Lonicera kamtschatica (Sevast.) Pojark. (Syn. Lonicera orientalis Lam. var. longifolia Dipp., Lonicera kesselringii Reg.)
Angl. Edible honeysuckle, Edible Bush Honeysuckle, waterberry, vok. Maibeere, Blaue Heckenkirsche, GeiBblatt, Aalbaum, Lonizere, rus. )1KnmotiocTb xamnaTexan.
Šeima: Sausmediniai — Capri-foliaceae Juss.
Botaninė charakteristika. Iki 1,2 m aukščio medelis arba krūmas. Tėvynėje krūmelis išsikerojęs, iki 2 m skersmens, apskritu arba elipsišku vainiku. Suaugusiame krūme būna virš 30 stiebų. Jauni ūgliai iš pradžių būna vidutiniškai arba gausiai pūkuoti, vėliau pliki, tamsiai rudi, su išilginiais įtrūkimais ir vietomis atsilupusia žieve.
Metūglių lapai dideli, 4-10 cm ilgio, ant senesnių šakelių mažesni — 2-3 cm ilgio ir 1-1,5 cm pločio, nukirstu arba apskritai pleištišku pamatu. Lapkočiai trumpi, 2-4 mm ilgio, pūkuoti, suaugę su 7-8 mm skersmens diskiniais prielapiais. Žiedai 10-16 mm ilgio, varpiškai piltuviški, su viršų platėjančiu, tankiais plaukeliais apaugusiu vamzdeliu, geltonai žali arba blyškiai gelsvi.
Vaisius — sultinga, saldžiarūgštė, tamsiai violetinė, su pilkšvomis apnašomis uoga, jos masė — apie 0,8 g. Uogų forma labai — nuo beveik apvalios iki pailgos. Sėklytės smulkios — 2 mm ilgio ir 1,5 mm pločio, šviesiai rudos. Biologinės savybės, aplinkos sąlygų poreikiai.
Žydi gegužės mėn. Vaisiai sunoksta birželi. Nuo suaugusio krūmo priskinama apie 1 kg uogų. Augalas pakenčia mažą pavėsi, tačiau geriau auga ir dera saulėtoje vietoje, derlingame ir vandeniui pralaidžiame dirvožemyje. Krūmas ilgaamžis, vienoje vietoje gali augti keliasdešimt metų. Kilmė ir paplitimas. Savaime auga Kamčiatkoje, Magadano srityje, Sachaline, Kurilų salose.
Auginamas Tolimuosiuose Rytuose, Rusijos europinėje dalyje, Ukrainoje. Lietuvoje auginamas arboretumuose, botanikos soduose, tačiau sodybose ir soduose — dar gana retai. Dauginimas ir auginimas. Kaip ir valgomojo sausmedžio. Tik genėti ir formuoti nebūtina, natūraliai susiformuoja labai gražus ir kompaktiškas, plačia, apskrita laja krūmelis. Taikomoji reikšmė. Uogos prinoksta labai anksti, anksčiau už žemuoges. Maistinės savybės — kaip ir valgomojo sausmedžio.