VYNUOGIŲ GENĖJIMAS IR PRIEŽIŪRA

Vynmedžių genėjimą visais laikais gaubė paslapties šydas. Dažniausiai taisyklių paieškos pasibaigdavo, o gal dabar pasibaigia, atodūsiu ir žodžiais:

“Tiek to, nugenėsiu, kaip mokėsiu.”.Todėl imame sekatorių ir genime taip, kaip mums atrodo gerai.

Vis dėlto, vynmedžių genėjimas nėra toks sudėtingas ir neįveikiamas darbas, koks atrodo iš pradžių, reikia žinoti vos kelis pagrindinius principus ir turėsite tikrai nuostabų rezultatą.

KAIP GENIMI PIRMAMEČIAI SODINUKAI

Pirmaisiais metais vynmedis turi turėti tik vieną stiprų stiebą (iki 1 m ilgio). Mūsų klimato sąlygomis jis visą laiką nori augti, o to leisti negalima – tegul vystosi šaknys, nes būtent nuo jų priklausys ateities derlius, augalo atsparumas ir pajėgumai. Tad viršūnę nuskabome. Vienas lapas “dirba” apie 70-80 dienų, po to ima senti. Jauni lapai sunaudoja daug maisto medžiagų, todėl jie nereikalingi. Nebijokite gausiai praretinti vynuogių lapus pradedant nuo jaunų lapų.

Jei rugpjūtį leisite vynmedžiui eikvoti jėgas ir maistines medžiagas jaunų lapų auginimui, jis nespės sumedėti ir žiemą nušals. Tad būtina nugnybti viršūnę ir jaunus lapus, kad žaliuotų tik seni.

Vynmedžio lapus galima suskirstyti taip: apačioje – pensininkai, atidirbę 70-80 dienų,  virš jų – darbininkai, o viršuje vaikai. Šiuo atveju mums labai svarbios dvi grupės, o trečioji nebereikalinga. Stiebas sumedėja tik 10-15 cm. Artėjant žiemai, kai nukrenta lapai, jo viršutinė dalis nupjaunama, o apatinė dalis paliekama su 3-4 pumpurais.

kaip genėti vynuoges

Antramečių ir trečiamečių vynuogių genėjimas

Antraisiais metais iš paliktų pumpurų leidžiamas vystytis dviem stipriausiems ūgliams. Iki liepos jie jau turi po 12-14 lapų (tiek susidaro maždaug per 5 savaites). Viršūnės nugnybiamos, ir jie abu palenkiami horizontaliai, į skirtingas puses, pririšant prie metalinių vielų.

Visą rugpjūtį ir rugsėjį šie ūgliai auga horizontaliai. Tai – labai svarbu. Kai jie palenkiami, maisto medžiagos pasiskirsto tolygiai. Kad ūgliai augtų tiesiai, jie rišami prie vielų. Jei ruduo šiltas, pradeda augti nauji pažastiniai ūgliai su jaunais lapais. Tad būtina nugnybti viršūnes, paliekant tik vieną pumpurą (lapą).

Trečiaisiais ir vėlesniais metais vynmedžiai genimi be perstojo. Vertikalūs stiebai nuolat leidžia pažastinius ūglius (dar vadinamus posūniais), kuriuos reikia trumpinti. Pirmą kartą nukerpamos jų viršūnės ir paliekami 2-3 lapai. Po savaitės ar kiek vėliau ūgliai vėl ištįsta, ir juos vėl reikia patrumpinti, dabar jau paliekant dar vieną lapą. Kiek vieną kartą pakartotinai  trumpinant paliekamas po papildomas lapas, tad stiebai rudenį būna gan ilgi. Jei pažastinių ūglių netrumpinsite, jie sunaudos labai daug maistinių medžiagų, ir vynmedis nepasiruoš kitų metų žydėjimui.

Iš horizontalių stiebų išaugantys vertikalūs ūgliai dera, ant jų formuojasi žiediniai pumpurai ir noksta uogos. Jei veislei būdingos didelės vynuogių kekės, reikia riboti žiedynų arba užuomazgų skaičių, kad augalas subrandintų dideles uogas.

