Šilauogių priežiūra

Šilauogių priežiūra – tai daugybė įvairių darbų: piktžolių naikinimas, mulčiavimas, apsauga nuo šalnų, laistymas, tręšimas, augalų genėjimas, kova su ligomis ir kenkėjais, bei derliaus nuėmimas.

Kruopštus kasmetinis dirvos įdirbimas skatina šilauogių uogakrūmių augimą ir derėjimą, sumažina ligų ir kenkėjų plitimą. Dirva apie krūmus purenama ypač atsargiai, nes šilauogių šaknys labai arti žemės paviršiaus. Jei dirva prieš sodinimą buvo tinkamai paruošta ir piktžolių nedaug, naudojami įvairūs purentuvai ir herbicidai.

Mulčiavimas

Šilauoges rekomenduojama mulčiuoti smulkiomis spygliuočių medžių žievėmis, drėgnomis pastovėjusiomis pjuvenomis arba rūgščių žemių mišiniu, kuris buvo naudojamas šilauogėms sodinti. Mulčiuojama 5-10 cm mulčo sluoksniu, bet ne storesniu, kad prie uogakrūmių stiebų liktų 3-5 cm tarpas ir nepašustų ypač jautri kaklelio žievė. Negalima jaunų, pilnai neįsišaknijusių, augalų mulčiuoti šviežiomis, sausomis pjuvenomis, nes jose esantys mikroorganizmai sparčiai dauginasi ir savo veiklai sunaudoja nemažai azoto, taip pat jauni augalai gali išdžiūti ir dėl to, kad sauso pjuvenos sugeria vandenį ir jis nepasiekia šaknų.

Tręšiant šilauoges reikia į tai atsižvelgti ir padidinti įprastas azoto trąšų normas. Šiem uogakrūmiams mulčiuoti visiškai netinka kompostas, kurio pH >6,5.

Auginant šilauoges, mulčas yra labai svarbus ir reikalingas, nes dirvoje palaiko drėgmę, pastovią dirvos temperatūrą, išsaugo reikalingą mikroflorą, apsaugo krūmų šaknis nuo iššalimo, gera apsaugos priemonė nuo piktžolių. Mulčas žemę padaro purią ir pralaidžią orui, ji išlieka geros struktūros. Mulčiuotos dirvos temperatūra yra aukštesnė žiemą ir vėsesnė vasarą, negu nemulčiuotos dirvos. Dienos temperatūrų svyravimai būna sušvelninti, tai pagerina uogų kokybę. Mulčas sustabdo vėlyvų ūglių dygimą ir sulėtina lapų kritimą rudenį. Tai labai svarbu mažiau šalčiui atsparioms šilauogių veislėms – padeda ištverti šaltas žiemas ir pavasario šalnas, nes augalai turi daugiau laiko aklimatizuotis.

Mulčiuoti patariama ir vėlesniais metais, nes purenant mulčas susimaišo su paviršiniu dirvos sluoksniu, tada pagyvėja mikroorganizmų veikla ir greičiau pūva organinės medžiagos, augalams atsiranda daugiau maisto medžiagų.

Naudojant mulča reikia saugoti nuo pelių ir kitų graužikų, nes jie purioje medžiagoje jaučiasi gerai ir gali pridaryti daug žalos šilauogių šaknims. Kovijant su tuo reikia neužleisti žolių ir vis patikrinti ar nėra užvelių ar lizdelių.

Kova su piktžolėmis

Pirmaisiais metais po sodinimo, kad maži šilauogių krūmeliai galėtų įsitvirtinti, ypatingai svarbu laiku naikinti piktžoles ir išaugusius laukinius augalus, kad neužgožtų pasodintų sodinukų. Piktžoles naikinti mechaniškai, herbicidų naudoti nerekomenduojama. Jei tinkamai mulčiuosite – ravėti beveik nereikės.

Apsauga nuo šalnų

Labai stiprios pavasarinės šalnos šilauogėms būna pavojingos. Amerikiečių tyrimai parodė, kad pavasarinių šalnų padaryti nuostoliai priklauso nuo žiedpumpurių išsiskleidimo: visiškai išsiskleidę žiedai pažeidžiami esant 0 laipsnių temperatūrai, žiedpumpuriai – minus 2 laipsnių, o išbrinkę žiediniai pumpurai nukenčia esant minus 6 laipsnių temperatūrai.

Labiausiai vėlyvųjų pavasarinių šalnų bijo uogų užuomazgos. Esant minus 6 laipsniams nušąla 60-90% visų užuomazgų.

Related Post

 • Article By :

 • KOMPOSTAS IR KOMPOSTAVIMAS PAPRASTAI: 1 2 3

  Žodį „kompostas“ būtų galima pakeisti paprastesniu – „puvenos“, jei ne pastarojo naudojimas pavadinti perpuvusį mėšlą. Kompostas – tai tos pačios […]

 • Moliūgų sėklos nesupuvo komposte?

          Praėjusiais metais komposto krūvoje palikau supūti moliūgą, dabar ten daug sėklų. Ką turėčiau daryti?   Smagu, […]

 • Dirva ir serbentų augimo sąlygos

  Dirva. Serbentai dirvožemiui nėra reiklūs, tačiau geriausiai auga ir dera įvairiuose priesmėliuose bei priemoliuose. Juodiesiems serbentams geriausiai tinka sukultūrinti artimi […]

 • Braškių auginimas žieminiuose šiltnamiuose

  Gruodžio — vasario mėnesiais braškės auginamos tik šildomuose šiltnamiuose. Prieš sodinant braškes į šiltnamį, ypač žiemos pradžioje, būtina daigus 20-30 […]