LAPKRIČIO MĖNESIO DARBAI SODE, DARŽE IR BITYNE

LAPKRITIS

Mėnesio bruožai Išeini ryte iš namų, ir šaltis smelkiasi į tave iš visų pusių. Šalčio dar nėra, bet

žvarbus šiaurės arba šiaurės rytų vėjas skverbiasi pro drabužius. Iš jauno miško tarytum trumpas ietis iškišo savo nuogas šakas beržai, drebulės, klevai. Tik žalios eglės šakos, viršų pakelti pušies mentūriai ir šlamantys rudi ąžuolo lapai pridengia jų visišką nuogumą.

Vėlai aušta ir labai anksti dienas keičia tamsiausios metuose naktys. Rytinės saulės spinduliuose kartais jau blizga ledas balose. Bet šaltų dienų lapkričio mėnesį dar mažai — 7–11 šiaurės vakaruose ir 3-4 pietų vakaruose. Vyrauja dienos su teigiama temperatūra arba nedidelėmis šalnomis. Visą mėnesį dangus ištisai aptrauktas žemais debesimis. Per mėnesį būna tik 3-4 giedros dienos ir saulė šviečia nuo 24 iki 34 valandų. Rūką ir dulkiantį lietų mėnesio pirmoje pusėje pakeičia šlapdriba ir lietūs, o kartais ir sniegas antroje pusėje.

Lapkričio mėnesį lyja arba sninga kas antrą dieną, o respublikos centriniuose rajonuose — kiekvienas dvi dienas iš trijų. Gyvuliai ir paukščiai šį mėnesį galutinai baigia ruoštis žiemai. Visapusiškai ruošiasi jai ir žmonės. Sodininkai, daržininkai ir bitininkai mėnesio pirmomis dienomis dirba baigiamuosius pasiruošimo žiemai darbus, o kitomis dienomis tikrina, ar viskas patikimai padaryta.