Stambiauogės Spanguolės – labai vertingos uogos, turinčios daug biologiškai aktyvių
medžiagų, skanios. Tai netradicinė ir ilgaamžė sodo kultūra, auganti rūgščioje dirvoje ir deranti 50-80 metų.
Spanguolės giminiuojasi su bruknėmis, gailiais, mėlynėmis ir viržiais, nes yra iš tos pačios viržinių giminės. Natūraliose augavietėse spanguolės renkamos vėlų rudenį ar ankstyvą pavasarį (bet pavasarį būna ne tokios vertingos). Tačiau juk ne kiekvienas šių uogų mėgėjas turi laiko ar galimybės nuvažiuoti į raistą ir jų prisiuogauti. O ir miškui geriau, kai mažiau trypiama jo paklotė. Ypač rezervatu ir draustiniu.
Per pastaruosius keletą dešimtmečių natūraliai augančių spanguolynų labai sumažėjo. Spanguolių dar galima prisirinkti Čepkelių, Žuvinto rezervatuose, kai kuriuose draustiniuose, bet uogavimas saugomose teritorijose labai suvaržytas.
Jau daugeliui ne naujiena ir 1965 m. introdukuota Lietuvoje (iš Šiaurės Amerikos)
kultūrinė stambiauogė spanguolė (O. macrocarpus (Aiton) Pursh.), kuriai pelkės nereikia. Nors paprastoji ir stambiauogė skiriasi savo morfologija, augimo sąlygomis, tačiau uogų cheminė sudėtis panaši.
Kaip spanguolyną įsiveisti sode ar didesniame plote, domisi sodininkai mėgėjai ir ūkininkai, norintys įsiveisti spanguolių plantaciją. Lietuvos vietovėse, kur nederlinguose rūgščiuose dirvožemiuose tradicinė žemdirbystė nėra perspektyvi, stambiauogės spanguolės – ateities kultūra.
Dažnas, sužinojęs, kad jas auginti gana paprasta, pradėjo ieškoti sodinukų ir klausinėti šios kultūros auginimo specialistų, kaip užsiauginti išsvajotų uogų, prilygstančių miško spanguolėms.
Istorija
Stambiauogė spanguolė – viena iš vertingiausių uogų mūsų klimato zonoje, naujas kultūrinis augalas.
Stambiauogių spanguolių kultūros auginimo pradžia – 1816 metai. Jų auginimo pradininkas – JAV sodininkas, mėgėjas Henris Halas (Henry Holl). Masačiusetso valstijoje 1818 m. įveista pirmoji stambiauogių spanguolių prekinė plantacija, plačiau ši kultūra pradėta auginti nuo 1846 m. Pirmąją stambiauogių spanguolių veislę 1856 metais atrinko ponia Lattee Cachoon.
JAV 1866 m. įsikūrė spanguolių augintojų organizacija, tuomet vienijusi apie 70 fermerių. Dabartiniu metu Šiaurės Amerikoje yra virš vieno tūkstančio spanguolių augintojų.
Pastaruoju metu pasaulyje auginama daugiau kaip 16 200 ha stambiauogių spanguolių plantacijų. Pastaruoju metu JAV šios kultūros plotai užima apie 1 1 000 hektarų, kuriuose vidutinis derlius siekia 14-17 t/ha, o rekordinis — 45 t/ha. Yra apie 200 veislių, kurių dauguma sukurta atrinkus klonus natūraliose augavietėse. Plantacijose dažniausiai auginamos veisles: Stevens, Early Black, Ben Lear, Pilgrim’, ‘Bergman”, * Searles”, “Howes”, “McFarlin”.
Stambiauogės spanguolės auginamos Kanadoje, Anglijoje, Airijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Austrijoje, Italijoje, Baltarusijoje, Latvijoje, Lietuvoje.
Lietuvos valstybinis augalų veislių tyrimo centras patvirtino, kad Lietuvoje tinkamiausios auginti yra šios veislės: “Ben Lear”, “Pilgrim”, “Black Veil’’, ‘’Washington ir “Stevens”. Perspektyvioms priskiriamos veislės “Early Black”, “Bergman” ir Franklin”.
Visos kultūrinių spanguolių veislės yra amerikietiškos.
Zigmontas Buivydas 1 ha ekologinį spanguolyną, didžiausią Lietuvoje, yra įsiveisęs aukštapelkėje Nugarių kaime (Plungės raj.),
Valentinas Gužys 0,5 ha spanguolyną – netoli Girionių (Kauno r.). Prienų r. Šilavoto sen. 3 ha plote Stambiauogę spanguolę augina Rymas Šilingas.