VYNUOGIŲ VEISLĖS

 

vynuogės

Vynuogių paieška išties įdomus, bet nelengvas darbas. Vynmedžio pasirinkimas tai investicija ne vieneriems metams, tad dauguma nori išsirinkti pačius geriausius, atspariausius ir ištvermingiausius vynmedžius. Lietuviškos žiemos, nepastovūs orai, dirvos specifika ir kitos savybės tikrai nesukuria palankiausių sąlygų vynmedžiams augti mūsų krašte, tačiau tikrai nereikia nusiminti. Per daugelį metų selekcininkai tikrai puikiai pasidarbavo ir išvedė daugybę vynmedžių veislių, kurios Lietuvoje veda didelį ir skanų derlių,

Užsienietiškos vynuogių veislės, kurios puikiai auga Lietuvoje:

‘GALACHAD’ – labai ankstyva (Lietuvoje sunoksta apie rugsėjo 1-7d.) desertinė veislė. Atsparumas šalčiui iki -25°C (Lietuvoje žiemai reikia pridengti). Ši nauja veislė pakėlė labai ankstyvų vynuogių kartelę – iki šiol dar nebuvo tokių stambiauogių veislių, kurios sunoktų taip anksti, o jų priežiūra būtų paprasta. Iš kitų labai ankstyvų veislių išsiskiria ypač stambiomis uogomis ir kekėmis. Skonis taip pat labai geras, vaisiškas, geras saldumo ir rūgšties balansas, uogos mėsingos. Ūgliai medėja gerai. Atspari ligoms ir gana atspari šalčiui (staigiems temperatūros pokyčiams). Galima sakyti, jog tai – veislė beveik be trūkumų. Net ir pirmieji derliai būna daug žadantys.

‘GAROLD’ – labai ankstyva (Lietuvoje sunoksta apie rūgpjūčio 25d. – rugsėjo 5d. ) desertinė veislė. Atsparumas šalčiui iki – 24°C (Lietuvoje žiemai pridengti). Tai nauja rusiška veislė. Viena skaniausių veislių mūsų vynuogyne. Uogos sunoksta labai anksti (Lietuvoje rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje). Kekės vidutinio dydžio ir tankumo, uogos ovalios, geltonai gintarinės spalvos,  uogos vidutinio dydžio. Minkštimas sultingas, mėsingas. Skonis labai geras, lengvas muskato aromatas, odelės valgant nesijaučia. Paragavus sunku patikėti, kad tokios skanios vynuogės gali augti Lietuvoje. Parduotuvių lentynose nieko panašaus tikrai nerasite. Sukaupia daug cukraus 19-20 g / 100 ml. Ūgliai gerai medėja. Veislė gana atspari ligoms. Derlių reikėtų riboti, kad sunokusios uogos pasižymėtų išskirtinėmis savybėmis. Jei nuo pat pradžių leisite auginti labai daug kekių – skonis gali prastėti ir uogos mažėti.

‘MUSCAT BLEU’ – Vidutinio ankstyvumo (Lietuvoje sunoksta apie rugsėjo 10-20d.) desertinė veislė. Atsparumas šalčiui: iki 26°C (Lietuvoje žiemai pridengiamos). Ypač skanaus ir gaivaus muskato skonio, atspari ligoms, nereikli veislė! Kekės netankios, vidutinio dydžio. Uogos vidutinio dydžio, minkštimas traškus, bet sultingas. Odelė tvirta. Kauliukai gana stambūs, bet skonis tai kompensuoja su kaupu. Derlinga, derėti pradeda anksti. Pakankamai ankstyva – Rytų Lietuvoje sunoksta atvirame grunte apie rugsėjo vidurį, bet uogos gali kabėti iki pat spalio šalnų. Tinka ir desertui, ir sultims ar muskatinio, rausvo vyno gamybai.

