Ką daryti su pievelėje augančiais grybais?
Grybai dažniausiai pasirodo, kai po ilgo lietaus įmirksta dirva. Taip pat pievelėje yra medžiagų, kuriomis jie maitinasi. Dažniausiai tai būna po žeme pūvančios medžių šaknys, kelmai ir dirvos paviršiuje esantys šakniastiebiai ir t.t. Jei grybai auga tik mažame plotelyje, toje vietoje pašalinkite sudžiuvusias šaknis, šakniastiebius ir kitas atliekas, kurios traukia grybieną.
Dar vienas, sąlyginai lengvas būdas yra kasmetinis vejos aeravimas. Be kitų labai naudingų šio proceso funkcijų, jis taip pat suardo dalį grybienos ir taip sustabdo grybo vystymąsi. Toliau, naudokite vejos pjovimo mašiną, su nupjautos žolės surinkėju. Sumulčiuota žolė yra puiki terpė augti grybams. Taip pat neužleiskite žolės ir ją pjaukite reguliariai. Grybai mėgsta drėgną ir šiek tiek uždengtą vietą augti, todėl reguliariai pjaunat veją jų ženkliai sumažės.
Sodo prekių parduotuvėse yra pirkti ir cheminių preparatų skirtų grybams ir samanoms naikinti, tačiau jie rekomenduojami naudoti tik ten, kur aplinkui nėra naudojamos žemės daržovių, vaismedžių ir uogų auginimui. Chemikalai yra konsarogeninės kilmės ir dirvoje išlieka ne vienerius metus, todėl patyrę sodininkai jų nerekomenduoja.
Kitą vertus, grybai vejoje tikrai nėra blogai. Taip, gal ir nevisai estetiškai atrodo, tačiau jie sodui suteikia daug daugiau naudos, negu jums gali atrodyti. Jie suvartoja kitaip neskylančias medžiagas ir į dirvą atiduoda kitas, kurių reikia augalams ir tai pačiai vejai (atkreipkite dėmesį, kaip veja veša toje vietoje, kur pradėjo augti grybai). Užsienio šalyse tai yra net sodo dirvos vertinimo kriterijus, kuris rodo, kad dirva yra turtinga, “subrendusi”. Lietuvoje, vejose neauga išties nuodingi grybai (bent jau daugumoje vietų). Auga vadinamieji šungrybiai, kurie iš esmės nėra pavojingi ir sveikatai žalos nepridarys, tačiau jei yra vaikų, reiktų juos pamokinti, kad viski šie grybai nėra valgomi ir nereiktų jų čiupinėti. Suvalgius daugiau galima sunegaluoti, nes jie visgi nėra valgomi. Taip pat juos pačiupinėjus ir pasitrynus akis – gali jas sudirginti.