Šilauogių derlius ir uogų kokybė

Pirmaisiais metais po sodinimo (pasodinus trimečius sodinukus), šilauogės sunokina pirmąsias kekes uogų. Tačiau pirmuosius dvejus metus patariama sodinėms Šilauogėmis neleisti derėti, jei susiformuoja žiedpumpuriai, juos ir žiedus reikia nuskinti, kad stipresni išaugtų krūmai. Trečiaisiais ir ketvirtaisiais metais šilauogės užaugina pirmą didesni derlių, o jau penktaisiais ir šeštaisiais metais uogakrūmiai užaugina puikų derlių, nelygu veislė, auginimas ir meteorologinės sąlygos, apie 3,5–12 kg nuo krūmo. Vidutiniška priskinama po 5-8 t uogų iš hektaro, o kai klimato sąlygos ypač palankios — apie 10 tonų Šilauogių plantacija ilgaamžė ir dera 25-30 metų, kartais net apie 50 metų.


Lietuvoje auginamos ankstyvosios šilauogių veislės: “Reka”, “Nui”, “Puru’ (auginamos UAB „Jūsų sodui“ plantacijoje), “Duke”, “Earliblue”, “Spartan”, “Toro” ir kt., vidutiniškai vėlyvosios: “Bluecrop’, ‘Patriot’ irkt. Vėlyvosios: “Bluegold’, ‘Herbert’, Jersey ir kt.

Šilauogių uogos Lietuvoje, nelygu veislė, prinoksta liepos-rugsėjo mėnesiais. Todėl tinkamai parinkus veisles, skaniomis uogomis galima mėgautis gana ilgą laiką.
Sodinės šilauogės uogos kekėje sunoksta maždaug per mėnesį, bet ne vienu metu, todėl jos skinamos kelis kartus.

Kai kurių veislių: “Earliblue”, “Bluetta“, * Brigita Blue“, “Collins”, “Denise Blue“ uogų nokimo trukmė yra gana trumpa, kitų: “Blueray, Duke”, “Spartan’, ‘Northland – ilgesnė, o “Bluecrop”, “Herbert”, “Coville” – ilga, todėl uogos skinamos net 3-4 kartus (maždaug kas dvi savaites). Pirmąkart skinama tada, kai sunoksta maždaug trečdalis viso derliaus. Nokstant uogoms, pirmiausia violetiniai mėlyna spalva nusidažo odelė. Vėliau violetinį atspalvį ima keisti grynai mėlyna spalva. Tuo metu dar uogos auga, jų svoris padidėja apie 20 proc. Uogos pilnai sunoksta, kai tamsiai mėlyna spalva nusidažo visa uoga ir po to praeina maždaug 7-10 dienų. Tokiose uogose būna tinkamas cukraus ir rūgščių santykis, jos įgyja malonų skonį ir yra tinkamos vartoti šviežios ar perdirbtos. Nesunokusios uogos šviežios neskanios, tačiau jos daug geriau laikosi. Pernokusiose uogose gerokai padidėja cukrų kiekis.
Daugelyje šalių pateikiami veislių sąrašai pagal uogų prinokimo laiką. Atskirų šilauogių veislių uogos skiriasi dydžiu, spalva, vaškine apnaša, skoniu, aromatu ir vaiskočio rando dydžiu.

Uogoms prinokus, tarp vaiskočio ir uogos paprastai susidaro kamštinis sluoksnis, kuris, uogą nuskynus, matyti kaip vaiskočio randas. Tai yra vienas svarbių uogų kokybę sąlygojančių požymių: mažas sausas randas reiškia, kad uogos nedrėks, nesuplyš, neišsiteps sultimis.
Kai kurių veislių uogos, atitrūkdamos nuo vaiskočio, drėksta. Tai priklauso nuo vaiskočio rando dydžio. Kuo mažesnis vaiskočio randas, tuo greičiau Sunoksta ir geriau išsilaiko uogos, tuo jos atsparesnės puviniui. Mažiausią randą turinčioms priskiriamos * Bluecrop”, “Toro”, “Bluegold’, o didesnį – Jersey” ir kt. Ne visų prinokusių uogų ir vaiskočio rando spalva būna vienodos, kai kurių veislių jis būna rožinio atspalvio.
Todėl jau sodinant reikia žinoti, kam bus skirtos uogos: vartoti šviežios, gabenti dideliais atstumais ar perdirbti. Šviežiam vartojimui tinkamiausios stambiauogės veislės, kurios turi puikų skonį ir intensyvią vaškinę apnašą ant uogos Odelės. Jos dažniausiai skinamos rankomis.
Mechanizuotą derliaus nuėmimą lemia skirtingas prinokusių ir žalių uogų birumo skirtumas, kuriam įtaką daro Vaiskočio rando dydis. Mechanizuotam skynimui tinkamiausios

Veislés: “Coville”, “Bluehaven’, ‘Elliot”, “Rubel’, Concord Atlantic.
Kai kurių veislių: Nui”, “Puru”, “Bluegold uogos gerai išsilaiko sandėlyje, o šaldytuvuose, laikant 0 °C temperatūroje, šviežias galima išlaikyti 4-6 savaites. Transportavimą gerai pakelia: Earliblue”, ”Rubel, Rancocas. Puru. Yra šilauogių veislių, pavyzdžiui, “Bluecrop”, “Blueray”, ”Berkeley, kurių uogos atsparios trūkinėjimui po ilgպ ir gausiպ lietպ.
Uogų derlius priklauso nuo veislės, agrotechnikos, augalo amžiaus ir meteorologinių sąlygų. Skiriamos labai derlingos, pavyzdžiui, Bluecrop”, “Patriot”, “Weymouth’, ‘Improved Stanley, Bluehaven, derlingos – Coville, Bluejay, Ama. Heerma”, “Gretha”, “Aron” ir mažiau derlingos – Berkeley, Herbert”, “Northblue”, Dixit, Meader” veislės.
Plačiausiai pasaulyje auginama ir tinkamiausia plantacijose veislė Bluecropo sunokina 8-12 kg uogų nuo krūmo. Labai derlingos Naujausios Zelandijos veislės: “Reka”, “Nui”, “Puru” — sunokina gerus derlius, iš hektaro priskinama apie 12-15 t uogų. Daugumos sodinių šilauogių uogos sunokusios nenubyra nuo krūmo, jas ilgiau nei bet kokius kitus minkštus vaisius galima išlaikyti parduotuvių lentynose, o tai suteikia augintojams ir pardavėjams daugiau lankstumo.
Uogų skynimas rankomis
Dažniausiai šilauogių uogos skinamos rankomis, ypač jei jos bus vartojamos šviežios. Vienas žmogus per darbo dieną priskina vidutiniškai po 60-70 kg uogų, skina tiesiai į nedideles 0,25-0,5 kg talpos plastikines ar iš medienos pintas dėžutes. Vieno hektaro uogoms nuskinti per sezoną reikia 10 skynėjų.

ENG

RU

Related Post

  • Article By :