Beveik visus metus pomidorus galima sėkmingai auginti kambaryje. Žinoma, kambarinių gėlių jie neatstos, ir derlius nebus toks, kaip sezono metu šiltnamyje, bet pasidžiaugti sunokusiais pomidoriukais labai smagu.
Ypač vaikams patinka stebėti augalus, laukiant, kada jų prižiūrimas pomidoras papuoš pietų lėkštę. O jau nuo pavasario prasideda tikras džiaugsmas ant palangės, kada prasideda sezonas ir net neturint nuosavo žemės plotelio, tiek balkone, tiek ant palangių galima užsiauginti tikrai nemenką kiekį savų pomidorų. Žinima, jei žinai, kaip tą daryti.
VAZONE TINKAMOS AUGINTI POMIDORŲ VEISLĖS
Labai svarbu pastebėti, kad derlius ir galimybė juos užsiauginti ant palangės labai priklauso nuo pačios pomidorų veislės. Svarbiausia – augalas turi gerai jaustis vazone, tilpti ant palangės. Taigi tam reikalingi neaukšti (paprastai – smulkiavaisiai) augalai. Patys mažiausi – vos iki 20 cm aukščio užaugantys ‘MicroTom’, turi apvalius, raudonus, anaiptol ne pačius mažiausius vaisius. Ant palangės verta išbandyti ‘Vilma’, ‘Venus’, ‘TinyTim’. Tai – neaukšti, kompaktiški, smulkiavaisiai pomidorai. Balkone, kur yra daugiau vietos, galima nokinti krūmeliais augančius svyrančiomi šakomis ‘Tumbling Tom Yellow’, ‘Tumbling Tom Red’, ‘Ditmarsher’. Dideliuose vazonuose, konteineriuose tinka sodinti pačių įvairiausių veislių pomidorus.
AUGIMAS SU DALINĖS RAMYBĖS PERIODU
Šis būdas geriausiai tinka tiems, kas turi šviesią ir vėsią (10-12° C) patalpą laikyti augalus per žiemą. Pomidorai sėjami rugpjūčio antroje pusėje arba rugsėjo pradžioje. Iki rudens vidurio jie paauga iki 20-30 cm aukščio, turi 7-8 tikruosius lapus. Tokius sodinukus galima išauginti balkone arba šiltnamyje, Lapkričio-gruodžio mėnesiais pomidorai laikomi vėsiai (10-12°C temperatūroje, oro drėgmė ~70 proc.) ir šviesiai, laistomi kartą per 10-14 dienų. Pradėjus ilgėti dienoms, jie perkeliami į šiltą kambarį (daugiau kaip 20°C šilumos), gausiai laistomi ir sausio-vasario mėnesiais papildomai apšviečiami. Po dviejų savaičių, praleistų tokiomis geromis sąlygomis, augalai persodinami į nuolatinio augimo indus statomi ant jiems numatytos palangės. Nepamirškite – pomidorai reiklūs šviesai, todėl jiems skirkite pačią saulėčiausią palangę.
Tokiu būdu išauginti pomidorai jus nustebins tikrai gausiu derliumi.
KOKIE VAZONAI GERIAUSIAI TINKA?
Pomidorams auginti reikalingi ne mažesni kaip 1L talpos vazonai. Bet tokie tinkami tik pačioms smulkiausioms veislėms. Kuo didesnis augalas, tuo didesnis indas. Visi labai gerai auga paprastuose plastikiniuose vazonuose. Jei norite gražesnių, rinkite keramikinius ar dar kokius, tik nepamirškite dugne paberti drenažo akmenukų. Vandens perteklius turi laisvai ištekėti iš indo.
Pomidorai geriausiai auga derlingame komposte ir jo mišiniuose. Geri yra komposto, durpių ir daržo žemės mišiniai (maždaug lygiomis dalimis). Galima sodinti ir kitokius mišinius, durpių substratą, tik priklausomai nuo jų sudėties, reikės netrukus papildomai tręšti.
ANKSTYVAS PAVASARIS
Kambaryje gerai auga anksti pavasarį (maždaug mėnesiu ankščiau) pasėti ir išauginti daigai. Šiuo atveju daigų auginimas niekuo nesiskiria nuo skirtų sodui – tik jų reikia mažiau, ir augančius pageidautina papildomai apšviesti.
Pavasaryje kambaryje augantys pomidorai reguliariai laistomi (kai išdžiūsta žemės paviršius) ir tręšiami kas savaitę silpnu trąšų tilpalu. Laistymo vanduo turi būti kambario temperatūros arba keliais laipsniais šiltesnis. Labai gerai, jei tuo metu kambaryje laikosi 20-24°C šiluma, o naktį būna maždaug 5 laipsniais vėsiau, – tuomet pomidorai neištįsta. Beje, butuose dieną ir naktį temperatūra būna beveik vienoda. Todėl beveik visiems čia auginamiems pomidorams reikės atramų – bambukinių lazdelių.
