POMIDORŲ DAIGŲ SODINIMAS ŠILTNAMYJE

Pomidorams sodinti nešildomo šiltnamio gruntas 10 cm gylyje turi būti įšilęs iki 15–16 °C. Pomidorai nelabai bijo atsėliavimo. Anksčiau įrengtuose šiltnamiuose, jeigu tvarkingai šeimininkauta, laikytasi profilaktinių priemonių nuo ligų, arčiau kaip 200 m atstumu neaugo bulvės, pomidorus galima auginti 3-4 metus. Svarbu, kad žemė būtų laidi vandeniui, puri ir derlinga. Geriausia, kai prieš pomidorų sodinimą atliekama šiltnamio grunto agrocheminė analizė ir tręšiant atsižvelgiama įgautas rekomendacijas. Neturint galimybės tai padaryti, vadovaujamasi orientacinėmis trąšų normomis. Pomidorams neturi stigti ne tik pagrindinių maisto medžiagų (azoto, fosforo ir kalio), bet ir mikroelementų, kurių reikiamas kiekis yra mėšle.

Atsėliuojamiems pomidorams kasmet reikėtų skirti po 10-15 kg gerai perpuvusio mėšlo. Geriau, kai mėšlas apariamas rudenį. Neturint mėšlo, šiltnamio gruntą reikėtų tręšti kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, kurių sudėtyje, be azoto, fosforo ir kalio, yra ir pomidorams reikalingų mikroelementų. Kompleksinės trąšos beriamos pavasari, prieš daigų sodinimą, ir, nellygu šiltnamio dydis, įterpiamos akėčiomis arba grėbliu. Vidutiniškai jų išberiama po 120-150g/m2. Geriau turėti du šiltnamius ir laikytis kultūrų kaitos – pomidorus auginti po agurkų ir atvirkščiai. Po gerai derėjusių agurkų pomidorams mėšlo nereikia, užtenka pavasarį patręšti pigesnėmis Vienanarėmis trąšomis, i 1 mio ploto vidutiniškai išberiant po 20-30 g amonio salietros, 50-60 g dvigubo superfosfato ir 50-80 g kalio sulfato. Kalio chloridas šiltnamiui tręšti netinka, nes jame yra augalams kenksmingo chloro. Jeigu yra įterpta durpių, reikėtų išberti ir po 30-50 g/mol magnio sulfato. Jeigu pernai daugelis agurkų vaisių prie kotelio buvo ploni, o viršūnėje sustorėję bumbulai, tai kalio sulfato normą padidinkite dvigubai, nes minėtas agurkų vaisių požymis rodė jo trūkumą. Trūkstant kalio pomidorai blogiau mezga Vaisius, nevienodai noksta, blogesnis būna Vaisių skonis. Pomidorus lengviau prižiūrėti, kai jie sodinami Vienodais tarpueiliais. Vidutinio aukščio veislių pomidorai Sodinami 60×30 cm arba 70×30 cm, o aukstangiai – 70×40 cm atStumais.

Norint, kad pomidorai anksčiau pradėtų derėti, augalai Sodinami tankiau ir vėliau, nuskynus viršūnę, ribojamas jų aukštis. Dvi dienas iki daigų sodinimo visas šiltnamio plotas palaistomas, kiek palaukus, kad žemės nesiveltų prie darbo įrankių. grėbliu išlyginami nelygumai. Išilgai šiltnamio atmatuojamas 70 cm pločio takas ir abiejuose šiltnamio šonuose kuoliukais suženklinami atstumai tarp eilučių. Daigų vienodam atstumui nustatyti ryškiais dažais arba užrišant spalvoto audinio mazgelius (kas 30 ar 40 cm) suženklinama virvutė. Sodinant neperaugusius daigus patogiausia, kai prie šiltnamio šonuose Susmeigtų kuoliukų ištempiama virvutė ir iki vidurinio tako daromas griovelis. Jis pripilamas vandens, o jam susigėrus sodinami daigai. Pirmoji eilė sodinama prie kiekvieno ant virvutės paženklinto mazgo. Toliau Sodinant žiūrima į greta pasodintus daigus ir išlaikomas toks pat atstumas. Neperaugę daigai sodinami iki skilčialapių, tačiau neapžeriami žemėmis. Sodinant  didesnius daigus, sunku daryti didesnius griovelius, tad geriau kauptuku padaryti duobutes. Jos neturėtų būti gilios, nes giliau šiltnamio gruntas dar nebūna pakankamai įšilęs, o šaltesnėje dirvoje ilgai neauga šaknys, pomidorai vėliau pradeda derėti. Duobutės taip pat pirmiausia pripilamos vandens ir jam susigėrus sodinami daigai. Ištįsę daigai Sodinami gulsčiai, dalį Stiebo apipilant žemėmis.

Jeigu pomidorų daigai tiek peraugę, kad netgi pradėję žydėti, likus 4-5 dienoms iki sodinimo juos reikia apipurkšti boro rūgšties tirpalu (1 g/l vandens). Taip bus išsaugotas žydinčių kekių derlius. Nepurškiama saulėtą dieną. – –

Nors daigai ir labai gerai atrodo, likus savaitei iki sodinimo į nuolatinę vietą, pravartu juos palaistyti 0,3 proc. (30 g/10 l vandens) “Kemira Ferticare” arba “Vasara-2” trąšų tirpalu.

Pasodinus daigus visas šiltinamio gruntas palaistomas ir uždaromos durys bei orlaidės, kad susidarytų didesnė santykinė oro drėgmė ir daigai geriau prigytų. Iš vazonėlių su žemėmis iškelti pomidorų daigai greitai prigyja ir praėjus parai po pasodinimo toliau normaliai auga.

Related Post

  • Article By :