GRUODŽIO MĖNESIO DARBAI BITYNE

Patarimai bitininkui

Gruodžio mėnesį, kaip jau buvo minėta, ilgiausia naktis ir trumpiausia diena. šį mėnesį sutartinai galima pavadinti metų naktimi. O žiemos naktį paprastai viskas miega, užmiega net miškas, užliūliuotas pūgų, ilsisi visa gamta, reliatyvioje ramybėje yra ir bitės. Todėl pagrindinis bitininko darbas gruodžio mėnesį — du tris kartus paklausyti bites, kurios žiemoja apšiltintuose aviliuose laisvėje, ir vieną du kartus aplankyti žiemojimo patalpą, patikrinti ten oro temperatūrą (ji turi būti 0—+3°C), santykinį oro drėgnumą (geriausias jo rodiklis žiemą 75-85% ). Kai būna drėgmės perteklius, sustiprinama ištraukiamoji ventilialiacija ir atidaromos paprastai žiemojimo patalpoje esančios dėžės su negesintomis kalkėmis, medžio pelenais, medžio anglimis.

Pagerinamas vėdinimas ir aviliuose. O jeigu drėgnumas labai mažas, tai norint jį padidinti kabinama šlapia maišinė medžiaga, ant grindų šlakstomas vanduo, o avilius (po drobe) dedama va-ta, sumirkyta šiltame vandenyje. Žiemojimo patalpoje yra šalčiau, negu įprasta. Reikia uždaryti vėdinimo angas, sniegu apšiltinti žiemojimo patalpos išorines sienas, o ant jos lubų užpilti sausų samanų arba spalių. Kai žiemojimo patalpoje per daug šilta, laikinai atidaromos durys tamsų tambūrą ir sustiprinama pritekamoji ir ištraukiamoji ventiliacija.

Tos bičių šeimos, kurioms buvo iš rudens palikta po 2-2,5 kg gero žiedų medaus rėme, esant normaliai temperatūrai ir drėgnumui žiemojimo patalpoje, yra ramios. žiemojimo patalpą įeiti reikia ramiai, nesibaladojant, su raudonu žibintuvu. Gerai užsidaryti dūris.

Kai nėra raudono žibintuvo, pageidautina apklijuoti paprasto žibinto stiklą raudonu popieriumi. Tada šviesa neerzina bičių. , Bitės paprastai išklausomos gumine žarna, kurios vienas galas įkišamas laką, o kitas pridedamas prie ausies. Kai šeimos būsena normali, girdimas vienodas silpnas ūžesys. Tačiau būna ir taip, kad ir oro temperatūra, ir drėgnumas žiemojimo patalpoje yra normalūs, o iš avilio girdėti neramus ūžesys. Tada iš avilio atsargiai plonu vieliniu kabliuku paimamas negyvų bičių pavyzdys ir jis ištiriamas. Kai tarp negyvų bičių kartu su nugraužtomis galvomis ir krūtinėmis būna pelių išmatų, avilys išnešamas tambūrą, išvejama pelė ir avilys vėl statomas į vietą. Prie avilių padedami pelėkautai, išdėliojami už-nuodyti jaukai.

Jaukų taip pat dedama avilį ant drobelės (kur pelės paprastai daro savo lizdą) arba už diafragmos. Po to rastos negyvos pelės išmetamos. Jeigu tarp negyvų bičių aptinkama iš korių išmestų cukraus kruopelių — medus susicukravo. Tada į viršutinę laką įdedamas šiltu vandeniu suvilgytas knatas arba prie šitos lakos pakabinamas buteliukas su vandeniu, buteliuko kakliukas su lakos anga sujungiamas laisva knato pavidalo virvele. Kai tarp negyvų bičių yra su išpūstais pilveliais, tai rodo, kad bitės suviduriavo, arba susirgo nozematoze. Tada bitės taip pat girdomos, kaip susicukravus medui. Įtarus nozematozę, bitės papildomai maitinamos cukraus ir medaus tešla — mišiniu iš 80% cukraus pudros ir 20% medaus, ištirpinto šildant iki 45° šilumos, bet kad taip suskystintame meduje nebūtų kristalų.

Cukrus su medumi maišomas tol, kol nulipdytas iš mišinio obuolio pavidalo gumuliukas netyžta. Į 1 kg tokios tešlos įdedama 4 g fumahilino miltelių. Iš taip pagamintos tešlos daromi nedideli paplotėliai, jie suvyniojami į retą marlę kaip paketai ir išdėliojami tiesiog ant rėmų. Profilaktikos tikslais duodama 600-800 g tešlos šeimai. Aviliai -su bitėmis, kurios papildomai maitinamos, paprastai. statomi atskirai, arčiau durų, kad neerzintų kitų bičių. Bitės gali suviduriuoti ir .tada, kai jos žiemoja su prastu maistu. Tokias šeimas, esančias žiemojimo patalpoje reikia laikyti nuo 0 iki 1°C tėmperatūroje, sistemingai girdyti vandeniu.

O jeigu profilaktinės ir gydomosios priemonės neduos teigiamų rezultatų, reikia paimti negyvų bičių pavyzdį ir nusiųsti jį į veterinarinės bakteriologijos laboratoriją. Toliau daryti, kaip patars veterinarijos darbuotojai. Laisvėje žiemojančios bitės gruodžio mėnesį išklausomos du kartus, bet ne visuomet su žarna, kad jų neišgąsdintų. Jeigu iš avilio nieko negirdėti, į jo sienelę reikia lengvai pabelsti nagu. Bitės sutelktinai suūš ir greitai nutils — vadinasi, viskas normalu. Padidintos temperatūros ir sausumo bityne žiemojančiuose aviliuose paprastai nebūna. Peles ir čia bitės sutinka nerimastingu ūžimu. Neprašytas viešnias reikia atsargiai išvyti iš avilio. Lygiai kaip ir žiemojimo patalpoje išdėlioti užnuodytus jaukus, statyti pelėkautus.

Respublikos šiauriniuose rajonuose, kur būna dideli šalčiai, aviliai bityne apipilami sniegu. Rajonuose, kur šalčiai nedideli, avilių apipilti sniegu nepatariama, juose gali pasidaryti drėgna, o tai blogai veikia bičių žiemojimą. Gruodžio mėnesį kartais būna atlydžių ir net lyja. Tokiomis dienomis aviliuose reikia atidaryti viršutines ir apatines lakas. Kai būna dideli šalčiai, ypač su pūgomis, lakas reikia uždaryti. Dienomis gruodžio mėnesį ir kitais žiemos mėnesiais bitininkai mėgėjai daro rėmus, avilius, bitininkystės inventorių, o vakarais ir poilsio dienomis skaito naujas knygas iš bitininkystės, susipažįsta su publikacijomis žurnaluose, knygose.