Šilauogių derliaus paankstinimas

Šilauogių augintojai, kaip ir kitas kultūras, pavyzdžiui, daržoves, gėles, braškes, auginantys ūkininkai, gali paankstinti šilauogių derėjimą. Norint gauti Sodinių šilauogių uogų derlių anksčiau (nei auginant įprastiniu būdu), jas galima auginti po dangomis ar šiltnamiuose. Tam tikslui tinka plėvelinis tunelis, kurį pavasarį galima lengvai pastatyti. Šilauogių uogakrūmiams tunelyje yra šilčiau negu lauke, todėl jie pradeda anksčiau derėti.
Plėvelinė danga apsaugo augalus nuo ilgų lietų, krušos, kenkėjų bei paukščių. Taip pat šilauoges galima auginti ir šiltnamyje, bet išlaidos jo statybai gerokai didesnės, nei statant plėvelinį tunelį.

Olandijoje yra populiarus šilauogių paankstinimo metodas, panaudojant stiklinius daržovių šiltnamius. Gruodžio mėnesį Šilauogės, pasodintos konteineriuose, sunešamos į šiltnamį, kur palaikoma pastovi +20 °C temperatūra, reikalinga drėgmė. Vasario mėnesį į šiltnamį atgabenamos bitės su aviliais arba kamanės, kurios apdulkina pražydusius žiedus. Naudojant šį metodą, jau balandžio mėnesį galima gauti uogų derlių.

Olandijoje taikomas dar ir kitas šilauogių derėjimo paankstinimo būdas – tai veislių parinkimas ir uogakrūmių laikymas žemoje temperatūroje prieš žydėjimą, kol susiformuoja žiediniai pumpurai. Laikymo žemoje temperatūroje trukmė priklauso nuo šilauogių veislės, pavyzdžiui, “Northern Highbush * — virš 1000 val., Southever Highbush“ – apie 500 val. Pati ankstyviausia apšildomuose šiltnamiuose auginama šilauogių veislė – “Nui“ dera anksčiausiai, o išnokusios uogos kainuoja brangiausiai. Taip pat pelninga paankstinti “Duke“ derėjimą.
Labiausiai tinkančių Olandijos klimatui veislių “Northern Highbush”, “Southever Highbush”, auginamų šiltnamyje, uogos nebūna ryškiai tamsiai mėlynos spalvos, kaip
pačių uogakrūmių, auginamų atviroje vietoje, lauke.

Derliaus suvėlinimas
Sodinių šilauogių vėlyviausia veislė Elliot“ prinoksta šiaurės Vokietijoje ne kiek
vienais metais, tačiau pietų Vokietijoje, Olandijoje ir Belgijoje uogas sunokina kasmet, todėl auginami nemaži jos plotai.
Šilauogių “Elliot“ derėjimo laikotarpį galima ištęsti. Tam, kad visos uogos prinoktų,
pastatomas saulės šviesą praleidžiantis stogas, kuris tuo pačiu saugo ir nuo lietaus. Vėlyvosios veislės gali ilgiau derėti, jei plantacija įrengta aukščiau nei 600 m virš jūros
lygio, ir yra apdengta nuo lietaus. Vėlyviausių veislių Šilauogės dera tol, kol atvėsta orai.

Related Post

  • Article By :