Ridikėliai (Raphanus sativus var. radicula Pers.)

Ridikėliai, kaip ir ridikai, kilę iš Kinijos. Priklauso tai pačiai bastutinių (kryžmažiedžių) šeimai, panašios jų biologinės savybės; kryžminasi vieni su kitais. Ridikėlių yra įvairių formų ir spalvų: rutuliškų, verpstiškų, raudonų, baltų, violetinių, rausvų, raudonų su baltomis šaknelėmis ir kt. Rutuliški (trumpašakniai) ridikėliai daugiausia auginami šiltadaržiuose, ilgašakniai – lauke. Tačiau lauke auginami ir trumpašakniai ridikėliai. Šakniavaisiai išauga įvairaus dydžio (10-100 g). Ridikėliai plačiai vartojami maistui kaip labai ankstyva, malonaus skonio, apetitą žadinanti vitamininga daržovė.

 

Ridikėliai geriausiai dera vidutinio sunkumo ir lengvose humusingose puriose nerūgščiose dirvose. Tinka jiems ir sukultūrinti durpynai. Dirva tręšiama pūdiniu (30-40 t/ha) ir mineralinėmis trąšomis (hektarui): 40 kg N, 100-120 kg P.05, 80-140 kg K,0.

Kai dirvoje trūksta drėgmės ir maisto medžiagų, ridikėliai būna kieti ir neskanūs. Kai vasara karšta ir stinga drėgmės, jie greitai subręsta, pradeda žydėti ir nebetinka maistui.

Ridikėlių sėklos stambios: 1 g būna 100-120 sėklų. Jų vidutinis daigumas 60-80%. Hektarui apsėti reikia sėklos: ankstyvųjų veislių 15-20, vėlyvųjų – 10-15 kg. Ridikėliai sėjami juostomis sėjamąja 1,5-2 cm gyliu. Atstumas tarp juostų 40-50 cm, o juostoje tarp eilių – 10-15 cm.

Ridikėliai pakenčia šalnas (iki -3 – -6°C). Pavasarį lauke sėjami šalpusniui sužydus (kovo pabaigoje – balandžio pradžioje), kai galima įeiti į dirvą. Vėliau jie sėjami įvairiu metu kas 2 savaitės. Vartoti rudenį ridikėliai sėjami rugpjūčio antroje pusėje. Dviem savaitėms anksčiau derlių galima gauti sėjant ridikėlius prieš žiemą, tik sėklų reikia 1,5-2 kartus daugiau negu sėjant pavasarį.

Dirvos paviršiuje susidariusi pluta purenama lengvosiomis akėčiomis. Per tankiai sudygę ridikėliai laiku praretinami, paliekant 2-3 cm tarpus. Pradėjus formuotis šakniavaisiams, ridikėliai laistomi, kad žemė būtų drėgna. Vartojimui jie raunami pasirinktinai: pirmiau raunami užauge, o mažesnieji paliekami toliau augti. Taip raunama kasdien arba kas antrą dieną.

Daug anksčiau negu lauke ridikėliai užauga pridengti polietilenine plėvele, tik būtina tinkamai vėdinti, nes per aukštoje temperatūroje jie auga į lapus.

Related Post

 • Article By :

 • Baklažanų auginimas šiltnamiuose

  Lietuvoje šiltnamiuose baklažanų mažai auginama. J Pastaroji veislė vėlyva, vaisiai stambūs. Vėlyvųjų veislių baklažanai užauga iki 2-2,5 m aukščio. Stambieji […]

 • Ar sunku vietoje pievelės įrengti vidinį takelį?

  Labai norėčiau pasidaryti Angliško tipo vidinį takelį ir kiemą, bet jau nevienerius metus kiemas yra užpildytas tik didele veja ir […]

 • Gudobelių gyvatvorės Plius — Crataegus L.

  Gudobelės — Crataegus L. Erškėtinių šeima — Rosaceae Juss. Savaime Lietuvoje augančių ir introdukuotų gudobelių rūšių ir kultivarų gana daug. […]

 • LYSVĖS: nuo A iki Z

  Įprastai darže viskas sėjama eilėmis. Taip dažniausiai sodinamos bulvės, pomidorai, kukurūzai, saulėgrąžos, kopūstai, moliūgai. Ir tik „mažos“ kultūros, kurioms reikia […]