Paprastasis buksmedis sodo gyvatvorei — Buxus sempervirens L.

Paprastasis buksmedis — Buxus sempervirens L.

Buksmedinių šeima — Buxaceae Dumort.

Savaime auga Pietų Europoje, Vakarų Azijoje ir Šiaurės Afrikoje. Jau keli šimtai metų auginamas viso pasaulio vidutinio klimato šalių želdynuose. Tėvynėje tai aukštas krūmas, kartais — iki 8 m aukščio medelis. Lietuvoje šio visžalio krūmo aukštis retai viršija 1 m, panašus ir plotis. Šakos tankios, žievė šviesiai pilka. Lapai ovalūs, elipsiški ar atvirkščiai kiaušiniški, 1,5 cm ilgio ir 0,5-1,3 cm pločio, odiški, tamsiai žali, blizgantys. Žiedai smulkūs, žalsvi, išsiskleidžia balandžio mėnesį. Lietuvoje žydi retai. Ilgaamžis lėtai augantis krūmas. Mėgsta derlingas neužmirkusias vidutinio drėgnumo neutralios ar silpnai rūgščios reakcijos (pH 6-7) dirvas, nors pakenčia ir prastesnes sąlygas. Užterštam orui, ligoms ir kenkėjams atsparus. Gerai jaučiasi tiek saulėtose vietose, tiek ir pavėsyje. Šaltesnėmis žiemomis gali apšalti. Nuo seniausių laikų buksmedis laikomas idealiu krūmu žemoms karpomoms gyvatvorėms. Gerai išlaiko suteiktą formą, todėl iš jo galima iškarpyti įvairias figūras. Tinka ir laisvoms gyvatvorėms. Genėti nereikia, pašalinamos tik sausos, nušalusios ar ligotos šakos.

Paprastojo buksmedžio kultivarai

Vakarų Europos šalyse auginama apie 30 paprastojo buksmedžio kultivarų, Lietuvoje — apie dešimt. Visi jie tinka žemoms taisyklingoms ir laisvoms gyvatvorėms. Augalai gelsvais ar margais lapais augintini saulėje ar pusiau pavėsyje, o žalialapiams tinka ir ūksmingos vietos.

Buxus sempervirens Latifolia Maculata” (Lietuvoje dažnai klaidingai vadinamas “Aureovariegata”) — tankus, pusrutulio ar plataus kūgio formos krūmas. Lapai gana stambūs (2-3,5 cm ilgio), jauni šviesiai geltoni, senesni — išmarginti didelėmis, netaisyklingomis gelsvomis dėmėmis.

Buxus sempervirens “Marginata” – tankus stačiašakis krūmas žaliais, netaisyklinga siaura gelsva juostele apkraštuotais lapais.

Buxus sempervirens ‘Myosotidifolia” — labai tankus lėtai augantis žemaūgis (iki 0,5 m) taisyklingos rutulio formos krūmas tamsiai žaliais blizgančiais lapais.

Buxus sempervirens “Latifolia” — iki 1 m išaugantis krūmas kick skėstomis šakomis, plačiais blizgančiais sodriai žaliais lapais.

Related Post