Šilauogių auginimas

Kokybiški sodinukai

Kadangi sodinamoji medžiaga šilauogėms auginti šiuo metu dauginama vegetatyviniu būdų, jos kokybė ir charakteristikos priklauso nuo motininių augalų. Medelynų augintojai skiria ypatingą dėmesį motininiams augalams auginti ir prižiūrėti, dauginti ir kokybiškiems sodinukams išauginti, nes tik nuo kokybiškų augalų priklauso plantacijos įveisimas.

Šilauogių sodmenys auginami konteineriuose. Tinkami sodinti plantacijoje gali būti dvimečiai arba trimečiai augalai, labiausiai tinka trimečiai krūmeliai.

Šilauogių sodinimas mėgėjų sode

Sodinant priesmėlio dirvožemiuose, galima panaudoti aukšta-pelkines durpes arba durpių ir ąžuolo lapų mišinį. Sode, jei dirva pakankamai gerai paruošta, užtenka iškasti reikiamo dydžio duobes (jei šlapia dirva, geriau formuoti pylimus) ir pripildžius aukštapelkių ar tarpinio tipo durpių, sumaišytų su pjuvenomis ir smulkinta medžio žieve, pasodinti šilauoges. Priemolio dirvoje įškąsus duobes (rekomenduojama 1x1x1 metro), jų kraštus reikėtų iškloti lentomis ar storesne polietileno plėvele. Pagal baltarusių patirtį į duobes galima dėti perpuvusio mėšlo.

Pasodinus palei duobės kraštus supilti nedidelį pylimėlį, kad laistant nenukentėtų vanduo. Augalus reikia palaistyti, o dirvožemį suspausti.

Šilauogių auginimas plantacijose

Šilauoges galima sodinti anksti pavasarį, iki balandžio vidurio, arba rudenį, iki spalio vidurio. Pavasarį pasodinti augalai naujas šaknis pradeda formuoti ik po 1,5-2 mėn., kai sulapoja ūgliai ir pasibaigia žydėjimas. Todėl sodinukai turi turėti stiprų šaknyną. Geriausia, kai jie išauginti konteineriuose, tuomet greitai ir gerai prigyja.

Didesnei plantacijai įveisti labiau tinkamas ruduo arba galima dalį sodinukų pasodinti pavasarį, dalį – rudenį. Sodinti pavasarį svarbu nepavėluoti, nes kol dar neišsiskleidžia pumpurai, yra vėsus oras – augalai mažiau jautrūs persodinimui. Pavasarį sodinimo laikas yra gana ribotas. Jei žiemą nėra labai šalta, uogakrūmiai gerai žiemoja ir pasodinti rudenį.

Sodinami tik sveiki, kokybiški 2-3 metų sodinukai, truputį giliau, negu augo prieš tai. Iš konteinerių sodinti augalus galima ilgesnį laiką.

Jei po sodinimo augalai bus mulčiuojami, sodinti giliau negu augo nereikia, nes šilauogių šaknyno viršutinė dalis turi likti arti dirvos paviršiaus. Pasodinus būtina gausiai palaistyti, apmulčiuoti. Pirmaisiais mėnesiais ypač svarbu palaikyti optimalų drėgmės režimą.

Pasodinti augalai mulčiuojami smulkinta spygliuočių žieve, nešviežiomis pjuvenomis.

Šiuo metu sodininkų pasirinkimas didelis. Ir mėgėjai, ir ūkininkai jų parsiveža iš Lenkijos, Vokietijos, išsiaugina patys. Žemaūgės šilauogės ir pusiau žemaūgės eilėse sodinamos 0,6-0,8 m atstumu, tarp eilių 2,0-2,5 m plotis. . 1ha apsodinti reikia apie 4000-6500 sodinukų. Aukštaūgės šilauogės, nelygu veislės, eilėse sodinamos 1,0-1,5 m atstumais, tarp eilių 2,5-3,5 m. . 1 ha apsodinti reikia apie 3000-4000 sodinukų. Jei derlių planuojama nuimti mechanizuotai, savaeigiu kombainu, tai eilėse vaiskrūmiai sodinami tankiau, aukštaūgės šilauogės kas 0,9-1,2 m, tarp eilių paliekant 3-5 m tarpus. Tarpų plotis priklauso nuo numatytų auginti šilauogių veislių.

Nors dauguma šilauogių veislių savidulkės, bet geriau dera, kai greta pasodinta ir kitų apdulkintojų. Skirtingos veislės sodinamos į kas antrą eilę.

Silpnai augančioms veislėms: „Bluetta“, „Patriot“, „Duke“ ir kt. Rekomenduojamas atstumas eilėje tarp augalų yra 1m. Stipriai augančioms veislėms rekomenduojamas atstumas tarp augalų eilėje – 1,5m.

Siekiant uogakrūmiams sudaryti kuo geresnes ir vienodesnes apšvietimo sąlygas, eilės plantacijoje išdėstomos šiaurės-pietų kryptimi. Norint suformuoti tiesią eilę, rekomenduojama sodinti ištempus virvę. Atstumai tarp eilių priklauso nuo uogų skynimo būdo, žemės dirbimo technikos ir dirvos rūgštingumo.

Jei augalai nemulčiuoti po sodinimo, rudeniop būtina mulčiuoti durpėmis ar pjuvenomis, nes jaunų augalų šaknys labai jautrios šalčiui. Po pasodinimo mulčiuotiems augalams papildomo mulčiavimo nereikia. Geriau užmesti eglišakėmis, kad sulaikytų sniegą.

Related Post

 • Article By :

 • Pievos priežiūra pradedantiesiems

  Pievos priežiūra pradedantiesiems Pati didžiausia klaida, kurią daro pradedantieji yra manymas, kad veja nereikalauja priežiūros. „Pasėjau ir užmiršau ir tik […]

 • Forsitijų gyvatvorės – Forsythia suspensa (Thunb.)

  Lenktašakė forsitija – Forsythia suspensa (Thunb.) Vahl  Alyvmedinių šeima — Oleaceae Hoffsgg. et Link Savaime auga Kinijoje, kalnų šlaituose. Tai […]

 • Ankštinės kultūros kaip žalioji trąša

  Žaliosioms trąšoms labai tinka ankštinės kultūros, praturtinančios dirvą azotu ir pagerinančios jos struktūrą. Jeigu dirva rūgšti, geriausia auginti lubinus ir […]

 • Trąšos: Kas yra Sideratai?

  Sideratai – tai žaliosios trąšos, kurias pirmieji panaudojo kinai. Vėliau jos išplito Viduržemio jūros šalyse, iš ten atkeliavo ir pas […]