‘KIŠMIŠ NR. 342’ – Labai ankstyva (Lietuvoje sunoksta apie rugpjūčio 15 – rugsėjo 5 d.) besėklė veislė. Atsparumas šalčiui: iki – 25°C (Lietuvoje žiemai reikia pridengti). Ši veislė – vaikų džiaugsmas. Viena ankstyviausių besėklių veislių. Sukurta Vengrijoje, bet labai gerai prisitaikė ir prie šiaurietiško klimato. Lietuvos vynuogynuose sunoksta vienos iš pirmųjų (pradedamo valgyti rugpjūčio pabaigoje). Uogos skanios, saldžios; rudimentų uogose beveik nepasitaiko. Kekės simpatiškos, vieno dydžio, su sparneliu. Ūgliai gerai medėja. Augi ir labai derlinga. Tinka ir razinoms gaminti. Genint rekomenduojama palikti ilgesnius ūglius.

‘JUPITER’ – Vidutiniško ankstyvumo. (Lietuvoje sunoksta apie rugsėjo 15-25 d.) besėklė veislė. Atsparumas šalčiui iki -27°C (žiemai reikia pridengti). Nauja, labai perspektyvi veislė iš JAV. Muskatinė ir besėklė! Perkelta į Ukrainą ir Lenkiją, sulaukė didelio pasisekimo. Uogos – vienos stambiausios iš visų besėklių veislių, gražios pailgai ovalios formos, raudonai mėlynos spalvos. Skonis labai geras, lengvai muskatinis, vaisiškas. Pradeda derėti anksti ir derlius gausus. Uogos netrūkinėja ir gali kabėti iki pat šalnų. Gana atsparios greitiems temperatūros pokyčiams.

‘SOMERSET SEEDLESS’ – Labai ankstyva (Lietuvoje sunoksta apie rugpjūčio 25 d. – rugsėjo 5 d.) besėklė veislė. Atsparumas šalčiui – 35°C (žiema galima nedengti). Atspariausia šalčiui iš visų besėklių vynuogių veislių, sparčiai populiarėjanti Skandinavijoje ir Baltijos šalyse. Kekės ir uogos gan smulkios, tačiau vynuogės besėklės, labai saldžios. Pasižymi ryškiu žemuogių aromatu. Ligos pakankamai atspari. Ankstyva ir derlinga. Sunokusios uogos gali ilgai kabėti. Jei žydi esant lietingiem ir šaltiem orams – derlius gali būti mažesnis. Viena vertingiausių šalčiui atsparių rūšių mūsų klimatui. Tiesiog būtinas pasirinkimas auginti bent vieną sode, nes jei buvo nekokie orai ir kitos vynuogės neduoda derliaus – šita veislė kompensuoja su kaupu.

‘SOLARIS’ – Labai ankstyva (Lietuvoje sunoksta, valgymui rugsėjo 5 d., vynui skinama šiek tiek vėliau 10-20 d.) vyninė veislė. Atsparumas šalčiui iki – 25°C (Lietuvoje reikia pridengti žiemai). Tikrai verta išbandyti! Tai yra pati tinkamiausia veislė skirta baltojo vyno gamybai Lietuvoje. Nors sukurta Freiburge, Vokietijos vyndarystės institute, dėl savo išskirtinio ankstyvumo, populiarumo sulaukė Skandinavijoje, Lenkijoje ir kitose šiaurės šalyse. Vynai gaminami įvairių stilių – sausi, pusiau saldūs ar net natūraliai saldūs. Ypač daug cukraus sukaupiančios vynuogės nepraranda reikiamo rūgšties balanso, todėl vynas gaunasi išties subalansuotas. Lietuvos sąlygomis net ir vėsią vasarą sukaupia ne mažiau 22 g / 100 ml. cukraus, todėl gaminant vyną, papildomai dėti cukraus nereikia. Labai skani ir kaip desertinė, jei netrikdo uogų dydis ir kauliukai. Ši veislė nuo 2013 metų ir vis dar skina čempionatų prizines vietas.

