Paprastasis bukas — Fagus sylvatica L.
Bukinių šeima — Fagaceae Dumort.
Vakarų Europoje paplitęs iki 30-40 m aukščio medis. Laja tanki, plati, kamienas iki 2 m skersmens, žievė šviesiai pilka, švelni, lygi, net ir senų medžių mažai sueižėjusi. Lapai tamsiai žali, žvilgantys, 5-11 cm ilgio ir 3-7 cm pločio, elipsiškai kiaušiniški, banguotais plaukuotais pakraščiais. Žiedai vienalyčiai, smulkūs, susitelkę galvutėse, žydi gegužės mėnesį. Vaisynas kiek primena paprastojo kaštono vaisių: jis beveik rutuliškas, apie 2-2,5 cm skersmens, dygliuotas. Jame būna 2, kartais 3-4 tribriauniai valgomi riešutai plonu kevalu.
Auga gana lėtai. Mėgsta derlingą laidų priemolio ar priesmėlio dirvožemį ir drėgną orą. Šaltomis žiemomis šiek tiek apšąla. Apšvietimui nereiklus, gali augti ir pavėsyje. Užterštam orui gana atsparus, bet neretai puola kenkėjai. Gerai pakelia karpymą, tinka vidutinio aukščio ir aukštoms taisyklingoms gyvatvorėms bei žaliosioms sienoms.
Paprastojo buko kultivarai geltonais (Fagus sylvatica “Zlatia’) bei purpuriniais (F sylvatica f purpurea, F Sylvatica Purpurea Latifolia”) lapais auga kiek mažesni. Vieni ar kartu su paprastuoju buku taip pat tinka gyvatvorėms, tik saulėtose vietose, kad lapai neprarastų ryškios spalvos.