Hidroponinis daržovių auginimo metodas

Praėjusiame šimtmetyje V. Knopas (Vokietijoje), K. Timiriazevas ir D. Pranišnikovas (Rusijoje), atlikdami tyrimus, parengė vadinamąjį vandens kultūros metodą augalams auginti vandeniniuose neorganinių junginių tirpaluose. 1936 M. Gerikė (JAV) pamėgino auginti daržoves tirpaluose ir pavadino šį metodą hidroponika. Taip vadinama vandens kultūra. Pirmieji bandymai auginti daržoves be dirvožemio Rusijoje buvo pradėti 1938-1939 m. (V. Česnokovas, N. Rodnikovas).

Auginant augalus hidroponiniu būdu, nereikia ruošti žemių mišinių, lengviau augalus prižiūrėti ir sudaryti optimalų mitybos režimą.

Tačiau minėtu būdu daržovėms auginti reikia brangių ir sudėtingų technologinių įrengimų, nėra idealių terpių, reikia turėti gerą agrocheminę laboratoriją ir tarnybą, kad nuosekliai būtų kontroliuojama tirpalo sudėtis ir jo tiekimas. Šis metodas plačiau paplito Rusijoje, Ukrainoje. Buvo pastatyti hidroponiniai šiltnamiai Lietuvoje Panevėžio, Ginkūnų ir Panerio daržininkystės tarybiniuose ūkiuose ir Lietuvos žemės ūkio akademijoje.

Pagrindiniai įrengimai daržovėms auginti hidroponiniu būdu yra stelažai arba loviai su terpe, tirpalų mazgas, siurblinė ir tirpalų skirstymo sistema. Stelažai ir loviai gerai izoliuojami, kad tirpalas neprasisunktų. Jų dugnu eina drenažo vamzdžiai, kuriais tiekiamas tirpalas į terpę, o iš čia nuteka atgal į rezervuarą. Tirpalo aukštis dažniausiai reguliuojamas, plūdė automatiškai išjungia tirpalo tiekimą, kai jo lygis pasiekia nustatytąjį.

Tirpalų mazgas susideda iš rezervuaro, kuriame ruošiamas ir laikomas tirpalas, mažų bakų koncentruotiems tirpalams ir dozatoriaus. Tirpalų rezervuaras paprastai statomas žemiau, todėl iš stelažų ir lovių tirpalas laisvai nuteka atgal, o maitinimui – pumpuojamas siurbliais. Mažuose bakuose ruošiami ir laikomi koncentruoti tirpalai, dozatoriais prireikus varomi į rezervuarą.

– Maitinimo tirpalas iš rezervuaro automatiškai tiekiamas paeiliui į lovių sekcijas ir stelažus. Pagal nustatytą programą elektrokontaktinis laikrodis įjungia siurblio elektros variklio magnetinį paleidiklį ir siurblys pradeda pumpuoti tirpalą i pirmosios sekcijos lovius. Jiems prisipildžius iki nustatyto lygio, plūdė suveikia, tirpalo skirstytuvo grandinė užsidaro, ir tirpalas iš pirmos sekcijos nukreipiamas į antrąją. Taip pripildomos ir visos kitos sekcijos. Pripildžius tirpalo paskutinę sekcija, plūdė automatiškai atjungia energijos tiekimą siurblio varikliui, ir tirpalas sugrįžta atgal į rezervuarą.

Auginant daržoves konteineriuose, maitinimo tirpalą galima privesti polietileniniais vamzdeliais iki augalų ir tiekti lašeliniu būdu.

Related Post

 • Article By :

 • ŠALIN KASTUVĄ IR PLŪGĄ

  Apverčiamasis arimas ir jo ,,rankinis“ atitikmuo – perkasimas kastuvu ilgą laiką buvo  pagrindiniu dirvos apdirbimu prieš sėją. Mokslininkai agronomai ir praktikai […]

 • Kad žolelės būtų naudingesnės

  Daugumą prieskoninių žolelių galima auginti po vieną vazonuose arba pasodinti bet kurioje vietoje gėlių lysvėse ar jų pakraščiuose. Kadangi mėgstamiausios […]

 • Paprastasis pankolis (Forniculum vulgare Mill.)

  Daugiametis augalas. Gerai auga šiltoje bei saulėtoje vietoje, trąšioje, gerai įdirbtoje dirvoje. Dauginamas sėklomis. Lietuvos klimato sąlygomis dažnai iššąla, todėl […]

 • Kaip apsaugoti braškes nuo netikėtų šalnų?

    Ką galima padaryti, kad apsaugoti braškes nuo pavasarinių šalnų? Ar to reikia?   Šąlant susidarantys kristalai pažeidžia augalų ląsteles, […]