiai apšviestų saulė). Daigai laistomi negausiai. Šiltnamis intensyviai vėdinamas, įjungiami ventiliatoriai (optimalus oro judėjimo greitis 1,5 m/s). Likus 10-12 d. iki sodinimo, rekomenduotina daigus patręšti kalio ir fosforo trąšomis.