‘MARQUETTE’ – vidutiniškai anstyva. (Lietuvoje vynui sunoksta rugsėjo 25-30 d.) vyninė veislė. Atsparumas šalčiui iki -37°C (žiemai dengti nereikia). Garsios ‘PINOT NOIR’ veislės anūkė, kilusi iš šalčiu pasižyminčios Minesotos valstijos, JAV. Ši pakankamai nauja veislė suteikia labai didelių vilčių, kad ir šiaurietiškos šalys galės pradėti gaminti išties padorų, raudonųjų vynuogių vyną, net nedengiant vynmedžių žiemai. Lietuvos vyndariai tiesiog giria šitą veislę, nes jis atlaiko net ir didelius šalčius. Jai verslininkams ir sodininkams yra labai patogu, nes galima tikėtis, kad vynuogės duos derlių iš metų į metus. Jos taip pat labai atsparios grybinėms ligoms ir jų principe nereikia papildomai purkšti. Šie vynmedžiai mėgsta būti formuojami pusiau į viršų, todėl tinka tradiciniai vynmedžių formavimo būdai. Šių vynuogių vynas pasižymi specifiniu ir išskirtiniu aromatu. Dėl jo intriguojančio skonio jis yra labai paklausus pietinėse šalyse, kur klimatas yra ženkliai šiltesnis ir šios vynuogės ten neįgauna tokio aromato.

 LIETUVIŠKOS VYNUOGIŲ VEISLĖS

Lietuviškos veislės pasižymi atsparumu mūsų klimato zonai ir jos orams. Puikiai kenčia drėgmę, sąlyginai trumpas vasaras ir ilgą vėsesnio oro periodą. Pirmuosius 2 metus rekomenduojama žiemai pridengti ir gausiai genėti, kad augtų šaknynas.

‘VARDUVA’ – Tai veislė, nuo kurios turėtų prasidėti pažintis su lietuviškomis vynuogių veislėmis. Pati atspariausia šalčiams ir grybinėms ligoms. Nereikalauja daug priežiūros. Uogos labai skanios, su švelniu muskatinių prieskonių aromatu. Ragaujant net nesuprastum, kad ši veislė yra išvesta Lietuvoje. Uogos vidutinio dydžio, saldžios ir labai skanios. Sunoksta rugsėjo antroje pusėje, tačiau jei namuose yra vaikų – pilno sunokimo dažniausiai nesulaukia. Pats krūmas taip pat labai dekoratyvus ir tinka kiemo apželdinimui.

‘GAILIŪNĖ’ – Pati ankstyviausia Lietuviškų vynuogių veislė. Sultingomis, saldžiomis, žemuogių aromato uogomis. Jomis galima pradėti mėgautis jau rugpjūčio viduryje. Savidulkė veislė, puikiai tinkanti apželdinimui. Greitai auga. Tinkamai genint formuojasi labai palankiai ir kiemui suteikia Itališko dizaino elementų. Labai nereikli veislė.

‘GAILIŪNO ŠASLA’ – Ankstyva ir labai derlinga veislė. Kekės labai didelės ir gražios, vynuogės vidutinės ir didelės. Skonis neutralus, gaivinantis. Puikiai subalansuotas rūgštingumas ir cukraus kiekis. Krūmas auga labai gerai, nesutankėja, todėl vasarą nereikia skirti daug laiko jį genint. Kiekvienais metais labai gausiai dera. Žiemai rekomenduojama prilenkti prie žemės. Pumpurai pavasarį sprogsta šiek tiek vėliau nei kitų vynuogių, todėl reikia neišsigąsti, kad neiš žiemojo. Vėlyvas pumpurų sprogimas apsaugo nuo pavasarinių šalnų, todėl derliaus sulaukiama beveik visais metais. Puikiai tinka vyno gamybai.

‘JADVYGA’– Viena atspariausių šalčiui ir ligoms. Uogos tamsiai raudonos arba violetinės. Labai mėsingos. Uogos pasižymi labai geru skoniu ir yra saldžios. Vynuogė nėra savidulkė, todėl reikia sodinti poromis su tokiu pačiu metu žydinčiomis veislėmis. Gali puikiai augti atvirame lauke, žiemoja be priedangos, sunokina uogas kasmet. Sunoksta rugpjūčio viduryje. Vynmedis auga vidutiniu tempu. Ši rūšis vadinama viena iš patikimiausių ir stabiliausių veislių. Nuo jų rekomenduojama pradėti tiems, kas turi minimalias vynuogių auginimo žinias ir patirtį.

