Pomidorų Daigų Priežiūra

Šio darbo sodininkai mėgėjai dažniausiai imasi labai entuziastingai. Pavasarį sode dar per šalta ką nors daryti, o štai namuose auginti daigus ir svajoti apie būsimą derlių – labai malonus užsiėmimas.

KUO DAUGIAU ŠVIESOS

Šviežios ir tinkamai paruoštos sėklos daigai, pasirodo beveik visi vienu metu. Iš žemės daigas kyla sulinkęs – taip apsaugoma jautri viršūnėlė. Vos pasiekęs žemės paviršių daigai išsitiesia.

Pasirodžius daigams, daigykla perkeliama į šviesią, vėsesnę (12-15° C) vietą. Po 3-4 dienų ir vėliau daigai auginami 19-22° C temperatūros šviesioje vietoje. Labai gerai, jei naktį temperatūra būna 2-3 laipsniais žemesnė. Per parą daigai turi gauti apie 16 valandų šiesos.

IŠPIKIAVUS Į VAZONĖLIUS

Kai daigai išaugina pirmą tikrą lapelį, laikas juos pikiuoto į atskirus 10-22 cm skersmens puodelius. Daigus, kurie yra labai ištįsę, pažeisti juodosios kojelės, turi silpnas šaknis, – išbrokuokite. Pikiuokite stiprius augalus su gerai išsivyščiusiomis šaknelėmis. Jie išraunami su dideliu žemės gumulėliu. Sodinkite daigelius giliau, negu jie augo. Ilgą šaknelę reikėtų nugnybti, kad ji geriau leistų šonines šakeles.

Pomidorų daigus laistykite retai, bet gausiai, šiltu vandeniu. Geriausia – kiekvieną puodelį atskirai patikrinti ir lieti priklausomai nuo žemės drėgnumo – daugiau ar mažiau. Žemė turi būti drėgma, bet ne šlapia.

Auginant daigus, labai svarbu palaikyti tinkamą substrato temperatūrą. ji turėtų būti ne žemesnė kaip 16° C. Kaip ir ankščiau, labai gerai, jei naktį temperatūra būtų 2-3 laipsniais žemesnė nei dieną. Jei temperatūra svyruoja drąstiškai, vėliau pagausėja deformuotų ir neišsivyščiusių žiedų (plačiau skaityti čia)  

Augantiems daigams turi užtekti šviesos, todėl juos kelis kartus tenka perstatyti toliau vienas nuo kito. Vos lapeliai pradeda liestis, daromi didesni tarpai.

Praėjus 10-15 dienų po pikiavimo, pradedama tręšti. Jei substratas tinkamas, pomidorų daigai gali augti iki 3 savaičių papildomai netręšiami. Jei daigai pertręšiami, antžeminė dalis labai pavysta, o šaknų sistema ir žiedinių kekių užuomazgos būna silpnos. (geriau jau nedatręšti negu pertręšti). Šaknys geriau vystosi, kai augimo pradžioje druskų koncentracija yra mažesnė. Todėl tręšti reikia atsargiai.

PO GRŪDINIMOSI – Į SODĄ

Sušilus orams, balandžio pabaigoje, pomidorų daigus būtina pradėti grūdinti. Dienomis jie išnešami į būsimą augimo vietą: jei kol kas augo namuose – nešami į šiltnamį, jei šiltnamyje – į lauką. Pradžioje išnešami trumpam ir palaikomi šešėlyje. Kitomis dienomi jau galima palikti ilgesniam laikui. Taip užgrūdinti daigai nepatiria didesnio persodinimo streso, ir augimas nesustoja. Sodinimo laikas priklauso nuo oro sąlygų ir šiltnamio tipo. Į nėšildomus šiltnamius pomidorus reiktų sodinti tuomet, kai dirva sušyla 12-15° C (maždaug gegužės pirmoje pusėje).

Prieš sodinimą, kai daigai auga ypač greitai, liekite juos kuo rečiau, tačiau stebėkite, kad nepradėtų medėti stiebai. Labai svarbu, kad netrūktų oro. Kai jo nepakanka, pristabdomas šaknų augimas, sutrinka normalus mitybos procesas. Tinkami sodinimui pomidorų daigai turi būti sveiki, neperaugę, neištįsę, žalios spalvos lapais. Jų aukštis turi siekti 30-35cm, stiebo skersmuo – 0,8-1,0 cm. Be to, daigai turi turėti 7-8 lapus ir pirmąją žiedų kekę, gerai išsivysčiusias šaknis.

