Ar sliekai ir vabalai paspartina irimo procesą? o kiti laukiniai gyviai?
Sveikoje komposto krūvoje turėtų knibždėte knibždėti visokių gyvių – nuo mikroskopinio iki normalaus dydžio. Sliekai ir vabalai komposte yra įprasta, jie nedaro kokios žalos sodui. Jie maitinasi organinėmis medžiagomis ir jas perdirba. Šliužai apgraužia augalus ir taip perdirba kietą skaidulieną, tačiau jų sode tikrai nesinorėtų turėti. Jeigu kompostas reguliariai vartomas ir gauna oro ir vandens – jis supūna sąliginai greitai (per ~6mėnesius). Organinės atliekos įšyla irimo procese, kai pakanka drėgmės ir deguonies. Rekomenduotima didesnes atliekas (pvz: obuolius ar moliūgus) supilti kompostinės kraštuose. Ten bus vėsiau ir sliekai ten grupuosis ir neišsilakstys nuo per didelės kaitros. Jie toliau maitinsis ir perdirbinės atliekas, o bakterijos ir kaitrą laikysis kompostinės viduryje.
Kompostas tampa tinkamu naudoti, kai paruduoja, tampa purus, or organinės medžiagos (pvz: nupjauta žolė ar lapai) tampe nebeatpažystami. Nuo komposto turi sklisti šviežios dirvos kvapas. Jei kompostas smirda ar atsiduoda aitriu kvapu – jis dar neperpuvęs. Jei komposte matosi lapai ar šaknys – palikite irti toliau. Norėdami pagreitinti irimo procesą, reguliariai drėkinkite ir vartykite komposto krūvą. Neuždarykite kompostinės, nes irimo procesui reikia daug deguonies.
Dažniausios klaidos kurias padaro nepatyrę sodininkai:
- Nedrėkina ir nevarto komposto, todėl jis pūva ne kelis mėnesius, o metus.
- Neišlaukia kol kompostas taps tinkamu naudoti. Jį pradeda nešioti ir barstyti po visą sodą, taip paskleisdami visu kenkėjus (pvz: šliužus), kurie dar nepasišalino iš kompostinės.
- Turi tik vieną kompostinę sode. Rekomenduojama turėti bent 2-3 kompostavimo vietas ar dėžes. Kol vienoje ramiai kompostuojasi, atliekas metamos į kitą. Turint 3 kompostines, galima labai nesunkiai “įsukti” komposto fabrikėlį ir ištisus metus turėti tinkamo naudoti komposto.
- Nesirenkama, ką mesti į kompostinę. Dažniausiai meta viskas kas papuola, todėl kompostavimo procesas užtrunka labai ilgai. Rekomenduojamas komposto atliekų santykis yra (60% / 40%) 60% žaliųjų atliekų ir 40% rudųjų atliekų (pvz: lapai)
- Kompostinė netūrėtų tapti šiukšline. Jei kompostinė reikalinga dėl komposto – tai į ją dėkite tokias atliekas, kokių reikia kompostui ir prižiūrėkite kompostavimo procesą.