‘VIKTORIJA’ – Labai derlinga veislė. Uogos tamsiai raudonos ir mėsingos, labai gero skonio, saldžios ir gražios. Uogas sunokina rugpjūčio viduryje. Vynmedis nėra savidulkis, todėl reikia sodinti kartu su kitais medžiais. Labai atspari ligoms ir šalčiui. Žiemoje be dangos. Minimali priežiūra. Formuojama standartiniais genėjimo metodais, bet puikiai jaučiasi ir šiek tiek apleista. Megstama vaikų, bei praskrendančių paukščių.

‘VOSTORG’ – Desertinių vynuogių veislė. Uogos gaivios saldžios, mėsingos, stambios, pailgos formos. Sunokusios būna švelniai gelsvos. Mėgautis šiomis didelėmis kekėmis galima rugsėjo pradžioje. Išsiskirianti turbūt vienu didžiausiu Lietuviškų veislių derlingumu. Deri kiekvienais metais, o kekės gali sverti iki 700 g. Atspari šalčiui, tad pridengti nereikia. Uogas galima valgyti ir daryti išties puikų vyną. Vynmedis mėgsta būti tinkamai genimas ir prižiūrimas, o už tai atsilygina įspūdingu derliumi.

‘KUNSUL’ – Išskirtinai pasižyminčios nuostabiu skoniu ir dydžiu vynuogės. Tai vynuogės subrandinančios pačias didžiausias (kiek mums žinoma) uogas. Tamsiai mėlynos uogos. Sunoksta rugsėjo viduryje. Veislė dėje nėra atspari šalčiui todėl kiekvienais metais prieš žiemą reikia pridengti. Bet vien dėl išskirtinio dydžio ir skonio tikrai rekomenduojame auginti. Niekas net neįtartų, kad tokios vynuogės gali augti Lietuvoje ir dar, kad tai būtent Lietuviška veislė.

‘VENUS’ – Besėklė veislė. Tamsiai mėlynos uogos pasižymi gaiviu skoniu ir puikiu aromatu. Apvalios uogos sirpsta kūgiškose kekėse, kurios ne tik skanios, bet ir dekoratyvios. Veislė puikiai tinka apželdinimui ne tik dėl spartaus vynuogių augimo, bet ir dėl dekoratyvių lapų. Vynmedžio šaknis kasmet reikia pridengti su pjuvenomis ar durpėmis.

‘TALIZMAN’ – Desertinė, įspūdingo dydžio ir skonio vynuogių veislė. Uogos ypač didelės, žalios, sultingos ir mėsingos, dailios, ovalios formos, sveria iki 16 g. Kekės gali sverti net daugiau nei 1 kg. Šios uogos sunoksta rugsėjo viduryje. Veislė nėra visiškai pritaikyta mūsų sąlygoms, tad žiemą reikia pridengti, o vasarą – gausiai genėti. Vis dėl to dėl tokios sodo puošmenos tai yra niekis, nes kai atvykus svečiam pateiksite vieną vynuogės kekę, kuris netelpa į du delnus – niekas negalės patikėti, kad tai užaugo pas jus kieme.

 

Related Post

  • Article By :

  • Cukinijos (Cucurbita pepo L.)

    Tai aguročių atmaina, kilusi iš Italijos. Cukinijos plačiai auginamos Vakarų Europoje, JAV ir Kanadoje. Jos ištvermingesnės nepalankiomis meteorologinėmis sąlygomis ir […]

  • Kada reikia sodinti jurginų šakniagumbius?

      Paštu iš užsienio gavau jurginų šakniagumbius ir nežinau kada juos reikia sodinti. Kokiomis sąlygomis juos reikia laikyti iki pasodinimo? […]

  • Šakniavaisių laikymas žiemą

      Šakniavaisiai turi būti sveiki, nepažeisti, nepakenkti graužikų, ligų. Nukasus tuoj pat reikia nupjauti lapus, tik nepažeisti viršūnės. Negalima nupjauti pagrindinės […]

  • Špinatai (Spinacia oleracea L.)

    Jie kilę iš Persijos. Europoje špinatus pradėta auginti XII-XIII amžiuje. Priklauso balandinių (Chenopodiaceae) šeimai. Maistui vartojami lapai. Lietuvoje špinatų, palyginti […]