Salotų sėklų auginimas

Nuo salotų sudygimo iki sėklos subrendimo, nelygu veislė, praeina 115-180 dienų. Lietuvos klimato sąlygomis auginama tik ankstyvųjų ir vidutinio ankstyvumo veislių sėkla.

Salotos – savidulkiai augalai, bet, auginant vieną veislę šalia kitos, gali apsidulkinti ir kryžmiškai. Be to, jų sėklas vėjas gali pernešti iš vieno ploto į kitą. Norint išvengti susikryžminimo ir mechaniško vienos veislės sėklos užteršimo kita veisle, atviroje vietoje skirtingos veislės viena nuo kitos turi būti auginamos ne arčiau kaip 300 m, apsaugotoje – 100 m.

Ankstyvųjų veislių salotos sėklai sėjamos tiesiog į dirvą anksti pavasarį arba prieš žiemą, kai dirvos paviršius įšalęs. Vagutės paruošiamos prieš dirvai užšąlant. Pasėta sėkla mulčiuojama durpėmis. Tačiau lauke salotų sėklas galima užauginti tik šiltą vasarą.

Vidutinio ankstyvumo salotų sėklos sėjamos kovo mėnesį į durpių ir pūdinio kubelius, plonasienius durpių puodelius šiltadaržiuose. Gegužės pradžioje arba viduryje, kai augalai pasiekia techninę brandą, aprobuojami ir sodinami į dirvą 60×30 cm atstumu geriau į intensyviai vėdinamus polietileninius šiltnamius.

Veislė gryninama salotų techninės brandos fazėje. Pašalinami visi nebūdingi, maži ir ligų apnikti augalai. Vėliau, kai išsivysto žiedstiebiai, veislė gryninama antrą kartą – pašalinami nebūdingos formos augalai.

Priežiūrą sudaro purenimas, piktžolių naikinimas. Prieš žydėjimą lauke auginamus sėklojus reikia nupurkšti nuo kekerinio puvinio.

Salotų graižai subręsta ne vienu metu: vieni tik pradeda žydėti, o iš kitų jau byra sėklos. Derlius imamas, kai daugumos graižų sėklos pasidaro pilkai baltos arba juodos, o sėklų plaukelių viršūnėlės prasiskverbia pro taurėlapius. Sėklojai pjaunami anksti rytą arba pavakary, kai mažiau byra sėklos. Sudėti ant brezento sėklojai rišami į nedidelius pėdelius, ir nupurtomos subrendusios sėklos. Kitos sėklos subrandinamos sėklojus sustačius į gubeles arba sudėjus ant žaiginių. Lietingu metu džiovinama gerai vėdinamose patalpose.

Sėklojai kuliami paprasta kuliamąja. Kad į sėklas mažiau patektų stiebų bei sudžiūvusių lapų, kuliant į mašiną leidžiamos tik sėklojų viršūnės. Graižai su neiškultomis sėklomis praleidžiami pro dobilų arba morkų trintuvę. Sėklos džiovinamos iki 9% drėgnumo. Jos būna daigios 2-4 metus.

Related Post

 • GYVATVORIŲ PRIEŽIŪRA ŽIEMOS METU

  Žiema — tai ne tik šaltis, bet ir sniegas, atlydžiai, stiprūs vėjai ir intensyvi saulės šviesa Vasario bei kovo mėnesiais, […]

 • Nuo ko pradėti įsirengti nedidelį vaismedžių Sodą?

  Pirmiausia pagalvokite, kokius vaisius mėgstate ir kiek vietos galite skirti sodui. Nusipieškite sodo planą, pažymėkite jame vaismedžius, planuokite, kokio aukščio […]

 • Braškių ligos ir apsauga

  Uogų puviniai Kekerinis puvinys. Liga Sukelia pilkasis kekeras (Botrytis Cinerea Pers.). Be braškių jis pūdo avietes, serbentus, agrastus, žemuoges, daržoves […]

 • POMIDORŲ SĖKLŲ RUOŠIMAS

  Neturint pakankamai patirties, nežinant veislei būdingų požymių, auginti pomidorų sėklas pardavimui neleistina, nes veislė gali pakisti, prarasti vertingąsias savybes. Tačiau […]