POMIDORU DERĖJIMO PAANKSTINIMAS AUGINANT JUOS PO LAIKINOMIS PRIEDANGOMIS BEI INSPEKTUOSE

Lauke auginamų pomidorų derėjimo laikotarpis trumpas. Pirmieji prinokę vaisiai pradedami skinti rugpjūčio pirmąjį dešimtadienį, o baigiami, nelygu pirmųjų rudeninių šalnų pasirodymas, rugsėjo pradžioje arba viduryje. Iki to laiko nespėja Sunokti visi pomidorų vaisiai, tad skinami ir žali, baigiant juos nokinti patalpoje.

Lietuvoje šalnų dažniausiai jau nebūna nuo birželio pradžios, o kai kuriais metais ir nuo gegužės vidurio, tačiau tuo laiku sodinti pomidorus lauke dar rizikinga, nes ir žemė dar nebūna pakankamai įšilusi. Pomidorus sodinti lauke galima tiktai tada, kai žemė 10 cm gylyje įšilusi ne mažiau kaip iki 14 °C.

Pomidorus anksčiau pasodinti, apsaugoti nuo šalnų ir dviem savaitėmis paankstintijų derėjimą galima auginant po laikinomis plėvelės priedangomis arba inspektuose.

Laikinos priedangos.

Priedangų įrengimas brangiai nekainuoja. Tai tarpinis variantas tarp pomidorų auginimo šiltnamyje ir lauke. Svarbu iš rudens parinkti priedangoms įrengti tinkamą vietą. Ji turi būti saulėta ir apsaugota nuo vėjų. Geriausia priedangas daryti pastatų užuovėjoje, tačiau arti medžių, kurie priedangoms sudarytų šešėlį – netinka. Žemė rudenį patręšiama perpuvusiu mėšlu arba kompostu ir suariama arba giliai sukasama. Ant dirvos paviršiaus išberiamas superfosfatas ir kalio chloridas. Plėvelės priedangas patogiausia daryti vienai lysvei.

Jos galibūti dvišlaitės ir arkinės (tunelinės). Dvišlaitėms priedangoms daromas medinis karkasas. Lengviausia daryti arkinę priedangą. Jai tinka 4-6 mm storio viela, 20 mm skersmens polietileno vamzdžiai, netgi lanksčios lazdyno šakos.

Priedangos turi būti ne žemesnės kaip 70 cm. Lankai į dirvą kas 1–2 m susmeigiami rudenį 20-25 cm gyliu. Pavasarį tai padaryti sunkiau, nes dar būna įšalusi žemė. Kad priedangų vietoje ji greičiau įšiltų, pavasarį nukasamas sniegas (jeigu jo yra) ir apdengiama plėvele. Žemė greičiau įšils naudojant juodą plėvelę. Po laikinomis plėvelės priedangomis pomidorus galima sodinti gegužės viduryje, o jei pavasaris ankstyvas – dar anksčiau.

Sodinti pasirenkami žemaūgių arba vidutinio aukščio veislių pomidorai. Vidutinio aukščio pomidorams stiebai sutrumpinami virš 2-3 žiedinių kekių nuskynus augalų viršūnes, virš paskutinio žiedyno paliekant 1-2 lapus. Kadangi augalai trumpinami, sodinama tankiau – 60×30 cm atstumais.

Pomidorai sodinami gerai išpurentoje dirvoje (kaip ir šiltnamyje). Prie susmeigtų lankų galų žemė gerai sumindžiojama. Prie pirmo ir paskutinio lanko įkalami kuolai ir pririšama virvelė, kuria sutvirtinamas lankų viršus. Plėvelė turi būti kiek platesnė, nes reikia ne tik apgaubti lankus, bet ir vieną jos šoną, kad neitų pro plyšius šaltis, įkasti į žemę.

Kitas plėvelės šonas apkalamas  ir prie išlygintos žemės prispaudžiamas akmenimis arba smėlio pripildytais plastmasiniais buteliais. Plėvelės galai surišami virvele ir pritvirtinami prie kuolų. Kai oras šiltas, po priedangomis augančius pomidorus galima vėdinti atrišus plėvelės galus ir pavyniojus tą plėvelės šoną, prie kurio prikaltos sijelės. Prasidėjus šiltoms dienoms, plėvelė visai nuimama, o rudenį, tikintis ankstyvų šalnų – vėl galima uždengti. Polietileninė plėvelė silpnai sulaiko šilumą, tad tikintis stipresnių šalnų reikia įsigyti gerai šilumą sulaikančios agroplėvelės ir, kol praeis šalnos, ant viršaus uždengti ja.

