Serbentų formavimas ir genėjimas

Formuojami ir genimi serbentai kasmet turi stiprių, įvairaus amžiaus, gerai išsivysčiusių ir tinkamai augančių stiebų. Šių darbų intensyvumas labai priklauso nuo veislės ir augimo sąlygų.

Pirmaisiais metais pasodintus juoduosius serbentus būtina patrumpinti, kad liktų po 2-4 pumpurus. Tokie krūmai jau pirmaisiais metais išaugina po keletą naujų stiebų, kurių trumpinti nereikia.

Jauname serbentyne (2-3 metais) išpjaunamos gulinčios, aplūžusios, kenkėjų ir ligų pažeistos šakos. Kitos šakos neretinamos, stengiamasi greitai suformuoti juostą. Juodųjų serbentų patys derlingiausi būna prieš metus išaugę stiebai.

Uogakrūmiai baigiami formuoti derančiame serbentyne (4-7 metais), o genimi sistemingai. Senesni stiebai mažai šakojasi, krauna nedaug žiedinių pumpurų. Todėl išpjaunamos senesnės (tamsiai pilkos spalvos) negu 4-5 metų, neproduktyvios, ligų, kenkėjų bei technikos pažeistos, išgulusios, augančios į krūmo vidurį šakos. Iš sibirinio ir aldaninio serbentų kilusių juodųjų serbentų stiebai produktyvūs ketverius metus, o iš europinio serbento – šešerius. Intensyviai genėti reikia Kastyčiai, Titania, Vakariai, mažiau Öjebyn, Ben Alder, Ben More, Ben Tirran, Zagadka krūmus. Genima ilgakočiais ir pneumatiniais sekatoriais, prijungtais prie kombainų ar traktorių.

Tinkamai suformuotas juodųjų serbentų krūmas turi turėti 10-20 įvairaus amžiaus, intensyviai augančių ūglių. Juodųjų serbentų krūmai auginami 8-12 metų. Paskui jie išraunami pelkinėmis frezomis arba sunkiomis lėkštinėmis akėčiomis. Serbentyną galima atnaujinti, t.y. nupjauti ūglius, iki žemės paliekant 2-4 cm.

Raudonieji serbentai formuojami ir genimi panašiai kaip ir juodieji. Jų dera ne jauni stiebai, bet puokštinės šakutės, išaugusios iš keliamečių stiebų. Daugumos veislių stiebų derlius 7-8 metais pradeda mažėti. Dažniausiai jie ir išpjaunami, taip pat šalinami per tankūs vienmečiai nuliniai ūgliai, besikryžiuojančios, išlinkusios, sausos ir mechaniškai sužeistos šakos bei stiebai. Tinkamai suformuotas raudonųjų serbentų krūmas turi turėti 8-12 įvairaus amžiaus intensyviai augančių ūglių. Raudonųjų serbentų krūmai auginami 10-15 metų.

Genėti galima vasarą, nuskynus uogas, rudenį ir pavasarį, nutirpus sniegui. Stiklasparnių ar gumbauodžių apniktas šakas geriau išpjauti vasarą arba rudenį ir sudeginti.

Related Post

 • Article By :

 • Ar saugu naudoti gybų kompostą?

    Mačiau parduodamą grybų kompostą už prieinamą kainą. Ar jį saugu naudoti visiems augalams? Grybų komposte yra maistingųjų medžiagų, dėl […]

 • Skruzdėlių (Formicidae cataglyphis) naikinimas sode ir darže

  Skruzdėlės giriamos už jų darbštumą, darnų bendruomenės gyvenimą, bet kai jos apsigyvena mūsų namuose, gėlynuose ar daržuose, užmirštame jų gerąsias […]

 • Šakniavaisių laikymas žiemą

    Šakniavaisiai turi būti sveiki, nepažeisti, nepakenkti graužikų, ligų. Nukasus tuoj pat reikia nupjauti lapus, tik nepažeisti viršūnės. Negalima nupjauti pagrindinės […]

 • Kada reikia genėti raganes?

  Raganių yra skirtingų rūšių. Vienos jų – metančios lapus, kitos – visžalės. Kaikurių žiedai susiformuoja ant praėjusiais metais išaugusių ir […]