Jazminai Gyvatvorėms formuoti- Philadelphus L.

Jazminas – Philadelphus L.

Hortenzinių šeima — Hydrangeaceae Dumort.

Įvairios jazminų rūšys paplitusios Pietų Europoje, Šiaurės ir Centrinėje Amerikoje, Himalajuose, Kinijoje, Rytų Azijoje. Jau XVI a. jazminai buvo auginami daugelio Vakarų Europos šalių bei Amerikos soduose ir parkuose. Dabar sukurta nemažai jazminų kultivarų, besiskiriančių krūmo aukščiu ir forma, lapų spalva, žiedų atspalviu, forma, dydžiu. Šiuos nereiklius aplinkos sąlygoms, dažniausiai gausiai žydinčius kvapiais baltais žiedais vasaržalius krūmus galima auginti tiek laisvose, tiek taisyklingose gyvatvorėse.

Pastarosiose, žinoma, nukenčia žydėjimas, todėl geriau jazminus auginti laisvose gyvatvorėse, atvirose saulėtose vietose. Yra įvairaus aukščio ir tankumo kultivarų, tad laisvos jazminų gyvatvorės taip pat gali būti gana “tvarkingos”. Genimi pavasarį. Kad gausiai Žydėtų, rekomenduotina kasmet atjauninti: prie pat dirvos paviršiaus išpjauti po keletą seniausių stiebų, o dalį likusių nupjauti truputį virš tos vietos, kur atsišakoja jauna stipri šaka. Taisyklingose gyvatvorėse karpomi ankstyvą pavasarį ir po žydėjimo (kartu išpjaunamos ir senos, silpnai augančios šakos). Jazminai gerai prisitaiko prie įvairių augimo sąlygų. Vešliausiai auga purioje derlingoje drėgnokoje šarminės reakcijos (pH 7-9) priemolio ar priesmėlio dirvoje. Atsparūs užterštam orui ir ligoms, bet jauni ūgliai ir lapai gali nukentėti nuo amarų. Dauguma jazminų neapšąla net ir šaltomis žiemomis. Gausiau žydi saulėje, bet gerai jaučiasi ir pusiau pavėsyje. Auga greitai.

Darželinis jazminas – Philadelphus coronarius L.

Iš Pietų Europos kilęs 2-3,5 m aukščio krūmas. Jaunų augalų šakos stačios, senesnių lankiškai svyra žemyn. Žievė ruda, lupasi plonais lakšteliais. Lapai priešiniai, kiaušiniški, neaštriai dantyti, 4-9 cm ilgio. Žiedai 2,5-3,5 cm skersmens, po 5-9 Susitelkę į šluoteles, pieno baltumo, labai kvapūs. Žydi gegužės pabaigoje — birželio mėnesį.

Kultivaras Philadelphus coronarius “Cochleatus” gerokai skiriasi nuo kitųjazminų. Tai 0,4-0,7 m aukščio ir panašaus pločio labai tankus krūmas smulkiomis šakutėmis, 2-4 cm ilgio elipsiškais arkiaušiniškais lapais. Nežydi. Tinka žemoms karpomoms bei laisvoms gyvatvorėms.

Philadelphus coronarius Duplex – neaukštas (1–1,5 m, derlingoje dirvoje užauga ir iki 2 m) tankus stačiašakis krūmas truputį Smulkesniais už darželinio jazmino lapais. Žiedai labai gausūs, balti, pusiau pilnaviduriai ir pilnaviduriai. Geriausia auginti nuo pietų saulės kiek apsaugotoje vietoje, kad neapdegtų žiedai. Jautrus drėgmės trūkumui, vešliai augančius ūglius dažnai puola amarai. Tinka laisvoms gyvatvorėms. Truputį pakarpant ilgus vegetatyvinius (nežydinčius) ūglius, galima suformuoti beveik taisyklingą gyvatvorę.

Kaukazinis jazminas “Aureus” — Philadelphus caucasicus “Aureus’

Tankus stačiašakis kiaušiniškos ar kūgiškos formos krūmas iki 1,4-1,8 m aukščio. Lapai kiaušiniški, 4-8 cm ilgio, vasaros pradžioje saulėtose vietose — ryškiai geltoni, vasaros pabaigoje ir pavėsyje — gelsvai žali. Nelabai gausūs kvapūs žiedai 1,5-2,5 cm skersmens, balti arba gelsvai balti, susitelkę po 3 ar 5. Žydi birželio mėnesį. Tinka laisvoms ir karpomoms vidutinio aukščio gyvatvorėms. Ryškus ir spalvingas derinys su panašaus aukščio ir formos darželiniu jazminu “Duplex”.

 

Virgininis jazminas – Philadelphus x virginalis Rehd.

Hibridinis 2-3 m aukščio neplatus krūmas tvirtomis stačiomis šakomis. Lapai tamsiai žali, kiaušiniški arba elipsiški, 4-10 cm ilgio, stambiai neаštriai dantyti. Žiedai kvapus, skaisčiai balti, dauguma pusiau pilnaviduriai, 3-5 cm skersmens, po 3-7 susitelkę į kekes. Žydi nuo birželio pabaigos iki liepos pabaigos, kartais ir rugpjūčio, net rugsėjo mėnesį. Ūgliai auga ilgai, todėl šaltesnėmis Žiemomis gali apšalti. Tinka aukštoms laisvoms gyvatvorėms.

Related Post

  • Article By :

  • Gyvatvorių auginimas šešėlyje ir molingoje dirvoje

    Iš kokių augalų tinka pasodinti gyvatvorę molingoje, šešėlyje esančioje vietoje? Dėja, daugumai krūmų, kad gerai augtų reikia, kad juos tam […]

  • Spanguolės

    Stambiauogės Spanguolės – labai vertingos uogos, turinčios daug biologiškai aktyvių medžiagų, skanios. Tai netradicinė ir ilgaamžė sodo kultūra, auganti rūgščioje […]

  • Ropės (Brassica rapa var. rapifera)

    Ropės kilusios iš Vidurinės Azijos. Tai dvimetė greit auganti bastutinių (kryžmažiedžių) šeimos daržovė. Šakniavaisiai vartojami virti ir žali. Juose nemaža […]

  • Kamčiatkinis sausmedis

    Lonicera kamtschatica (Sevast.) Pojark. (Syn. Lonicera orientalis Lam. var. longifolia Dipp., Lonicera kesselringii Reg.) Angl. Edible honeysuckle, Edible Bush Honeysuckle, […]