Naudingieji vabzdžiai sode – entomofagai

 

Entomofagai – tai tokie vabzdžiai, kurie naikina kitus kenksmingus vabzdžius. Entomofagai yra:

Parazitiniai, jų patelės deda kiaušinius į kenkėjų lervas ir vikšrus, kuriais maitinasi išsiritę jaunikliai. 2. Grobuonys, kurie kenkėjus paralyžiuoja arba nužudo ir tuomet suėda.

Daugelis entomofagų gyvena gamtoje, o kiti specialiai veisiami ir naudojami kaip biopreparatai, ypač tinkami augalų apsaugai šiltnamiuose.

Auksaakės. Vardas kilęs iš vok. „Goldauge“, nes jų iššokusios akys blizga. Tai gražūs žalsvai gelsvi, ilgais sparnais, judrūs vabalai. Peržiemoje pa vasarį maitinasi žiedų nektaru, o jaunikliai ir žiedadulkėmis. Atsiradus amarams, atsikrausto prie jų, minta jais ir jų perais. Patelė padeda iki 500 kiaušinėlių. Viena išsiritusi lerva sunaikina 500 amarų. Per metus išsirita 2-5 kartos. Kiaušinius deda ant daugelio augalų lapų, tik ne ant agurkų, nes jų lapai šiurkštūs.

Mėšlavabaliai skraido vakarais, ypač prieš giedrą, o prieš lietų tūno urve

liuose. Naikina atliekas, skatina mineralizaciją. Maitinasi pūvančiais grybais, įvairių gyvūnų išmatomis. Iš mėšlo nulipdo net kumščio didumo rutuliukus, į kuriuos deda kiaušinius. Senovės egiptiečiai manė, kad vabalas – skarabėjus simbolizuoja taiką ir saulę. Kai XX a. pr. į Australiją įvežė mėšvabalius, jie greit mineralizavo mėšlus, neiššuto žolė, avys ir galvijai buvo išgelbėti nuo bado.

Grobuonė erkė. Ji per parą sunaikina 30 voratinklinių erkių. Kai šiltnamyje yra 25-30 °C, santykinė drėgmė siekia 70 proc., patelė padeda 2-6 kiaušinėlius, o per visą laiką (18-24 paras) iki 50-80. Išsiritusios lervos maitinasi voratinklinėmis erkėmis, per parą suėda 20 kiaušinėlių, 13 nimfų ar 5 suaugusias.

Žygiai. Tai juodi ar tamsiai rudi, rečiau žalsvi ar bronziniai vabalai. Patelės padeda 30-50 kiaušinių viršutiniame dirvos sluoksnyje. Lervos maitinasi naktimis. Žygiai ir jų lervos labai ėdrios. Minta spragšiais, įvairiais pelėdgalviais, kolorado vabalais – 67 per parą. Dieną slepiasi po akmenimis, grumstais, tarp žolių. Ziemoja suaugėliai ir lėliukės.

Žiedmusės panašios į vapsvas. Jų pilvelis gelsvai ir juodai dryžuotas, retai juodas. Jos gali ilgai kaboti ore, plevendamos sparneliais ir staiga nuskristi. Dažnai būna ant skėtinių ir graižažiedžių augalų. Mėgsta saulėtas vietas. Kiaušinėlius deda į amarų kolonijas. Lervos panašios į dėles, tik oranžinės, raudonos, žalios. Lerva auga 20 dienų, kasdien suėsdama 150-200 amarų. Serbentinės žiedmusė laikosi prie amarų apniktų vaismedžių, vaiskrūmių. Kopūstinės žiedmusės lervos naikina kopūstinius amarus. Žiedmusių būna ypač daug, jei šalia auga svogūnai, krapai, morkų sėklojai. Rudgrūdėlės, leukojos privilioja žiedmuses, mėgstančias žiedų nektarą.

Boružės. Lietuvoje jų yra apie 50 rūšių. Visos jos naudingos, naikinančios kenkėjus, tik 24 taškų boružė minta augaliniu maistu. Pavasarį maitinasi žiedų nektaru, o pasirodžius amarams – jais. Per parą viena boružė padeda 80-200 kiaušinėlių šalia amarų. Po savaitės išsirita lervos, kurios suėda 45-60 amarų. Boružės naikina erkes, blakes, lapsukius, vikšrus. Žiemoja po lapais, žieve, žolėse.

Laumžirgiai beveik visą laiką skraido ore – maitinasi, poruojasi. Deda 500 kiaušinėlių ant šlapių vandens augalų. Lervos auga greitai, daug kartų neriasi. Per parą sunaikina tiek kenkėjų kiaušinėlių, kiek sveria pačios. Gaila, kad gražuolių laumžirgių mažėja, nes vandenyje lervas suėda žuvys, varlės, o suaugėlius sulesa paukščiai.

Yra dar daug naudingų vabzdžių: chalcidai, ichneumonai, brakonidai, vorai ir kt.

Daug kenkėjų sunaikina šikšnosparniai, paukščiai, šerdami savo vaikus. Viena zylė sulesa kenkėjų tiek, kiek sveria pati – 1 500 drugių kiaušinių ar lėliukių per parą. Porelė zylių su vaikais apsaugoja 40 medžių. Žvirblis, šerdamas savo žvirbliukus, sugauna 500 vabzdžių, iš jų 400 žalingų. Kinai, nutarę, kad žvirbliai sunaikina dalį derliaus, nutarė juos išgaudyti. Visa tauta puolė juos naikinti. Daugiausia sugavę ir nudobę buvo premijuojami. Kinijoje žvirblių neliko. Pirmaisiais metais sodus užpuolė kenkėjų debesys. Antraisiais metais derliaus iš viso nebuvo. Tad kinams teliko už nemažą kainą importuoti… žvirblius. Štai ką gali tas mažas žvirbliukas. Geniai sugeba iš po medžių žievės ištraukti įvairias lervas, kirminus, tuo apsaugodami medžius. Sniegenos per dieną maitina savo palikuonis 300-350 kartų, tiek sugauna įvairių kenkėjų, o ypač mėgsta vikšrus. Raudonuodegė per kelias dienas savo vaikams atneša 7 000 įvairių lervų ir vikšrų.

Related Post

  • Article By :