Kolorado vabalai (Leptinotarsa decemlineata)

Šis vabalas pirmą kartą atrastas ir aprašytas Š. Amerikoje 1824 m. Jo nelaikė pavojingu, nes maitinosi laukinėmis bulvėmis. Tik 1845 m. JAV, Kolorado valstijoje buvo pastebėti šie vabzdžiai, nes bulvėms padarė didelių nuostolių. Nuo tada jie buvo pavadinti kolorado vabalais. Per 15 metų jie išplito Amerikoj nuo Rytų iki Vakarų, pasiekė Atlanto vandenyną. 1875 m. iš Amerikos į Europą uždrausta įvežti bulves. Tačiau Pirmojo pasaulinio karo metu vabalai atplaukė į Europą ir iki 1922 m. išplito taip, kad jau nebebuvo įmanoma jų išnaikinti. Iš Baltarusijos 1956 m. kolorado vabalai atkeliavo ir į Lietuvą. Buvo mėginta juos naikinti supirkinėjant vabalus, bet vėliau jų tiek priviso, kad to būdo teko atsisakyti.

Tai labai vislūs kenkėjai. Iš vienos poros per metus sulaukiama 3 kartų – apie 300 mln. vabalų. Pražydus kaštonams, kiaulpienėms, vabalai padeda krūvą kiaušinių ant bijūnų, lelijų, alyvų lapų, kol dar bulvės yra nesudygusios. Kiaušinius deda 6 kartus per vasarą, po 500-700 kiaušinių, kurie vystosi 16-34 dienas. Jei lervos sugriaužia 25-40 proc. bulvių lapų ir stiebų, tai derlius sumažėja 20-30 proc., o jei 80 proc. – 50 proc. Viena lerva nugriaužia 30 kv. сm lapų, o vabalas – 4-5 kartus daugiau.

Vabalai žiemoja 60-70 cm gylyje. Jei rudenį be sniego staiga atšąla, daug vabalų žūsta. Kovos priemonių yra daug, bet geriausia – vabalus ir lervas sunaikinti mechaniškai:

 1. Į kibirą įpilti koncentruotos valgomosios druskos tirpalo, palenkti bulvių krūmą ir į kibirą supurtyti kenkėjus.
 2. Lervas sutraiškyti pirštinėtomis rankomis. 3. Būtina sėjomaina kas 4-5 metus.
 3. Tarp bulvių ir šalia jų sodinti kanapių, medetkų, leukojų, nasturtų, serenčių, bitkrėslių, notrelių, pupų.
 4. Gaudyti nuo pavasario ūgliais: pasodinti daigintų bulvių ar pakasti lupenų ir lazdele pažymėti. Po savaitės iškasti ir surinkti kenkėjus.

Kai bulvės nukastos, vabalų vis tiek lieka dirvoje. Ją reikia palaistyti vištų mėšlais (80 kibirų arui), po 7-10 dienų dirvą perkasti, tada kelis metus nebus kolorado vabalų.

Tinka apibarstyti beržų pelenais.

Purkšti 3 kartus fitoncidiniu nuoviru: sudėti į pusę kibiro tuopos lapų, pripilti 10 l vandens, virti 10 min., atvėsusiu laistyti bulvienojus nevėjuotu oru ryte ar vakare.

Jaunos pentardos (perlinės vištos) gerai nurenka vabalus ir lervas. Jas ėda ir žygiai (Carabidae). Gumburiuotasis puošniažygis per parą gali suėsti 67 kolorado lervas.

Įsismaginę naikinti kolorado vabalų lervų nesunaikinkite į jas labai panašių boružių lervų – jos be kojų, guli ant lapo ir nejuda, o kolorado vabalų lervos su kojom, pamažu ropodamos graužia bulvienojus. Beje, kolorado vabalai karštą vasarą nuskrenda net 40-60 km.

Related Post

 • Article By :

 • Buksmedžių gyvatvorė. Ką reikia žinoti?

  Noriu suformuoti taisyklingų formų sodą ir pasodinti buksmedžių gyvatvorę. Ką reiktų žinoti? Buksmedžiai yra santykinai lėtai augantys krūmai, todėl didesni […]

 • Daržininko pradžiamokslis

  Aš tik pradedu daržininkauti, turiu didelį sklypą. Ką galėtumėte patarti, nuo ko pradėti? 1: Pradėkite nuo mažai Pradedantiems daržininkams visada […]

 • Šviesioji hortenzija – Hydrangea arborescens L.

  Šviesioji hortenzija – Hydrangea arborescens L. Hortenzinių šeima — Hydrangeaceae Dumort. Savaime auga rytinėje Šiaurės Amerikos dalyje. Tai platus skėstašakis […]

 • Derliaus saugojimas žiemą

  Turintieji sodą ir daržą visą pavasarį, vasarą sunkiai dirba, kad išaugintų gerus daržovių, bulvių, vaisių, uogų derlius. Tad rudenį tenka […]