Rudenį ir žiemą yra mažas natūralios šviesos intensyvumas, todėl šiltnamiuose neįmanoma auginti daržovių be dirbtinio apšvietimo.
Techniniu požiūriu šiltnamius galima elektra apšviesti ne blogiau ir net geriau negu natūraliai. Sankt Peterburgo agrofizikos institutas savo kamerose su dirbtine šviesa per 2 mėnesius gauna iš 1 m2 20 kg pomidorų. Čia jie užauginami 2 kartus sparčiau negu natūraliomis sąlygomis. Tačiau išeikvojama daug elektros energijos. Minimaliai 1 m2 daržovių apšviesti reikia 500 W suminės galios kaitrinių lempų. Kamerose 1 m2 apšviesti naudojamos 6000 W suminės galios kaitrinės lempos.
Nerentabilu auginti daržoves tik dirbtinai apšviečiamuose šiltnamiuose. Todėl dažniausiai papildomai apšviečiami tiktai daržovių daigai. Daržovių daigai sodinami į šiltnamius tuo laiku, kai pakanka natūralios dienos šviesos. Tuomet agurkų ir pomidorų derlius gaunamas 20-40 d. anksčiau negu auginant daigus natūraliomis apšvietimo sąlygomis.
Kaitrinės lempos šiltnamių apšvietimui nenaudojamos dėl mažo naudingumo koeficiento. Liuminescencinės lempos pagal spektrinę sudėtį yra artimos saulės radiacijai ir nemeta šešėlio. Jų fiziologinė radiacija yra 2-3 kartus didesnė negu tokios pat galios kaitrinių lempų. Tačiau žemo slėgio liuminescencinės lempos yra mažos galios (40 ir 80 W). Be to, gana brangu jas montuoti: 1 m2 ploto reikia 8-12 lempų; jos dieną kliudo saulės radiacijai pasiekti augalų lapus.
Dabar yra išties didelis lempų pasirinkimas tiek šiltnamiams, tiek namams. Skirtos būtent augalų auginimui. Taip pat LED lempos sunaudoja nedaug elektros energijos, bei yra sukurtos būtent specifinio šviesos spektro skleidimui (mėlyna ar raudona šviesa).
Daugumą tikrai gerų sprendimų galima rasti Aliexpress ir atsisiųsti iš kinų per ~2-3 savaites. Pasirinkimas tikrai didelis, galite rasti į ką paganyti akis paspaudę nuorodą žemiau arba ČIA.