Ridikėliai (Raphanus sativus var. radicula Pers.)

Ridikėliai, kaip ir ridikai, kilę iš Kinijos. Priklauso tai pačiai bastutinių (kryžmažiedžių) šeimai, panašios jų biologinės savybės; kryžminasi vieni su kitais. Ridikėlių yra įvairių formų ir spalvų: rutuliškų, verpstiškų, raudonų, baltų, violetinių, rausvų, raudonų su baltomis šaknelėmis ir kt. Rutuliški (trumpašakniai) ridikėliai daugiausia auginami šiltadaržiuose, ilgašakniai – lauke. Tačiau lauke auginami ir trumpašakniai ridikėliai. Šakniavaisiai išauga įvairaus dydžio (10-100 g). Ridikėliai plačiai vartojami maistui kaip labai ankstyva, malonaus skonio, apetitą žadinanti vitamininga daržovė.

 

Ridikėliai geriausiai dera vidutinio sunkumo ir lengvose humusingose puriose nerūgščiose dirvose. Tinka jiems ir sukultūrinti durpynai. Dirva tręšiama pūdiniu (30-40 t/ha) ir mineralinėmis trąšomis (hektarui): 40 kg N, 100-120 kg P.05, 80-140 kg K,0.

Kai dirvoje trūksta drėgmės ir maisto medžiagų, ridikėliai būna kieti ir neskanūs. Kai vasara karšta ir stinga drėgmės, jie greitai subręsta, pradeda žydėti ir nebetinka maistui.

Ridikėlių sėklos stambios: 1 g būna 100-120 sėklų. Jų vidutinis daigumas 60-80%. Hektarui apsėti reikia sėklos: ankstyvųjų veislių 15-20, vėlyvųjų – 10-15 kg. Ridikėliai sėjami juostomis sėjamąja 1,5-2 cm gyliu. Atstumas tarp juostų 40-50 cm, o juostoje tarp eilių – 10-15 cm.

Ridikėliai pakenčia šalnas (iki -3 – -6°C). Pavasarį lauke sėjami šalpusniui sužydus (kovo pabaigoje – balandžio pradžioje), kai galima įeiti į dirvą. Vėliau jie sėjami įvairiu metu kas 2 savaitės. Vartoti rudenį ridikėliai sėjami rugpjūčio antroje pusėje. Dviem savaitėms anksčiau derlių galima gauti sėjant ridikėlius prieš žiemą, tik sėklų reikia 1,5-2 kartus daugiau negu sėjant pavasarį.

Dirvos paviršiuje susidariusi pluta purenama lengvosiomis akėčiomis. Per tankiai sudygę ridikėliai laiku praretinami, paliekant 2-3 cm tarpus. Pradėjus formuotis šakniavaisiams, ridikėliai laistomi, kad žemė būtų drėgna. Vartojimui jie raunami pasirinktinai: pirmiau raunami užauge, o mažesnieji paliekami toliau augti. Taip raunama kasdien arba kas antrą dieną.

Daug anksčiau negu lauke ridikėliai užauga pridengti polietilenine plėvele, tik būtina tinkamai vėdinti, nes per aukštoje temperatūroje jie auga į lapus.

Related Post

  • Article By :

  • Aronijos (Aronia L.)

    Aronijos (Aronia L.) Lietuvoje auginamos aronijos – tai vaisiniai, vaistiniai, medingieji ir dekoratyvūs augalai, pagal vitamino P kiekį aronijoms nėra […]

  • Sveika, rupūžėle!

    Sakau aš, sutikusi tarplysvy repečkojančią rupūžę. Tai viena iš trijų Lietuvoje gyvenančių rupūžių (Bufo bufo) veislių. Negraži, gumbuota, karpuota, bet […]

  • Kaip dažnai reikia laistyti rožes?

    Ar rožes reikia laistyti kasdien?   Rožėms, kaip ir daugumai krūmų, tinka gausus laistymas, o vėliau sausesnis laikotarpis iki kito […]

  • Nuo ko reikia pradėti, kuriant sodo dizainą

    Nuo ko geriausia pradėti kurti sodo dizainą?   Pirmiausia išsimatuokite sklypo plotą ir perkelkite sodo planą ant popieriaus. Tada nuspręskite […]