Daigai turi neturėti pažastinių ūglių. Veislė veislei nelygi – kai kurie pomidorai pažastinius ūglius pradeda formuoti pasiekę vos 15 cm aukštį. Jei auginsite tradicinius – vieno stiebo – pomidorus, tokius ūgliukus būtina nuskabyti tik pasirodžius. Kuo daugiau ūglių ant augalo, tuo vėliau užsimezga ir sunoksta vaisiai. kas kita – žemos, krumeliais augančios veislės ir specialiai dauginimui paliekami pirmieji pažastiniai ūgliai.

DAIGAI SU DVIEM VIRŠŪNĖMIS

Būna, kad sėklos pasitaiko nedaigios, arba paaugisius daigus staiga pažeidžia diegavirtė, ir lieka vos vienas kitas sveikas daigelis. O kartais ir dovanų gauname tik kelias ypatingas sėklas. Išeitis – suformuoti augalus dviem stiebais. Tą galima daryti ir nuo pat mažumės, ir jau pasodinuis į nuolatinio augimo vietą.

Jei turite vos kelias sėklas ir iš anksto planuojate auginti dviviršūnius pomidorus, sėkite juos 2-3 savaitėmis ankščiau nei įprasta. Auginkite daigelius, išpikiuokite, ir kai pomidoriukai turės 4-5 tikruosius lapelius, nugnybkite viršunėles. 2-3 lapeliai turi likti. Tada iš šių lapų pažastų formuojasi naujos viršūnės. Būna, kad viena ima “lyderiauti” ir “nurungia” kitas, būna, kad kelios auga panašiai – tada reikia palikti 2 skirtingose pagrindinio stiebo pusėse.

Toliau daigai auginami kaip įprasta, tik jiems reikia daugiau erdvės. Nesistebėkite: tokie augalai stiebiasi kiek lėčiau, jiems reikia daugiau laiko pasiekti sodinimui reikiamą aukštį. Ir maisto jiems reikia daugiau – nepamirškite patręšti. Lysvėje ar šiltnamyje tokie pomidorai sodinami rečiau nei augantys vienu stiebu. Literatūroje nurodoma, kad tokie krūmai – net 20-30 proc. derlingesni. Gal ir taip, bet tokiam derliui gauti reikia suformuoti galingą šaknų sistemą, kuri išmaitintų du stiebus vietoje vieno. Todėl augančius išpikiuotus daigus verta dar vieną kartą persodinti į dar didesnius ir gerokai gilesnius vazonus. Iš apatinės stiebo dalies formuojasi papildomos šaknys, padedančios aprūpinti pomidorą maisto medžiagomis.

Taip pat, jei esate pamišę dėl pomidorų ir mėgstate eksperimentuoti – galite išbandyti vis populerėjantį pomidorų skiepyjimų metodą: skaityti čia


www.senukai.lt www.zaliastotele.lt www.ermitazas.lt www.fiskars.com www.husqvarna.com www.stihl.com
#fiskars #husqvarna #stihl



  • Article By :

  • Valgomasis sausmedis

    Lonicera edulis Turcz. ex Freyn (Syn. Lonicera coerulea L. var. edulis Turcz. ex Herder) Angl. Sweet berry honeysuckle, Edible Honeysuckle, […]

  • Temperatūros ir drėgmės reguliavimas šiltadaržiuose

    Sumažinti temperatūrą iki optimalios yra ne mažiau svarbu kaip pakelti ją iki optimalios. Kai daržovės auginamos inspektuose arba po laikinomis […]

  • Klevų persodinimas

    Ar galima iškasti ~3 m aukščio klevus ir persodinti juos į kitą vietą? Taip, klevus galima persodinti, tik su tam […]

  • Aktinidijų priežiūra ir dauginimas

    Aktinidijų priežiūra Aktinidijų priežiūra šiek tiek sudėtingesnė tol, kol augalai yra jauni. Jei pasodinti eilėmis, aplink juos reikia nuolat ravėti. Paprastai […]