Laistant iš vienos pusės, dalis žemių nuskalaujamos, ir matosi plikos šaknys. Pomidorams tai nepatinka. Toje vietoje užpilkite saują derlingo komposto. Dar geriau – sukritus žemei ne tik atsargiai papurenkite viršutinį sluoksnį, bet ir papildomai užberkite komposto iki vazono viršaus.
Pomidorai – savidulkiai augalai. Taigi vaisiai užsimezga be jokio šeimininko įsikišimo. Skinti juos galima pradėjus rausti ir baigti nokinti padėjus kambaryje arba palaukti, kol visiškai prinoks. Bet laikyti ant augalo daug sunokusių pomidorų galima tik dėl grožio – tokie augalai mažiau žydi ir užmezga mažiau naujų vaisių, taigi derlius mažėja.
BALKONE – VISĄ VASARĄ
Vos tik sušyla orai, pomidorus verta perkelti į balkoną. Ten jie jausis žymiai geriau nei kambaryje – daugiau šviesos, gaivus oras naktį. Balandžio antroje pusėje saulėtomis dienomis oras jau sušyla iki 15°C (kartais – iki 20°C ir daugiau). Pradžioje pomidorus išneškite į balkoną vidurdienį, pastatykite šešėlyje 2-3 valandoms. Vėliau, atsižvelgdami į oro temperatūrą, palikite juos vis ilgiau. Taip grūdinami augalai geriau augs. Galiausiai galėsite juos palikti visai diena ir nakčiai. Tada pomidorai persodinami į nuolatinio augimo indus.
Auginant balkone, svarbu, kad pomidorų netaškytų lietaus lašai. Jei balkonas atviras, be stogelio, įrenkite jiems priedangą nuo lietaus. Uždaruose balkonuose pomidorai jausis panašiai kaip šiltnamyje ir derlius bus tikrai gausus. Karštomis dienomis nepamirškite vėdinti ir sekti žemės drėgmę. Gali būti, jog laistyti reikės net 2 kartus per dieną.
Rudenį, vėstant orams, pomidorų augimas lėtėja. Balkone jie ištvers iki šalnų. Žinoma, čia šalnos augalus pakanda ne taip greitai, kaip atvirame lauke. Vis dėlto, jei norėsite kokius nors pomidorus parsinešti į kambarį ir auginti per žiemą, nelaukite iki paskutinės dienos. Ilgai buvę vėsiame ore, net ir nepajutę šalnos, pomidorai visada prisitaiko augti šiltame sausame kambaryje. Todėl stiprius, sveikus ir dar žiedus kraunančius pomidorus į kambarį perkelkite dar rugsėjo mėnesį, gerokai prieš šildymo sezono pradžią. Gaudami pakankamai šviesos, pomidorai gali žydėti ir megzti vaisius per žiemą. Vis dėlto augalui senstant, derlius mažėja, tad ilgiau nei metus vazone pomidoro neverta.
Pomidorus svyrančiais stiebais galima auginti vazonuose, pasodintus aukštyn kojomis. Reikalingas maždaug 3l talpos vazonas. Dugne padarome maždaug 1,5 cm skersmens skylutė (praplatinta drenažinė skylutė). Jaunas, vos sprindžio aukščio pomidoro daigas apsukamas popieriumi ir ikišamas pro tą skylę viršūne žemyn. Ant vazono dugno ir aplink pomidoro stiebą pridedama samanų. Vazonas pripildomas derlingo ir laidaus žemių mišinio ir pakabinamas šviesioje vietoje. per vasarą svarbu reguliariai laistyti, bet neperlieti, kad vadens perteklius nenubėgtų stiebu žemyn. Kabantys pomidorai atrodo labai orginaliai.
PATARIMAS IŠ PRAKTIKOS
Aš namuose tą patį pomidorą auginu jau 5 metus. Tiksliau – ne tą patį, o vis atnaujintą. Kartą gavau derlingos, tankiu krūmu augančios smulkiavaisės veislės sodinuką. Auginau balkone, džiaugiausi vaisiais. Rudenį nuskyniau kelias šakeles ir pamerkiau kambaryje. Jos išleido šakneles. Pasodinau į vazonėlius ir per žiemą laikiau ant palangės. Pavasarė, kai pradėjo augti, persodinau. Vėliau, prieš išnešdama į balkoną gegužės mėnesį, persodinau dar kartą. Birželį jau valgiau savo pomidorėlius. Dabar kasmet rugsėjo mėnesį nuskinu 5 šakeles naujiems augalams išauginti, o senus išmetu. Taip nuolat atnaujindama vis auginu tuos pačius, labai skanius, pomidorus.
RU
ENG