Inspektai. Inspektuose auginami ne tik pomidorai. Juose pirmiausia užauginamos ankstyvosios žalumyninės daržovės (salotos, svogūnai, ridikėliai), paskui – pomidorų daigai ir dalis jų paliekama augti iki derėjimo pabaigos. Inspektuose užauginami patys kokybiškiausi pomidorų daigai, nes juose galima sudaryti geras sąlygas daigams grūdinti. Šiltnamiuose-daigynuose (šildomuose) sunku sudaryti tokias sąlygas, o tai labai svarbu pomidoru daigams, skirtiems auginti lauke.

Inspektai statomi galais į rytus ir vakarus. Standartiniai langai daromi 160×106 cm dydžio. Anksčiau darant inspektus langai būdavo įstiklinami. Pastaruoju metu dažniau naudojama skaidri sintetinė plėvelė.

Kad geriau sulaikytų šilumą, į langus dedami du plėvelės sluoksniai, paliekant tarp jų 2–3 cm oro tarpą. Inspektų sienelės daromos medinės, betoninės arba iš šiferio (25-35 cm aukščio ir 160 cm pločio). Pietinis kraštas turėtų būti 10-15 cm žemesnis, kad patektų daugiau saulės spindulių ir susidarytų nuolydis vandeniui nutekėti. Jeigu vietoje, kur statomas inspektas, podirvis laidus vandeniui, galima daryti gilųjį inspektą, iškasus 40-60 cm gylio duobę, jeigu podirvio vanduo arti paviršiaus, geriau inspektą ruošti ant žemės. Inspektams šildyti labiausiai tinka arklių mėšlas – veikiamas puvimo bakterijų jis gerai įkaista. Karviu ir kiauliu mċšlas per drėgnas, jis turi būti sumaišytas su durpėmis ir pjuvenomis.

Vienam inspekto langui dedama apie 1,2 m2 (500-700 kg) mėšlo. Neturint mėšlo, galima naudoti šiaudų kapojus, sausus medžių lapus bei kitokias organines medžiagas. Kad mėšlas arba kitos organinės medžiagos įkaistų, reikia sudaryti sąlygas bakterijoms daugintis. Mėšlas turi būti neperšalęs, sukrautas palaidai, kad į jį patektu oro. Į šlapia mėšla maišoma sausų šiaudų arba medžio pjuvenų, o sausas sudrėkinamas šiltu vandeniu. Mėšlas kraunamas ant nesušalusio grunto.

Gerai, kai į inspekto dugną įdedamas kuo sausesnių lapų sluoksnis. Inspekto dežė iš lauko pusės irgi apdedama mėšlu arba lapais. Prikrauti inspektai uždengiami langais ir kokia nors šilumą sulaikančia medžiaga. Po 3-4 dienų mėšlas įkais iki 50–70 °C, tada jį reikia suminti ir sulyginti. Kad iš mėšlo ir šiaudų neaugtų grybai, pabarstoma medžio pelenų. Galima pabarstyti ir superfosfato. Ant viršaus užpilama 20 cm storio derlingos, purios, ligomis ir kenkėjais neapsikretusios žemes sluoksnis. Labai tinka užpilti žemių mišiniu iš velėninės arba daržo žemės (kur neaugo bulvės, pomidorai, paprika) ir mėšlo pūdinio arba komposto (lygiomis dalimis).

Mėšlu šildomus naujus inspektus daržovių daigai sodinami tiktai po 2-3 dienų. Pomidorų daigams užaugus, juos raunant dalis daigų paliekami 30×50-60 cm atstumais vienas nuo kito, aukštai apkaupiami ir paliekami toliau augti. Nepajutę persodinimo, pomidorai toliau intensyviai augs. Labai tiks žemaūgė ankstyva pomidorų veislė “Laukiai“. Šios veislės pomidorus galima mažiau genėti, leisti augti 3-5 Stiebams. Augalams turint daugiau stiebų, pomidorai būna smulkesni, bet derlius didesnis. Inspekte auginant derančius pomidorus, kitais metais jo žemė netiks pomidorų bei paprikos daigams auginti, todėl reikia laikytis daržovių auginimo kaitos arba kasmet inspekto Žemę pakeisti nauja, rėmus nupurkšti fungicidais (kol lauke temperatūra nenukritusi žemiau kaip 15-13 °C).

Related Post

  • Article By :