Šiltnamių klasifikacija:
Jie klasifikuojami atsižvelgiant į eksploatacinius ir statybinius požymius: pagal paskirtį, sezoniškumą, auginimo technologija, pagal konstrukcijas, dangą.
– Pagal paskirtį šiltnamiai skirstomi į skirtus daržovėms, gėlėms, daigams auginti, pagal naudojimo trukmę – į žieminius ir pavasarinius. Žieminiuose šiltnamiuose daržovės auginamos ištisus metus. Juose įrengiama tokia šildymo sistema, kad būtų galima šiltnamius eksploatuoti ištisus metus bet kurioje klimato zonoje. Pavasariniai šiltnamiai eksploatuojami naudojant pavasarinę saulės radiacijos šilumą. Juose gali būti įrengtas ir dirbtinis pastovus arba avarinis šildymas. Įrengus pastovų šildymą, galima anksčiau pradėti šiltnamius eksploatuoti. Avarinis šildymas įjungiamas tik orui atšalus.
Pagal daržovių auginimo technologiją šiltnamiai gali būti gruntiniai ir stelažiniai. Šiuo metu daugiausia statomi gruntiniai šiltnamiai. Juose daržovių daigai sodinami arba sėklos sėjamos tiesiog į gruntą. Statant gruntinį šiltnami, toje vietoje žemė nudrenuojama, atvežama sudaryto grunto, jei reikia, įrengiama grunto šildymo ir drėkinimo sistema.
Stelažiniuose šiltnamiuose daržovės ir jų daigai auginami ant stelažų. Daigai auginami dėžutėse, įvairiuose puodeliuose, tiesiog ant stelažų supiltoje žemėje arba terpėje (substrate). Stelažus tikslinga daryti skersai šiltnamio 50-180 cm pločio, atsižvelgiant į šiltnamio plotą ir vidaus suplanavimą.
Šiltnamių tipai:
Pagal konstrukciją šiltnamiai gali būti angariniai ir blokiniai, pagal skerspjūvio profilį – vienšlaičiai, dvišlaičiai (su įvairiais šlaitais – lygiais, cilindriškais), arkiniai.
(stelažiniai šiltnamiai)
Vienšlaičių šiltnamių dengiama tiktai viena – pietinė – pusė. Paprastai jie priglaudžiami prie kokio nors statinio sienos . Jei gruntinis vanduo giliai, galima šiltnamį 60-70 cm įleisti į žemę. Juose auginamos ankstyvosios daržovės (agurkai, pomidorai, salotos) arba daržovių daigai.
Dvišlaičiai šiltnamiai, kurių viduje nėra atramų, vadinami angariniais. Jie statomi galais į pietus ir šiaurę. Šiltnamio stogo šlaitai daromi 20-30 0 nuolydžio. Šviesa į dvišlaičius šiltnamius patenka tolygiai. Jie yra 1500 m2 ploto, 18 m pločio (tipinis projektas Nr. 810-95).
Angariniai šiltnamiai gali būti dengiami stiklu ir sintetine plėvele. Jie statomi ten, kur iškrinta daug sniego ir vyrauja stiprūs vėjai. Angaruose didesnė kubatūra, todėl juose vasarą mažesni temperatūros svyravimai, taigi yra palankesnės sąlygos augalams augti.
(Prie sienos priglausti vienšlaičiai šiltnamiai (skerspjūvis): a – gruntinis; b – stelažinis; 1 – statramsčiai; 2 – ilginiai; 3 – viršutinis karkaso gulekšnis; 4 – apatinis karkaso gulekšnis; 5 – langas)
(dvišlaičio šiltnamio skerspjūvis)
Blokiniai šiltnamiai – tai tarytum dvišlaičių šiltnamių grandinė be pertvarų, tik su atramomis. Nors jie yra pigesni už angarinius ir juos lengviau sumontuoti, tačiau eksploatuoti nelabai patogūs – trukdo atramos. Be to, blokiniuose šiltnamiuose blogesnis apšvietimas negu dvišlaičiuose angariniuose.
Šiltnamių kompleksą sudaro 6 blokiniai šiltnamiai po 1 ha su atskira katiline ir įrenginių sistema. Kiekviename šiltnamyje yra po 22 blokus (atstumas tarp stulpų 6,4 m, aukštis ties stogloviu 2,4 m). Šiltnamiai sujungti bendru koridoriumi su buitinėmis ir tanybinėmis patalpomis. Juose įrengtos oro ir grunto šildymo, drėkinimo, mineralinių trąšų tirpalų bei dorojimo chemikalais sistemos. Produkcijai laikyti yra šaldytuvai, pakavimo patalpos ir dispečerinė produkcijai išsiųsti.
Arkinių šiltnamių konstrukcijos gali būti metalinės arba medinės. Arkai sudaryti plačiai naudojami metaliniai vamzdžiai. Pradėtos gaminti klijuotos
medinės arkos. Arkinės konstrukcijos naudojamos sintetine plėvele dengtiems šiltnamiams. Arkiniuose šiltnamiuose apšvietimas geresnis negu dvišlaičiuose.
Dauguma šiltnamių yra stacionariniai, tačiau gali būti ir nestacionariniai – išardomieji ir perstumiamieji. Tokiems šiltnamiams vieta lauke paruošiama iš anksto, po to sėjamos daržovės, ir užstumiamas šiltnamis. Nestacionarinių šiltnamių su sintetinės plėvelės danga yra įvairių konstrukcijų, tačiau tipinių projektų nėra.
Sintetine plėvele dengti šiltnamiai gali būti bekarkasiai pripučiamieji. Sandariai užtaisius plėvelę, pučiamas kaloriferiais į vidų oras, ir šitaip išlaikoma šiltnamio forma. Tokiuose šiltnamiuose auginamos žalumyninės daržovės, daržovių daigai.