Svarbu paminėti, kad jau derėję vynuogių stiebai daugiau uogų nebeduos. Pavasarį reikia leisti vystytis vienam ūgliui, kuris pakeis seną, derėjusį stiebą su šakomis

pavasarinis vynuogių genėjimas

Pavasarinis krūmų formavimas ir nušalusių šakų iškirpimas

Pavasarį, kai atitirpsta sniegas – galime pradėti estetinį genėjimą ir bendrąjį vynmedžio paruošimą ateinančiam sezonui. Svarbu nugenėti nušalusias šakas ir stiebus. Taip pat nupjaunamas senas stiebas, paliekant du pumpurus. Iš jų išaugs nauji stiebai. Vieną stiebą reikės patrumpinti iki 8 pumpurų ir prilenkti į horizontalią poziciją, o antrąjį reikės vėl patrumpinti iki dviejų pumpurų. Tokiu būdu vynuogė neišsiplės, neeikvos jėgų nereikalingoms šakoms formuoti ir bus padėtas puikus pagrindas kas metiniam vynuogės atsinaujinimui, šaknų formavimuisi ir tvirtumui. Vynmedis kasmet formuos tik tikslines šakas ir augins derančius stiebus.

REIKIA KONTROLIUOTI STIEBŲ SKAIČIŲ

Viename vynmedžių gyvasienės metre galima palikti nuo 5 iki 10 vertikalių stiebų. Tai – labai svarbu. Visa kita reikia išlaužyti ties horizontaliu stiebu (taip sunaikinama šaknelė ir iš tos vietos nebeaugs kiti).  Auginant vynuoges 4,5 ir daugiau metų, reikia kontroliuoti stiebų skaičių pagal santykį su šaknimis. Negalima palikti silpnų stiebų, nes iš jų jokios naudos nebus.

Kiek galima palikti stiebų? Tiek, kiek šaknys gali išmaitinti. Tad gegužės – birželio mėnesiais nuolat išlaužomi silpni stiebai. Tai daroma palaipsniui, paliekant stambiausius ir stipriausius.

Labai svarbu, kad vertikalūs vynmedžio stiebai būtų netankūs, kad kiekvienas lapas gautų šviesos. Jei tamsu, nevyksta fotosintezė, o maisto medžiagos vistiek eikvojamos, ir jų mažiau lieka formuotis žiediniams pumpurams. Taip pat nemedėja stiebai ir augalas po žiemos gali nepabusti. Palikę tankius stiebus, nualiname vynmedį ir jis neišgyvena. Be to tinkamai negenint senų vynuogių, didelė dalis derliaus supūva, o nurinkti uogas tampa tikru košmaru.

KĄ SVARBU ŽINOTI GENINT VYNUOGES

Pavasarį, atidengus vynmedžius išpjauname pašalusias šakas, galutinai suformuojame krūmą. Stipriai genėti vynmedžių prieš pumpurų brinkimą nerekomenduojam, nes iš pjūvių vietų gausiai laša sultys. Tai pristabdo vegetacija 1-2 savaitėms (tai gali būti ir naudinga, jei pavasaris yra šaltas ir būna naktinių šalnų).

Reikia žinoti, kad: vynmedžiai visas maisto medžiagas stengiasi nukreipti į viršų. Jei stiebų nepalenksime, galiausiai turėsime augalus, kurie uogas sirpins ant stogo, nes kiekvieną kartą nugenėjus jie vėl augs į viršų. Palenkus, maisto medžiagos horizontaliame stiebe pasiskirsto tolygiai, o visi vertikalūs stiebai auga ir veda uogas.

Antraisiais metais paliekami tik du stiebai, kurie liepos-rugpjūčio mėnesiais palenkiami, kad augtų horizontaliai. Norint pailginti krūmą (vynmedžio gyvasienę), paskutinį vertikalų ūglį taip pat galima palenkti ir pririšus leisti jam augti horizontaliai. Net ir tokiu atveju paskutinis vertikaliai augantis stiebas vis tiek yra stipriausias, nes jam atitenka šiek tiek daugiau maisto medžiagų.

Stipriausius pumpurus vertikalus vynmedis suformuoja viršuje, jie geriausiai auga ir sėkmingai konkuruoja su kitai pumpurais. Viršūnės gauna daugiau šviesos ir maisto medžiagų, todėl blogai auga apatiniai stiebai. Galiausiai jie lieka silpni ir žiemą apšąla. Nesvarbu, kad vynmedis labai atsparus šalčiui, bet peržiemoja tik viršutinių stiebų pumpurai. Ilgainiui augalo apačia apsinuogina, o visą derlių randame ant stogo. Dažniausiai būtent taip atrodo vynuogės dažnoje sodyboje.

KĄ DARYTI RUDENĮ, SU DERĖJUSIAIS VYNMEDŽIAIS 

Vertikaliai derėję stiebai rudenį nupjaunami. Viršutinis stiebas nupjaunamas su dalimi senos medienos, o apatinis patrumpinamas paliekant du pumpurus. Iš jų ims vystytis nauji stiebai. Tada vynmedis nuimamas nuo atramų ir pridengiamas žiemai.


Related Post

  • Article By :