Pomidorų substrato ruošimas daigams auginti

ŽEMĖS MIŠINIŲ RUOŠIMAS DAIGAMS AUGINTI

Puikių žemės mišinių galima pasiruošti patiems. Kasmet auginant daigus, žemės mišinį galima paruošti keleriems metams. Ilgiau išbuvę žemių mišiniai būna dar geresni. Žemių mišiniai turi būti ruošiami likus mažiausiai 8-10 mėnesių iki pomidorų sėjos. Gerus žemių mišinius galima paruošti turint velėninės, lapinės, durpinės žemės, pūdinio bei smėlio. Velėninė žemė ruošiama iš pievų. Nukasama 15-20 cm storio velėnos ir sudedama į rietuves. Dedant pirmąjį sluoksnį, velėnos žalioji pusė dedama į apačią, o šaknys – į viršų. Antrąjį sluoksnį – šaknys į apačią, o žalioji pusė į viršų ir t.t. Tarp velėnos sluoksnių reikėtų pridėti karvių mėšlo, tada žemė bus trąšesnė. Jeigu turima medžio pelenų, pravartu jais pabarstyti kiekvieną velėnos sluoksnį.

Rietuvės viršuje padaroma įduba, kad susigertų lietaus vanduo. Per metus rietuvę būtina porą kartų perkasti, nes gavusios oro velėnos greičiau supūva. Lapinė žemė – ypač vertingas žemės mišinių komponentas. Rudenį nukritę medžių lapai sustumiami į krūvą. Juos vasarą 2-3 kartus perkasant – supus per porą metų, o jeigu perkasime kiekvieną mėnesį ir sulaistysime vandeniu – per metus. Pūdinį sudaro perpuvęs mėšlas, kuriame yra daug augalams reikalingų maisto medžiagų. Jis kompostui suteikia purumo. Pūdiniui ruošti tinkamiausias yra arklių mėšlas, tačiau tinka ir galvijų, triušių bei paukščių. Būtina prisiminti, kad paukščių mėšlas yra labai stipri trąša, todėl ruošiant žemių mišinius daigams jo reikia dėti saikingai, o sėjai geriau visai nedėti, kad “nenudegintų” dygstančių augaliukų jaunų šaknelių.

Jeigu mėšlas šlapias, jį reikia sumaišyti su durpėmis arba pjuvenomis (1 dalis mėšlo, 5-10 dalių durpių ar pjuvenų). Pūdomas mėšlo krūvas reikia gausiai laistyti ir kelis kartus perkasti. Durpinė žemė ruošiama iš aukštapelkių durpių, nors tinkamesnės yra Žemapelkių durpės (juodos), nes jos geriau sugeria drėgmę. Durpės yra rūgščios reakcijos, todėl į jų kubinį metrą, likus 9-10 mėn. iki žemės mišinių ruošimo, reikia įmaišyti 1–2 kg gesintų kalkių arba 5-7 kg statybinės kreidos. Smėlis suteikia žemės mišiniams purumo. Jis turi būti rupus, geriausia, kai imamas iš pajūrio, upių bei ežerų. Iš minėtų komponentų ruošiami įvairūs žemių mišiniai. Svarbu, kad jie būtų purūs, neapkrėsti ligomis bei kenkėjais. Nereikia stengtis ruošti pernelyg trąšių žemės mišinių, ypač ruošiant mišinį pomidorų sėjai. Jauni daigeliai jautrūs didelei trąšų koncentracijai ir vos pradėję dygti žūva. Pasėjus į mažiau trąšią žemę, geriau vystosi dygstančių pomidorų šaknelės.

Pomidorų sėjai geriausiai tinka dobilienoje arba ganykloje kurmių išrausta žemė. Pikuojamiems (persodinamiems) pomidorų daigams vazonėliai arba maišeliai turi būti pripildyti trąšesnio žemės mišinio. Neturint paruoštos velėninės žemės, ją galima pakeisti daržo žeme, tačiau neimti iš tos vietos, kur augo bulvės, pomidorai bei paprika. Ypač gerai tinka žemė, kur augo žirniai.

Yra daug žemės mišinių ruošimo būdų, tad pasirinkite, kuris bus prieinamesnis. * 1 dalis Velėninės arba geros daržo žemės, 1 dalis kraikinių nerūgščių durpių ir 0,5 dalies smėlio. Į kibirą tokio mišinio reikėtų įmaišyti apie 60 g kompleksinių trąšų. * 5 dalys durpinės žemės, 4 dalys mėšlo puvinio ir 1 dalis Velėninės žemės. Mišiniui pagerinti į kibirą įmaišoma 150 g superfosfato ir sulaistoma praskiestomis srutomis (1:10). * 1 dalis mėšlo puvinio, 1 dalis Velėninės žemės ir 0,5 dalies švaraus rupaus smėlio. | visus paminėtus žemių mišinius tinka įmaišyti lapinės žemės. * 3 dalys nurūgštintų kraikinių durpių (pH 6,0-6,5) ir 1 dalis rupaus Smėlio. Perkant durpes, reikia žinoti jų rūgštingumą, o norint jį pakeisti 1 lentelėje nurodoma, kiek reikia dėti kalkinių medžiagų. Durpės su kreida bei mineralinėmis trąšomis turi būti maišomos vasarą arba rudenį, tačiau kreidos ar kalkių negalima berti kartu su mineralinėmis trąšomis.

Likus kelioms dienoms iki sėjos arba daigų pikavimo durpės sulaistomos mikroelementu tirpalu ir kruopščiai išmaišomos. Į l m kraikinių durpių beriama 0.9 kg amonio salietros, 5,0 kg paprasto superfosfato arba 2,5 kg dvigubo superfosfato, 1,5 kg kalio sulfato ir 0,3 kg magnio sulfato. Mikroelementai ištirpinami nedideliame kiekyje Vandens: po 3 gamonio molibdato, cinko sulfato, kobalto nitrato, po 6 g vario sulfato, boro rūgšties ir 1 l g magnio sulfato. Mikroelementų tirpalas praskiedžiamas 50 l vandens, juo sulaistoma 1 m durpių ir labai gerai išmaišoma. Jeigu durpės krūvoje bus ilgesnį laiką – būtina jas uždengti plėvele.

Taip paruoštos durpės tiks ne vien daigams auginti, bet ir šiltnamio gruntui pagerinti.

Related Post

  • Article By :

  • Paprastasis ąžuolas — Quercus robur L.

    Paprastasis ąžuolas — Quercus robur L. Bukinių šeima — Fagaceae Dumort. Beveik visoje Europoje paplitęs medis. Išauga iki 30–40 m […]

  • Natūralios Trąšos Sodui ir Daržui

    Trąšos ne tik didina dirvožemio derlingumą, bet ir daržovių bei vaisinių ir uoginių augalų derlių ir gerina jo kokybę. Bet […]

  • Sveika, rupūžėle!

    Sakau aš, sutikusi tarplysvy repečkojančią rupūžę. Tai viena iš trijų Lietuvoje gyvenančių rupūžių (Bufo bufo) veislių. Negraži, gumbuota, karpuota, bet […]

  • Spanguolių auginimas sode

    Sodinimas mėgėjų sode Spanguolės — dekoratyvūs augalai, todėl jie tinkami visur, kur reikia šliaužiančiojo „kilimėlio”. Gerai būtų tą „kilimėlį“ nuo […]